Sağlık

Kilo Verme Konusunda Etkili Yöntemler

Kilo verme konusunda etkili olan yöntemler sabah başlar ve sabah yaptığınız şeyler gününüzün geri kalanının durumunu belirler. Buna beslenme planınızda dahildir. Sabah alışkanlıklarınız öğlenleri ağır veya hafif bir yemek yiyip yemeyeceğinizi ve vücudunuzun alınan bu kalorileri kullanıp kullanmayacağını veya ne olur ne olmaz diyerek bunları depolayıp depolamayacağını belirler. Bu haberimizde, vücudumuzda fazladan kilo almanıza sebep olan alışkanlıklarla, dengesizlikler arasında bir bağlantı olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar bulacaksınız.

kilo verme

Kilo Verme Konusunda Etkili Yöntemler

Çelebi Üniversitesi’nden bilim insanları zengin bir kahvaltı ile hafif bir akşam yemeğinin olduğu beslenme tarzının son derece etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bu tür beslenme sık ve hafif atıştırmaları esas alan diğer popüler diyetlerden daha fazla kilo vermenize sağlayabilir. İlaveten yüksek enerjili bir kahvaltı diyabetten muzdarip olanlara iyi gelmektedir. Böyle bir beslenme şekli insülin ihtiyacını azaltmaktadır. Hepsi obezite ve tip2 diyabet hastası ortalama yaşı 69 olan 18 erkekle 11 Kadının yer aldığı bir araştırma yapılmıştır. İnsanlar iki gruba ayrılmıştır. İlk gruba K diyeti kahvaltı diyeti uygulanmış ve günde 3 öğün yemek yemelerine izin verilmiştir. Diyet ciddi bir kahvaltıyı orta karar bir öğle yemeğini ve hafif bir akşam yemeğine içeriyordu. İkinci grup kilo kaybı ve diyabete karşı geleneksel 6 Ö diyetine yani 6 öğünlü diyete tabi tutulmuştur. Bu diyeti esas alan ana fikir aralarda 3 atıştırmalık da dahil olmak üzere gün boyunca 6 kere hafif yemekler yemekler yemekti.

Sonuçlar Şaşırtıcı

3 ay sonra birinci grubun yani K diyetinin her bir üyesi ortalama yaklaşık 5 kilogram vermişti aynı süre zarfında 2. gruptakiler yani 6 Ö. diyetini uygulayanlarsa yaklaşık bir buçuk kilogram almışlardı. Bütün bunların mümkün olmasının sebebi metabolizma hızınızın günün farklı zamanlarında değişmesidir. Buna göre metabolizmanızın daha hızlı çalıştığı sabah saatlerinde kalori tüketmek çok daha iyidir. Bilim insanlarının vardı temel sonuç, kalorisi yüksek de olsa kahvaltı yapmayı asla ihmal etmemeniz gerektiğidir. Öğle yemeğinizi gelince orta ağırlıkta olmalıdır. Akşam yemeğiniz ise hafif olmalıdır.

diyet programları

Güneş Işığı

Güneş ışığı tam anlamıyla yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. En azından bu kötü diye nitelendirebileceğimiz beyaz yağ dokusu için geçerlidir. Bu yağ türlü kalori depolayabilme kabiliyeti nedeniyle kötü kabul edilir. İdeal durumda enerji üretmek için bu kaloriler yakılır. Ancak bunları yakamazsınız vücutta beyaz yağ birikir ve bu yağlar obezite ve diyabetten tutun, Kalp hastalıklarına kadar uzanan rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Kanada Edmonton Alberta Üniversitesi’nin araştırmacıları vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında beyaz yağların daha fazla azaldığını kanıtladıkları bir deney gerçekleştirdiler. Bunun açıklamasının güneşten dünyamıza ulaşan mavi ışık dalga boylarının cildinize nüfus ettiğinde yağ hücrelerini ulaşmasıydı. Bundan sonra bu etkiyle lipit damlacıkları küçülmekte ve hücreleri terk etmektedir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, güneşli uzun zaman geçirdiğinizde hücreleriniz çok fazla yağ depolamayı kesmektedir.

Kışın Kilo Alır mıyız Sorusuna Cevap Olabilir

Bu keşif bir daha lan da çığır açan bir bulgudur ve insanların kışın güneş ışığı almadığı zamanlarda neden kilo aldıklarını da kısmen açıklamasıdır, ancak güneşte çok fazla zaman geçirmenin de pek iyi olmadığını unutmayın. Vücudunuza güneş koruyucu sürmeyi asla ihmal etmeyin.

Uyandıktan Sonra En Az 1 Bardak Su İçin

Bilim insanlarına göre bir yetişkin insanın vücudunun %55 ila %60’ı sudan oluşur. Bu yüzde daha düşükse kişi sağlık sorunları yaşayabilir. İşte ilginç bir gerçek, yetişkin bir erkeğin vücudunda yetişkin bir kadına göre daha fazla su bulunur. Ayrıca vücuttaki su yüzdesi bakımından fazla kilolu kişiler sistemlerinde daha ince olanlara göre daha az suya sahiptir. Uyandıktan sonra bir bardak su içmek gerçekten iyi bir fikirdir. Uyandığınızda vücudunu uzun bir süre susuzluğa maruz kalmış olur. Kendinizi susamış hissetmeyebilirsiniz ancak vücudunuza gerçekten su gerekir. Sabahları bir kaç bardak su içerseniz, vücudunuzun sıvı ihtiyacını önemli ölçüde gidermiş olursunuz. Bunun sayesinde sindirim sisteminiz daha iyi çalışır. Ayrıca su yağlanma riskini azaltan metabolizmayı hızlandırır. Vücudun toksinlerden kurtulmasına da yardımcı olur. Verimlilikle ilgili makaleler yazan Chirs B. bir deney yapmaya karar verdi. Sabaha bir bardak suyla başlamayı alışkanlık haline getirdi. uyandıktan hemen sonra en az yarım litre su içmeye çalıştı. Sonuç olarak vücut yağını yüzde 17’den yüzde 10’a düşürmeyi başardı.

