in ,

BayıldımBayıldım

Kıbrıs- Mavi Köşk

Kıbrıs Mavi Köşk

Sizlere Kıbrıs gezimde beni en çok etkileyen Mavi Köşk’ten bahsedeceğim. Kıbrıs Mavi köşk sıradan bir köşk gibi gözükse de onun farklı efsanevi bir hikayesi bulunmaktadır.

KIBRIS- MAVİ KÖŞK

Kıbrıs- Mavi Köşk, İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. Paulo Paolides Kıbrıs’ta mafya avukatlığı yapan bir silah kaçakçısıdır. Bu köşkün en enteresan yanı da hiçbir yerden görünmüyor oluşu. Fakat köşk her tarafa hakim bir mevkide bulunmaktadır. Böylelikle Paolides, silah dağıtım noktası olarak bu köşkü kullanabilmiştir. Ayrıca yüksek bir mevkiye yapılan ev, o dönemin limanını görecek bir noktadadır. Silah taşıyan gemilerin limana giriş çıkışlarını Paulo Paolides buradan izlemiştir. Paolides severek yaptırdığı Mavi Köşk’ü 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı sırasında arkasında bırakarak İtalya’ya kaçmak zorunda kalmıştır. Kaçarken yatak odasında bulunan İngiliz Mahallesi’ne giden gizli tüneli kullanmıştır ve kaçarken tünelleri patlattığı için tünellerin tam olarak nereye açıldığı bilinmemektedir.

Şimdi size Kıbrıs Mavi Köşk’te bulunan odalardan ve mimarisinden bahsetmek istiyorum.

İki katlı olan bu köşkte 13 Oda bulunmaktadır. Odalar farklı renklerde mobilyalar ile dekore edildiği için renk isimlerini almıştır. Mavi, kırmızı, sarı odalar gibi. Bu köşkün genel aydınlatmaları ise tavana yansıtılan spotlar ile sağlanmıştır ve köşkün ısınma sistemi olarak hala günümüzde çalışan bir klima sistemi kullanılmıştır. Köşkün odalarından biri olan yatak odası diğer odalar gibi ebeveyn banyolu olarak düşünülmüştür. Pencereleri ise güneşin batışını ve doğuşunu izleyebileceği şekilde yapılmıştır. Bu arada Paolides ölüm korkusu nedeniyle yatak odasının kapısını aşağı indirerek değil yukarı kaldırılır şekilde yaptırmıştır. Bunun sebebi kapıyı açmayı bilmeyen birinin geldiğinde tedbir almaya fırsatı olması içindir. Yemek odasına baktığımızda; masa ve sandalyeler odaların rengine göre dizayn edilmiştir. Köşkte, misafirler hangi renk odada kalıyorsa o renkteki masalara oturuyormuş. Çocukların yanında çatışma çıkmayacağı için mafya patronlarının masasının yanına çocuk misafirlerini oturtuyormuş. Renklere göre odalar ise; mavi oda yetişkin misafirlerin kaldığı, sarı oda çocuk misafirlerin kaldığı, kırmızı oda ise mafya toplantılarının yapıldığı oda olarak söylenmektedir.

Deprem sığınma odası

Köşk ile bütünmüş gibi görünen ama esneme payları ile köşkten ayrı yapılan bir odadır. Paolides’in ölüm korkusu burayı bir deprem sığınma odası olarak tasarlanmasına neden olmuştur. Bu odanın koridorunda bulunan ve ufak bir sallantı ya da deprem durumunda düşerek sesi tüm köşke duyuran denge heykeli yer almaktadır. Mavi Köşk’te, süt banyosu havuzu da bulunmaktadır. Söylenenlere göre kadın misafirler burada süt banyosu yapıyormuş. Paolides’in büyük aşkı İtalyan oyuncu “Sofia Loren”de bu evde kalan önemli misafirlerden biriymiş.

Kış bahçesi teras

Bu bahçedeki masalar Uzakdoğu motifleri ile süslenmiştir. Masaların üstünde 1’den 9’a kadar insan figürü vardır. Servis kaç kişiye yapılacaksa o masalar çıkartılıyormuş. 1 kişiye 1,2 kişiye 2, 3 kişiye 3 motifli masa gibi.

Havuz Bar

Burası İtalya’dan getirilen özel mozaiklerle kaplanmıştır. Duvarları burçları sembolize eden resimlerle süslenmiş,özellikle kendisi başak burcu olduğu için daha çok bu burca yer verilmiştir. Bu arada köşkte birçok sembol bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 13 sayısı takıntısı nedeniyle bu sayıyı basamaklar, havuz muslukları ve köşkün oda sayıları gibi birçok yerde kullanmıştır.

Bahçe

Bu bölümünde ise, en ilginç kısım sesimizin sadece kendi kulaklarımızda yankılandığı bir bölümün var olmasıdır. Paolides’in mahkeme öncesi test provasını burada yaptığı tahmin ediliyor.

Paolides sanata düşkün olduğu için köşkü birçok sanat eseri ile donatmıştır. Bunlardan en ilginci Meryem Ana tablosudur. Bu tablonun özelliği som altından olmasıdır. Elindeki tas ve gerdanlığın altın suyuna batırılarak resmedilmesi ve bunun yanı sıra odanın neresinden bakarsanız bakın gözlerinin ve ayaklarının size dönük olması önemli bir detaydır.

Rivayetler

Rivayetlerden birine göre Paolides bu köşkü yakın bir mimar arkadaşına yaptırmıştır. Gizli geçitleri ve kaçış noktalarını bildiği için arkadaşını ve tüm işçileri öldürtmüştür.

Ayrıca 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra ele geçirilen köşkteki para kasasında altın bir anahtar bulunmuştur. Bu anahtar bütün köşkteki kapılarda denenmiş olmasına rağmen hiçbirini açmamıştır. Günümüzde hala anahtar gizemini korumaktadır.

Kıbrıs’a yolunuz düşerse bu köşkü orada bulunan rehber askerler ile gezmenizi tavsiye ederim.

GÜZİN KIRYAYLA 

Kıbrık Mavi Köşk yazımızdanda sonra Azerbaycan gezi rehberi yazımıza göz atmak isterseniz linki aşağıya bırakıyorum.

Azerbaycan Gezi Rehberi

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arem kimdir

Arem Kimdir?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar

65 Yaş Ve Üzeri Vatandaşlar Dikkat!