Hayata Dair

Kimyasal Hadım Nedir?

Kimyasal hadım; taciz ya da tecavüz sonrası, kişilerin erkeklik hormonlarını azaltan bir uygulamadır. Hiç bir cerrahi müdahalede bulunmadan, tecavüz eden kişilerin cinsel isteklerinin ve faaliyetlerinin sonlandırılması sağlanıyor.

Kimyasal hadım; taciz ya da tecavüz sonrası, kişilerin erkeklik hormonlarını azaltan bir uygulamadır. Hiç bir cerrahi müdahalede bulunmadan, tecavüz eden kişilerin cinsel isteklerinin ve faaliyetlerinin sonlandırılması sağlanıyor.

kimyasal hadım

Bu yöntem bir çok ülkede kullanıyor. Tecavüzcülerin libidoları düşüyor, cinsel istekleri sıfırlanıyor ve böylece onları idam edip öldürmekten, hapiste ıslah olmalarını beklemekten daha iyi bir yöntem gibi görünüyor.

Dünya’da Kimyasal Hadım Yöntemini Kullanan Ülkeler Var!

Birleşik Krallık, Polonya, Moldova, Estonya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerde bazı taciz ve tecavüz vakalarında bu yöntem kullanışmıştır. Türkiye’de kimyasal hadım uygulaması konusu; Özgecan Arslan’ın ölümünden sonra gündeme gelmiş hatta 2016 yılında yürürlüğe alınan yasa 2017 yılında Danıştay kararıyla durdurulmuştu.
Amerika’nın Kaliforniya, Georgia, Louisiana, Montana ve Wisconsin isimli eyaletlerinde bu ceza; sadece yasal olarak reşit olmamış kişilere taciz ve tecavüz edenlere uygulanıyor.Taciz ve ya tecavüz suçundan ilk defa hüküm giyen kişilere, kimyasal hadımı reddetme hakkı veriliyor. Kaliforniya ile Florida eyaletlerinde ise suçun tekrarlanması durumunda zorunlu olarak uygulanıyor.
Teksas da ise kimyasal hadım dışında suçluların cerrahi yollarla da hadım edilmesine izin veriliyor.
Danimarka, Estonya, Moldova, Polonya, İsveç ve İspanya, kimyasal hadım yöntemini kullanan Avrupa ülkelerinden fakat İsveç öncelikle suçun azaltılmasına yönelik işlemler uyguluyor. İsveç kimyasal hadım yöntemini özellikle taciz ve tecavüzü önlemek için kullanıyor. Çocuklara karşı cinsel eğilimi olanlar tedavi için kliniklere başvuruyor ve o kişilere prostat kanserinin tedavisi için verilen ilaçlarla kişilerin cinsel arzularının bastırılması hedefleniyor.
Rusya’da 2011 yılında bu yasa yürürlüğe girmiştir ve 14 yaşın altındaki çocuklara tecavüz eden kişiler psikiyatri doktorlarının yönlendirmesi halinde kimyasal hadım cezasına çarptırılıyorlar. Suçlarını tekrarlamaları halinde müebbet hapis cezası alıyorlar.

KİMYASAL HADIM NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Bu hadım şeklinde erkeklerin penisi ve testisleri kesilmiyor ama cinsel dürtülerini yok edecek bir ilaç enjekte ediliyor. Bu ilaç mahkumlara belli aralıklarla veriliyor. Bu sayede suçlu kişilerin cinsel istekleri yok ediliyor ve bu sayede artık kimseye cinsel istismarda bulunamayacak hale geliyorlar.

 

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Güzel bir yazı elinize sağlık. Kimyasal hadım özellikle çocukları istismar edenler karşı kesinlikle uygulanmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu