in

AğladımAğladım BayıldımBayıldım

Kerim Tekin Öyküsüdür

kerim tekin

Pop müziğin sevilen seslerinden, erken yaşta kaybettiğimiz Kerim Tekin ile ilgili bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Kerim Tekin’in öyküsünü bizler için Ayşe Kılınç kaleme aldı. 

KERİM TEKİN ÖYKÜSÜDÜR

EĞİTİM HAYATI

Pop müziğin bilinen isimlerinden Kerim Tekin, adının tam hali Kerim Haydar Tekin’dir. 18.04.1975 yılında İstanbul’da doğmuş olup aslen Erzincanlı’dır. İlkokulu İstanbul’da Kültür Koleji’nde okudu. Sonrasında Mevlana İlköğretim Okulu’nda eğitimini tamamladı. Bu yıllarda aynı anda şan ve gitar dersleri almıştır. Lise dönemine geldiğinde müziğe karşı olan bu merakını gece kulüplerinde şarkı söyleyerek hayatına daha çok kattı. Bunun yanı sıra amatör bir takımda da futbol oynayan Kerim Tekin, bir süre sonra futbolu rafa kaldırarak sadece müziğe yöneldi.

MÜZİK KARİYERİ

Bu esnada halen müziğe devam ederken gece kulübünde Halis Bütünley ile tanışarak asıl müzik kariyerine adım atmış oldu. Profesyonel müziğe başlangıcı ile birlikte ilk albümünün çalışmalarına 1994 yılında başladı. Eğitim hayatına ara vermeden Eskişehir Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünü kazandı. 1995 yılı Şubat ayında ilk stüdyo albümü “Karagözlüm” ile çıkış yaptı. Albümde yerini alan belki benim gibi sizlerden de bilenlerin olduğu çok eğlenceli bir şarkı olan “Cici Baba” şarkısı asıl çıkış yapan şarkısıydı. Gerek klibindeki hareketleri, gerek şarkının melodisi ile (bana göre yakışıklılığı da es geçilemez) birçok kişinin ilgisini çeken bir şarkı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu şarkı haricinde asıl albümün adı olan yükselişini devam ettiren slow şarkısı “Karagözlüm” ile dikkatleri iyice üzerine çeken Kerim Tekin, bu albümde başta İlhan Şeşen, Ozan Doğulu ve Kenan Doğulu gibi birçok ünlü isimden söz, müzik ve aranjman konusunda destek alarak çalıştı.

OYUNCULUK DENEYİMİ

Albüm adını taşıyan bu şarkısı ile ikinci klip çalışmasını da gerçekleştirdikten sonra, 1996 yılında oyunculuk sektörüne de ufak bir adım attı. Show TV’de yayınlanan “Mirasyediler” adlı dizide Teoman karakteri ile bu sefer de ekranda bizlerin karşısındaydı.

“HAYKIRSAM DÜNYAYA”- İKİNCİ ALBÜM

Dizinin bitişi ile ikinci albüm çalışmasıyla beraber bu sefer yeni bir imaj ile 27 kilo veren ve saçlarını uzatmış biri olarak karşımızdaydı. Yeni imajı ilan 1997 yılında ikinci albümü “Haykırsam Dünyaya” yine hayranlarından büyük ilgi topladı. Bu albümünde de yine Şehrazat, Fedon, Ozan Doğulu, Zeynep Türkeş, Volga Tamöz, Feyyaz Kuruş, Tayfun Duygulu, İskender Paydaş gibi birçok ünlü isimle çalıştı. Albümün çıkışı ile ilk klibi albümünde yer alan “Karbeyaz”a çeken şarkıcı bu şarkısı ile de bütün ilgileri üzerine topladı. Bir anda müzik listelerinde ilk sıralarına doğru yükselmeye başladı. Sonrasında birden adı yine ünlü bir isim olan Zerrin Özer ile aşk yaşadığı iddialı haberleri ile anıldı. Bu esnada birçok konser veren sanatçı yine oyunculuk sektöründen gelen bir teklif ile 1998 yılında yönetmenliğini Cem Akyoldaş’ın yaptığı “Yaz Aşkım” adlı filmde kendi adı ile rol aldı.

ÜÇÜNCÜ KLİP ÇALIŞMASI- “AKŞAMLAR”

Ardından müzik hayatına soluksuz devam ederken üçüncü klip çalışmasını “Akşamlar” adlı şarkısına çekmiş olup yayınlanmasının hemen ardından 27 Haziran 1998’de 23 yaşındayken bir konser sonrası arkadaşının düğününe katılmak üzere Afyonkarahisar Sandıklı ilçesinden menajeri Halis Bütünley ile yola çıkan sanatçı, yolda seyir haldeki bir tanker ve kamyonun çarpışması sonucu kamyonun Kerim Tekin’in arabasının üzerine çıkması ile olay yerinde yaşamını yitirdi. Sanatçının bu ani ölümü ile Haziran ayında “Akşamlar” şarkısının klibinin sonuna “Seni Hiç Bir Zaman Unutmayacağız” yazısı eklenerek yeniden yayınlanmaya başladı. Öncesinde “Karbeyaz” adıyla aynı adı taşıyan bir filmde Gazeteci Kemal karakterini canlandıracaktı;  ancak beklenmeyen ölümü ile bu film yarım kaldığı için yayınlanamamıştır.

Allah rahmet eylesin.

AYŞE KILINÇ 

Cem Karaca: Ölümünün 16. Yılı

16 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sağlık kampı

Sağlık Kampı Nedir?

İçi kırmızı elma

İçi Kırmızı Elma- Posof-Badele Elması