Gündem

Kimliklere Doğrulama Sistemi Getirildi!

Yeni Kimlik, son yıllarda ülkemizde oldukça yaygınlaştı. İlk çıktığı günden bu yana 30 milyon kullanıcıya ulaşan çipli kimlikler için artık yeni bir güvenlik sistemi var. Yeni kimlikler ile sahteciliğin önüne geçmeye planlayan biOnay şirketi geliştirdiği cihazı anlattı. Eski kimliklerimizin kullanımı da 2020’de son bulacaktır.

Çipli Kimlik Nedir?

Çipli Kimlik

 

Son zamanlarda en çok sorulan sorular arasında yeni kimliklerin nasıl olduğu geliyor. Yeni kimliklerimizde PIN sistemi kullanılacak. Bu da kimliklerimizin artık daha güvende olacağının ilk işareti. Ayrıca kimliklerimiz çoğaltılamayacağı için bizler adına dolandırıcılık yapılamayacak. Kredi kartı büyüklüğünde olan kimlikler, bilgilerimizi gizlemeyi de oldukça kolaylaştıracak. İlerleyen zamanlarda ise kimlik kartlarımıza pasaport ehliyet hatta kredi kartlarımızında ekleneceği söylenmektedir.

Doğrulama Sistemi

Kimlik kartlarının artık çipli hale gelmesi ile yeni onaylama yöntemleri de geliştirilmektedir. Bu kapsamda kimlik doğrulama cihazı geliştiren biOnay isimli yerli şirket, meydana gelebilecek sahtecilik olaylarına engel olabilmeyi öngörüyor. BiOnay şirketi kurucu ortağı Ümit Yaşar Usta, “Kimlik sorgulama bundan sonra kimlik üzerinde yer alan yazılı bilgiler ile değil, kimlik kartımız üzerinde yer alan çipler sayesinde yapılacak. Böylelikle kimlik kartının onayını alan kurum personeli kimlik sahteciliği olması durumunda bunu kolayca fark edip işlem başlatabilecek.” şeklinde konuşarak cihazı özetledi.

BiOnay isimli yerli şirket, söz konusu olan branşta çözümler geliştirmeye de devam ediyor. Girişimin, TUBİTAK standartlarına göre üretildiği kimlik doğrulama cihazı dört aşamalı bir güvenlik sistemini içeriyor. Sistem, üzerine takılan kimliği çipi sayesinde okuyup, sahte olup olmadığını algılayabiliyor. Kimlik sahibinin PIN kodu ve parmak izini de tanımlayabilen kimlik doğrulama cihazı, daha önceden sisteme tanımlanmış dijital fotoğrafı da gösteren LCD ekranı sayesinde kimliği sağlıklı bir şekilde doğrulayabiliyor. Bu yöntem ile kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Sahteciler Çip Engeline Takılacak

Firmanın ürettiği cihaz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen projeler dahilinde geliştirildi. Tekniğin ‘kimlik doğrulama kart erişim cihazı’ olan aletin, ISO/IEC 7816 standardına uyumlu olması gerekiyor. Buna göre, TSE ve TÜBİTAK BİLGEM’in hazırladığı, “T.C. Kimlik Kartları için Güvenli Kart Erişim Cihazları” standartlarını karşılayan firmalar, söz konusu cihazları üretebiliyor. Yeni kimliklerin çıkışından bu yana 30 milyona yakın vatandaşımızın e-kimlik sahibi olduğunu ve her ay bu sayıya 1 milyon kişinin daha eklendiğini aktaran firma ortağı Usta, “Kimlik sorgulamada bundan böyle kimlik üzerinde yer alan bilgilerden değil, kimlik kartı üzerinde yer alan çip üzerinden ve parmak izi ile sağlanacak. Böylece sahteciler çip engeline takılacak” dedi.

 

 

Suriyeliler Geri Dönüşe Başladı!

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu