in ,

Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar’ın ketojenik diyet yardımıyla 28 kilo vermesiyle birlikte ketojenik diyet hakkında daha fazla araştırma yapılır oldu. Peki katojenik diyet nedir?

Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ketojenik diyet uzun süredir hastalık tedavisinde kullanılan bir etkendir. Ketojenik beslenme ile birlikte zayıflama modası son zamanlarda popüleritesini arttırdı. Peki ketojenik diyet ne demektir?

Ketojenik diyet vücudun enerji sağlamak için yağları kullandığı, düşük karbonhidratlı beslenme şeklidir. Bunu biraz daha açalım… Vücut enerji üretmek için glikoza ihtiyaç duyar. Beynimiz, hücrelerimiz ve vücudumuzdaki birçok organ glikoz ile beslenir. Glikoz denilen madde karbonhidratlarda bulunur.

Ekmek, pirinç, buğday, bulgur, yulaf şekeri, tatlı, meyve, kuru baklagiller, kek, börek, patates, mısır gibi örnekler verebiliriz… Peki bu besinleri tüketmezseniz, yani vücutta glikoz bulunmazsa ne olur?

Vücutta glikoz bulunmadığı durumlarda, vücudun savunma sistemi devreye girer. Bedenimiz beslenmek ve enerji üretmek için vücuttaki yağları yakarak keton cisimleri dönüştürür. Beslenmek için glikoz yerine onları kullanmaya başlar. Yani kısaca, yağlardan enerji üretmeye başlar.

Böyle anlatınca kulağa çok hoş geliyor… Sanki yıllardır arayıp da bulamadığınız diyet şekli tam karşınızda duruyor gibi! Tabii ki bu durumun artıları ve eksileri var. Bu eksi ve artılara geçmeden önce, vücut keton üretmeye nasıl başlar bunu açıklayalım.

Vücudun keton üretmeye başlaması için diyetinizin enerjisinin karbonhidratlardan gelen kısmı yüzde 5’i geçmemesi gerekir. Enerjinin çoğu, yani yaklaşık yüzde 75’i yağlardan, kalan % 20 ise proteinlerden gelmelidir. Yani tahıl ve meyve grubu hemen hemen hiç tüketilmezken, diyette yağlı et tüketimi serbesttir.

Az Kalorili Ve Sağlıklı Mucize Besinler!

Vücut daha önce aldığınız, yani diyete başlamadan önce yediğiniz karbonhidratların fazlasını karaciğerde glikojen olarak depolar. Diyete başladığınızda vücuttaki deponun bitmesine bağlı, 2-3 gün içinde keton kullanılmaya başlayacaktır vücudunuz…

Ketojenik diyet sağlıklı mıdır?

Sağlıklı bireyler bu diyeti uygulayabilir. Özellikle çok fazla karbonhidrat tüketiyorsanız, sağlığınızda iyileşme görürsünüz. Fakat diyet vitamin ve minerallerden yetersizdir. Bu diyeti uygularken vitamin ve mineral takviyesi almanız gerekir.

Başlarda da bahsettiğimiz gibi, keton üretimi vücudun yaşama devam etmesi için uyguladığı bir savunma sistemidir. Vücudun yağ yakımı hızlanır ama metabolizma hızınız ile büyüme ve gelişmeniz de yavaşlar. Diyeti uygularken kendisini ilk günlerden hissettiren yan etkisi kabızlıktır. Bu etkiyi azaltmak için bu diyette bol bol sebze tüketmeniz gerekir. Diyet ile birlikte algılamamız yavaşlayabilir. Kendinizi gün içinde sersem gibi hissedebilirsiniz.

Dyt. Burcu Tunç

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çamaşır Kurutma Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çamaşır Kurutma Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

atlas-jetten-hakaret-eden-kadına-kınama-geldi

Atlas Jetten Hakaret Eden Kadına Kınama Geldi. O Personel Konuştu