in ,

BayıldımBayıldım

Keyifli Bir Kamp İçin Öneriler

Keyifli bir kamp için öneriler çadır

Bugüne kadar belki bir, belki birçok kez kamp yapmışsınızdır ya da hiç yapmamış hazırlıksızsınızdır. Keyifli bir kamp için öneriler yazımda yaptığınız-yapacağınız kamplarınızı daha keyifli hale getirebilmeniz adına naçizane birkaç önerimi sunacağım. Hangimiz istemeyiz güneş almadan kan ter içinde kalmadan uyanmayı, yemek yerken odun tadı almamayı, gece uyurken aniden üşümemeyi… Her şeyden önce eğer çantanızda boş yeriniz kaldıysa bu boşluğu mutlaka bir branda ile değerlendirin. İster çadır üstüne gererek güneşten korunabilir, ister zemine sererek ıslaklık ve soğuğun geçnesini önleyebilirsiniz. Devamı için haydi başlayalım…

Keyifli bir kamp için öneriler branda

Keyifli Bir Kamp İçin Öneriler

 • Kamp alanında ilk yapacağımız şey uygun kamp alanı bulmak olacaktır. Çadırı kurmadan önce güneşin doğup-battığı yeri hesaplayın. Gerekirse mobil telefonlarınızdan pusula yardımı alabilirsiniz. Güneş almayan bir bölge belirleyin ve oraya kurulun. Emin olun sabah güneşi ile uyanmak istemezsiniz.
 • Kamp alanına gidince az daha yürümeyi göze alıp sizin için en uygun yeri ve manzarayı seçin. Sabah uyanıp, çadırınızın fermuarını açınca çektiğiniz eziyete değecek.

 • Çadırı kuracağınız yerin eğimli olmamasına özen gösterin. Eğim ne tarafa doğruysa vücuttaki kan akışı oraya doğru olacaktır. Bu da sabah uyandığınızda baş ağrısı veya ayaklarınızda oluşabilecek şişlik demektir.
 • Çadırın markası, kalitesi genellikle ne olursa olsun pek önemli değil. Kampta konforunuzu ve rahatınızı belirleyecek olan şey uyku tulumu ve mattır.
 • Şişme yatakları mümkün olduğunca tercih etmeyin. İçindeki hava soğuyacağından sizi üşütebilir hele ki benim gibi yazın bile üşüyen biriyseniz, askeri veya şişirilebilir mat tercihi daha iyi olacaktır.
 • Tek başınıza minik kamplar yapıyor, çadırda yalnız kalıyorsanız küçük çadır tercih edin. Küçük çadırı nefesinizle çabucak ısıtabileceğinizden üşümezsiniz. İçeri ve dışarı hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece fark edecektir.

 • Soğuk havada kamp yapıyorsanız küçük şişelere ateşte ısıttığınız sulardan doldurup yanınıza veya tulumun içine yerleştirin, bir süre daha sıcacık kalabilirsiniz.
 • Yanınızda kesici bir alet mutlaka bulundurun.
 • Paraşüt kumaşlı hamaklardan edinin, gün içinde ufak kestirmelere çok güzel uyum sağlayacak ve sizi rahat ettirecektir.
 • Kampa giderken mutlaka yanınıza en az bir adet kafa lambası alın. İnce bir kumaşa veya bir kağıda sardığınızda soft veya loş aynı zamanda göz ağrıtmayan bir ışığa sahip olabilirsiniz.
 • Okumaktan keyif alan biriyseniz yanınızda mutlaka ilginizi çekecek bir kitap bulundurun. Şehir kalabalığından uzakken zaman yavaş geçecektir. Belki de akşam yakacağınız ateş başında sevdiğiniz bir içecekle güzel gidecektir.

 • Yemek yapacağınız zaman her odunu ateşe atmamanızı öneririm. İçinde nem bulundurmayan kuru olduğuna emin olduğunuz odunları yakın. Bazen nemli odunlar yemekte tadını bırakabilir.
 • Çadır alırken havalandırması olan çadırı tercih edebilirsiniz. Aldığınızda ise sürekli açık olduğundan emin olun. Aksi takdirde gece soğuyan hava ve nefesinizin sıcaklığı ile hava akışı oluşturur, sabah nemli veya ıslak uyanabilirsiniz.
 • Çadırınızı su kullanımı açısından su kaynaklarına yakın kurabilirsiniz ama dibine kurmamanızda fayda var çünkü su kullanmak isteyecek minik hayvan dostlarımız sizi korkutabilir.

keyifli bir kamp

 • Yiyecek artıklarınızı havasını alarak poşetleyin. Çadır içine veya ağaç dallarını asmak için kullanabilirsiniz. Bozulup kokmasını önleyebilir ve acıkan minnoşları korkuyorsanız kendinizden uzak tutabilirsiniz.

 • Kampa giderken kolay atıştırmalıklar ve doyuruculuğu yüksek lezzetli yiyecekler yapabilirsiniz. Bunlar patlamış mısır, marshmallow, muz-çikolata, sucuk, közde patates ve kahve olabilir.

Keyifli bir kamp için muz

 • Ağaç gövdeleri arası ip gererek ıslanan çamaşırları gün içi sıcaklığı ile kolayca kurutabilirsiniz.
 • Kamping alanı dışında duş almak genellikle eziyet olabiliyor, bu zorluğu azaltmak için 5 veya 10 litrelik temiz su dolu şişe kullanabilirsiniz. Çamaşır ipini germeden önce şişeyi sapından ağaca zarar vermeyecek kalın bir dala asarak alt kısmından küçük delikler açarak duş olarak kullanabilirsiniz.
 • Çoğu çadır su geçirmez olduğu için yağmurda su geçirmeyebilir. Yine de yağmurlu havalarda bir tahta yardımıyla çadırın etrafında daire çizerek küçük bir hendek oluşturabilir suyun birikmesini önleyebilir altının ıslanmasını engelleyebilirsiniz.

AÇELYA EREN 

Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Havale ve eft arasındaki fark

Havale Ve Eft Arasındaki Fark Nedir?

sağlık bakanlığı normalleşme kuralları

Sağlık Bakanlığı Normalleşme Kuralları