ince bel

Sabah Egzersizleri

Kalori yakmak ve metabolizma hızınızı arttırmak gibi belirgin avantajlarının yanında sabah egzersizleri iştahınızı azaltabilir. Yurt Dışında kilo verme konusunda bir Üniversitede gerçekleştirilen ve British Journal of Nutrition da yayınlanan 2013 yılındaki bir deney bazı şaşırtıcı gerçekleri ortaya çıkarmıştır. Bir doktor ve öğrencisi tarafından yönetilen araştırmalar kahvaltıdan önce egzersiz yapmaya alışkın insanların gün boyu daha az yemek yediğini ortaya koymuştur. Bu kişiler sabah egzersizi telafi için fazladan kalori almaya da ihtiyaç duymuyordu. Bütün bunların açıklaması muhtemelen egzersizlerin uyanma sırasındaki etkisindedir. Sabah egzersiz yapmayanlar uyanma stresini yemek yiyerek hafifletmeye çalışırlar. Araştırma başka bir şaşırtıcı gerçeği daha ortaya koymuştur.

Bilimsel Gerçekler Açken Egzersiz Daha Etkili Diyor

Bilim insanları kilo verme söz konusu olduğunda insanların açken yaptıkları egzersizlerin, gün içinde yaptıkları egzersizlerden yüzde yirmi daha verimli olduklarını keşfetmişlerdi.

Hangi Saatte Ne Yediğiniz Önemli

Eğer tatlı ya da unlu mamüller tüketmekten kendinizi alamıyorsanız, bunu günün ilk yarısında yapın. Bu Telaviv Üniversitesi’nden araştırmacıların ulaştığı başka bir sonuçtur. Sabah yenen bir çörek akşamları yenen aynı çörek ile karşılaştırıldığında belinizin kalınlaşmasına daha az etki edecektir. Ayrıca sabahları yenen bir parça kek kilo vermenize yardımcı olabilir. Daha önce sözünü ettiğimiz araştırma projesinde ki karbonhidrat ve protein den zengin kahvaltı yapan katılımcılar günün devamında diyetlerine sadık kalmayı başarmışlardır. Sabahları düşük kalorili dolayısıyla düşük karbonhidratlı kahvaltı yapmak zorunda olanlarsa nefis bir çikolata parçasının mideye indirme isteyene karşı zorlu bir mücadele veriyorlardı. Dahası büyük bir parça pasta, biraz çikolata veya bir çörekle zengin bir kahvaltı yapan katılımcıların açlık hormonu seviyesi düşüyordu. İnsanlar kısıtlayıcı bir diyete sadık kaldıklarında genellikle çok acıkırlar değil mi? Böyle durumlarda açlık hormonu seviyesi artar. Bu da metabolizmanızı yavaşlatır. Bu durumdan korunmak istiyorsanız çeşitli çok zengin bir kahvaltı yapın ve tatlı yemekten de çekinmeyin.

Sabah Haberlerini İzlemeyin

Sabah haberlerine göz attığınızda hissettiğiniz korku ve sinir hali sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve bu da kilo verme olarak değil kilo alma olarak karşınıza çıkailir. Bu özellikle kronik uykusuzluk çekiyorsanız geçerli bir durumdur. Bunun ne dediği stresin kök hücrelerini uzun vadede yağ hücrelerine dönüştürmesindendir. Bu 2018 yılında Cell Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışma ile kanıtlanmıştır. Kaliforniya Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Kimya ve Sistem Biyolojisi Bölümü’nden araştırmacılar bunun nasıl gerçekleştiğini açıklamışlardır. Stres vücudun hormon üretmesine neden olur. Bu da vücudun yeni bir ortama uyum sağlamasını sağlar. Kısa sürede stres durumunda yeni yağ hücreleri oluşmaz ancak uzun süreli stres vücudun kalori tasarrufu sürecini harekete geçirir. Bu durumda daha az yemeye başlasanız bile stresli durum sona erene kadar bir türlü kilo veremezsiniz. bir numara evcil hayvanlarınızın yardımını hafif alırsınız Bir köpek Sabahları koşarken size eşlik ederek iyi bir arkadaş olabilir.

kilo alma

Evcil Hayvanlar Etkili

Bir köpek sabah yürüyüşlerinde size eşlik edebilir ya da bir kedi esneme ya da yoga hareketlerini daha keyifli hale getirebilir. Evcil hayvanlarla birlikte egzersiz isimli bir çalışmanın sonuçları, evcil hayvan sahiplerinin kilolarını kontrol etmelerinin aslında daha kolay olduğunu göstermiştir. Bu insanlar egzersizlerini tüylü bir arkadaşı olmayan tek başına egzersiz yapan insanlardan daha az ihmal ediyorlardı. Ayrıca bir evcil hayvanla iletişim kurup onunla ilgilenmek Stres düzeyini azaltan olumlu duyguları beraberinde getirebilir. Aksi halde bu stresi kilo verme hedefleriniz doğrultusunda değil muhtemelen abur cubur yiyerek yatıştırmaya çalışırsınız.

 

Diyetisyenden Online Diyet Önerileri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu