Gündem

Kıdem Tazminatı Düzenlemesinin Detayları Belli Oluyor.

Kıdem tazminatı düzenlemesinin detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Henüz net sistemler belirtilmese de Bakan Albayrak konuşmasında Kıdem Tazminatının Bes sistemi ile entegre edileceğini duyurdu. Yani kıdem tazminatı almak zorlaşacak.

Kıdem Tazminatı Düzenlemesinin Detayları Belli Oluyor.

Kıdem tazminatı çalışanın en büyük güvencesi. Ancak şu sıralar geçilmesi düşünülen yeni sistemle tazminatların fona bağlanması durumu söz konusu. Yani işçi tazminatının bir kısmını alamayacak. İşçinin hem kıdem tazminatı azalacak hem de alması zorlaşacak.

Bakan Berat Albayrak Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları iş dünyasını karıştırdı ve işçileri kızdırdı. 15 milyon çalışan ve 2 milyon iş veren ülkemizde Bakan Albayrak’ın yaptığı açıklamalar konuşulmaya başlandı. Yıllardır üzerinde çeşitli düzenlemelerin olduğu işçi hakları günden güne daha zor bir hal almaya başladı. Sendikalar konu ile ilgili oldukça endişeli ve açıklamalarında kırmızı çizgilerinin Kıdem tazminatı olduğunu net bir şekilde ifade ettiler.

Şartlar Zorlaşacak ve Ücret Azalacak

Yeni sistemde olaylar oldukça zorlaşıyor. İşçi işten atıldığında kıdem tazminatı ödenmeyecek. İşverenin işçi için fona yatırdığı paranın yarısı en az 15 yıl sonra ya da ev aldığında ödenecek. Paranın tamamı emeklilik hakkı kazandığında ya da 56 yaşını tamamladığında ödenecek.

Sendikalar Tepkili

Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu yani TÜRK-İŞ, bu söz konusu düzenlemeye oldukça tepkili ve eyleme hazırlanıyor. DİSK genel başkanı DW Türkçe’ye konuştu ve sözlerinde “Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimiz, son kalemiz. Bu düzenlemenin hayata geçmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Gelişmeleri aktarıyor olacağız.

Makyajsız gördüğü Karısını Boşayan Adam Konuştu.

 

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Günü kurtarmak için günü birlik önlemler almaya devam işçi arkadaşlarımız koca ülkeyi sırtlamaya devam ediyor

  2. devlet tasarrufa kendinden başlaması gerekirken emekçiden işçi den başlamayı uygun gördü kendi rahatından ödün vermeyenler halihazırda madur durumda olan emekçiye onun cebine girmemiş paraya göz dikti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu