Gündem

Kıbrıs Tarihi Hakkında Bilinmeyenler

Kıbrıs Tarihi Hakkında Bilinmeyenler sorusuna bu haberimizde cevap bulacağız. Kıbrıs tarihi boyunca bir çok olaya sahne olmuş, Türkiye’nin toprak olarak tamamını istediği bir yerdir. Ancak Rum’lar bu süreçte adayı tamamen Türklere bırakmamıştır. Buyrun şimdi Kıbrıs’ın tarihi hakkında bilinmeyenler yazımıza göz atalım.

Kıbrıs Tarihi Hakkında Bilinmeyenler

Kıbrıs Adası 2. Selim hükümdarlığında 1571 de Mağusa’nın fethedilmesinin beri Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresindeydi. Osmanlı İmparatorluğu 93 harbinden sonra Rusya İmparatorluğuna yenilmiş ve yenilginin yaptırımları ile birleşik krallığın da talebi üzerine Kıbrıs adası İngilizlere 92.799 sterlin kiralanmıştı. O dönemden beri mülk Hakkı Osmanlı’da gözükse de yönetim birleşik krallığa aittir. Birinci Dünya Savaşı’na yenik düşen Osmanlı İmparatorluğu 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’nın 21. Maddesi ile Kıbrıs adasının tamamen İngiltere’ye bırakmaya mecbur kalmıştı.

Ada Hakimiyeti

Ada hakimiyeti İngiltere’ye Geçse de adanın Rum ve Türk sakinleri sağlıklı bir iletişim kuramamışlardı. Aradaki iletişim sağlanamadıkça huzursuzluk artmış 1931 sıralarında Rumlar artık Türklerden ayrılmak istemişti bu dönemde Yunanistan ile birleşme planına karar verildi.

kıbrısın tarihi hakkında bilinmeyenler

Enosis Planı

Enosis planı ismi verilen bu planı Yunanistan Birleşmiş Milletler’in gündemine taşıdı ama beklediği diplomatik desteği alamayınca Türklere karşı bir şiddet furyasına başladı. Bu ayrılıkçı şiddet yanlısı tutuma destek niteliğinde Rumlar tarafından Eoka kuruldu ve teşkilatlanıldı. Yaklaşık 3-4 yıl süren bu şiddet eylemlerinden huzurlu iyice kaçan Türkler 33 Köyü boşaltmak zorunda kaldı. Bu süreçten sonra Türkiye ve Yunan tarafları arasında müzakereler başlamış Londra ve Zürih anlaşması imzalanmıştı. Bu antlaşmaya göre iki toplumun bağımsızlık ortaklığı hakkındaki hükümler İngiltere tarafından garanti altına alınacaktı.

İngiltere Sürece Dahil Oldu

Bu süreçte garantör devlet Hakkı verilen üç devlet vardı. Bunlar konu Türk milleti olduğu için Türkiye, kurumları katılmak istediği için olaya dahil ettikleri Yunanistan ve 2 Toplumu ilgilendiren konuda 3. Aranıyorsa bu muhakkak 4127 kilometre uzaklıkta da olsa çıkarcı İngiltere’ydi. Bu anlaşmanın gereği Uluslararası Hukuk kurallarıyla huzur sağlanılacak sanıldı ama rumlar huzur ortamının oluşmasına olarak tanımıyordu. Bu dönemde uygulamaya çalışılan Akritas planı Kıbrıs adasını ele geçirmeye değil Türklerden tamamen temizlemeyi hedefliyordu.

kıbrıs barış harekatı

Etnik Soykırım Amacı

Kıbrıs Tarihi hakkında bilinmeyenler arasında en fazla bu olaya önem verilmelidir. Çünkü bu durum etnik bir soykırım mücadelesi haline gelmişti. Adada bulunan 30000 Türk, yüzölçümü olarak adanın yüzde üçüne sıkışmak zorunda kalmıştı ve Türklere yapılan Zalim etik temizlik politikası artarak devam etmişti. Kendi milleti dışındakilere vicdanını gürleştiren bir tutumla Rumlar Türklerin çoğunlukta bulunduğu köylere saldırmış ve sokak başlarını tutarak baskın ve cinayetlere başlamışlardı. Ayvasıl Köyünde yüzlerce genç ve yaşlı insan aynı anda öldürülmüş ve çukurları atılıp toplu mezarlar yapılmıştı.

Tiyatro Tarihi Hakkında Herşey Burada!

Toplu Mezarlar Bulundu

Sayıca bilinen Ölüler dışında kaybolanların akıbetleri ise bilinmiyordu. Korkunçtur ki Rumlar Noel bayramını Türkleri öldürerek kutluyorlardı. Tarihte derin bir yaramız olan kanlı Noel faciasından sonra İngiliz general tarafından adayı Lefkoşa’dan ikiye ayıran yeşil hat belirlenmiş,i tüm bunlar Türk Rum arasındaki ayrılığı daha da derinleştirmişti. 1967 yılında Yunanistan hükümeti tekrar el değiştirdi ve tekrar Enosisi uygulamaya çalışıp Kıbrıs’ta bulunan köylere saldırıya geçti. Saldırılar kesilmediği müddetçe Türkiye’de müdahale hakki olduğunu dile getirince Yunanistan askerleri göstermelik olarak güçlerini geri çekti ama 1974 yılında Adada tekrar benzer olaylar kızışmaya başlayınca Türkiye İngiltere’ye ortak müdahale teklifinde bulundu ve teklifi gönderen Bülent Ecevit’in Londra’dan dönmesi beklenmeden Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan tarafından Milli Güvenlik Kurulu toplanmış ve yapılacak Harekat’ın detayları konuşmaya başlamıştı.

tarihi olaylar kıbrıs

20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı Sabahı

Kıbrıs Tarihi Hakkında Bilinmeyenler yazımıza operasyon sabahı ile devam ediyoruz. 20 Temmuz 1974 sabahında ise Kıbrıs Barış Harekatı başlatılacak ve Türk paraşütçüler Lefkoşa yakınlarına inip Girne’ye çıkartma yapan diğer birliklerimiz ile buluşacaklardı. İndirme yapan askerlerin diğer birliklerimizle birleşmek için dağları aşması gerekiyordu ama beklenmedik şekilde taarruz ateşi açılmış ve çatışma süreci başlamıştı. Çatışmanın uzun sürmesi ve gece karanlığında kendi askerimizi vurma ihtimaline karşı destek sağlanamıyordu ve sabah beklenmek zorundaydı. Neyse ki korkulan olmadı ve sabaha kadar Gözünü kırpmadan başarılı şekilde çatışmanın üstesinden gelen Türk askerleri rumları gün doğumu ile gelen destekle birlikte kısa sürede bastırdı. Ancak bu durumlara karşılık veren bazı Rum çeteleri Türk köylerine daha sert saldırıyor taciz ve iskencede bulunuyordu. Bu yüzden harekat devam etmeliydi ve masada anlaşma sağlanamayınca donemin Dış İşleri Bakanı ikinci harekatı baslatmıştı. Ikinci harekat başarıyla sonuçlanmış ve Kıbrıs’ın %38’i ele geçirilerek güvenlik sağlanmıştı.

Kıbrıs Tarihi Hakkında Bilinmeyenler

Kaynak: Ruhi Çenet

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu