SON DAKİKA

Kimliklere Doğrulama Sistemi Getirildi!

ohaaa
Kimliklere Doğrulama Sistemi Getirildi!

Yeni Kimlik, son yıllarda ülkemizde oldukça yaygınlaştı. İlk çıktığı günden bu yana 30 milyon kullanıcıya ulaşan çipli kimlikler için artık yeni bir güvenlik sistemi var. Yeni kimlikler ile sahteciliğin önüne geçmeye planlayan biOnay şirketi geliştirdiği cihazı anlattı. Eski kimliklerimizin kullanımı da 2020’de son bulacaktır.

Çipli Kimlik Nedir?

Çipli Kimlik

 

Son zamanlarda en çok sorulan sorular arasında yeni kimliklerin nasıl olduğu geliyor. Yeni kimliklerimizde PIN sistemi kullanılacak. Bu da kimliklerimizin artık daha güvende olacağının ilk işareti. Ayrıca kimliklerimiz çoğaltılamayacağı için bizler adına dolandırıcılık yapılamayacak. Kredi kartı büyüklüğünde olan kimlikler, bilgilerimizi gizlemeyi de oldukça kolaylaştıracak. İlerleyen zamanlarda ise kimlik kartlarımıza pasaport ehliyet hatta kredi kartlarımızında ekleneceği söylenmektedir.

Doğrulama Sistemi

Kimlik kartlarının artık çipli hale gelmesi ile yeni onaylama yöntemleri de geliştirilmektedir. Bu kapsamda kimlik doğrulama cihazı geliştiren biOnay isimli yerli şirket, meydana gelebilecek sahtecilik olaylarına engel olabilmeyi öngörüyor. BiOnay şirketi kurucu ortağı Ümit Yaşar Usta, “Kimlik sorgulama bundan sonra kimlik üzerinde yer alan yazılı bilgiler ile değil, kimlik kartımız üzerinde yer alan çipler sayesinde yapılacak. Böylelikle kimlik kartının onayını alan kurum personeli kimlik sahteciliği olması durumunda bunu kolayca fark edip işlem başlatabilecek.” şeklinde konuşarak cihazı özetledi.

BiOnay isimli yerli şirket, söz konusu olan branşta çözümler geliştirmeye de devam ediyor. Girişimin, TUBİTAK standartlarına göre üretildiği kimlik doğrulama cihazı dört aşamalı bir güvenlik sistemini içeriyor. Sistem, üzerine takılan kimliği çipi sayesinde okuyup, sahte olup olmadığını algılayabiliyor. Kimlik sahibinin PIN kodu ve parmak izini de tanımlayabilen kimlik doğrulama cihazı, daha önceden sisteme tanımlanmış dijital fotoğrafı da gösteren LCD ekranı sayesinde kimliği sağlıklı bir şekilde doğrulayabiliyor. Bu yöntem ile kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Sahteciler Çip Engeline Takılacak

Firmanın ürettiği cihaz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen projeler dahilinde geliştirildi. Tekniğin ‘kimlik doğrulama kart erişim cihazı’ olan aletin, ISO/IEC 7816 standardına uyumlu olması gerekiyor. Buna göre, TSE ve TÜBİTAK BİLGEM’in hazırladığı, “T.C. Kimlik Kartları için Güvenli Kart Erişim Cihazları” standartlarını karşılayan firmalar, söz konusu cihazları üretebiliyor. Yeni kimliklerin çıkışından bu yana 30 milyona yakın vatandaşımızın e-kimlik sahibi olduğunu ve her ay bu sayıya 1 milyon kişinin daha eklendiğini aktaran firma ortağı Usta, “Kimlik sorgulamada bundan böyle kimlik üzerinde yer alan bilgilerden değil, kimlik kartı üzerinde yer alan çip üzerinden ve parmak izi ile sağlanacak. Böylece sahteciler çip engeline takılacak” dedi.

 

 

Suriyeliler Geri Dönüşe Başladı!

Yorumlar

1
Kimler Neler Demiş?

Yorum yapmak için Giriş yapınız.
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
seher35arslan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Neden bu kadar uğraşlar. Bizim için mi gerçekten ya şaşırtıcı

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Haziran 2018, 16:26

Klasik Otomobil Festivali Tüyap’ta!

Araba tutkunları için vazgeçilmez olan bu festivallerin en görkemlisi; Klasik Otomobil Festivali 29 Haziran-01 Temmuz 2018 tarihleri arasında İstanbul  Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.   Araba Tutkunlarına Harika Haber! Klasik Otomobil Festivali Klasik arabalar özellikle erkekler arasında tutkuyla sevilen bir hobidir desek sanırım yanılmış olmayız. Arabalar üretildiği yılları, yaşadığı dönemlerin izlerini...

Devamını Görüntüle