SON DAKİKA

Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler

ohaaa

31 Ağustos 2018'de eklendi

Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzelim canlılar. Her ne kadar çok tatlı görünseler de bazen ölümcül olabilecek kadar zararlı türleri de vardır.

kelebekler hakkında ilginç bilgiler

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzelim canlılar. Her ne kadar çok tatlı görünseler de bazen ölümcül olabilecek kadar zararlı türleri de vardır.

Kelebekler pul kanatlılar ailesinde yer almaktadır. Renkleri ve ahenkli çizgileriyle birlikte gözle görülemeyecek kadar küçük pullarla çevrilidir kanatları. Bu pullar çok hassas ve yassı duran kıllar şeklindedir, en ufak darbede kopabilirler.

Kelebeklerin Ömrü

Kelebeklerin ömrü herkesin bildiği gibi 1 gün değildir. Kelebeklerin 1-2 ay yaşadığı, kiminin de 1 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.

Koku

Kelebeklerin erkek ve dişi türlerinin kokuları farklıdır. Erkek kelebekler güzel kokarken kadın kelebekler kötü kokar ve kötü kokmaları onları kuşlara yem olmaktan kurtarır.

Kelebeklerin Başkalaşımı

Yumurtadan tırtıl olarak çıkan narin canlılar, bir süre sonra koza örerek orada yaşarlar. Kozasını yırtma vakti geldiğinde ise artık o bir yetişkin kelebektir ve dışarı çıkarak özgürlüğüne kavuşur.

Kelebeklerin Göç Etmesi

Kelebekler kümeler halinde göç ederler ve bazıları nesiller boyu devam eder. Bazı kelebek türleri uzun yollar göç edemez fakat bazıları epey uzun yolculuklara çıkıp göç ederler. Bu narin canlıların göç ederken yollarını bulmaları için kullandıkları yöntem vardır; günün en sıcak saati ve güneşin parladığı zamanlardır. Güneşin en parlak olduğu o zaman diliminde ufuk çizgisi ile aralarında bir açı belirlerler ve buna göre kendilerine rota çizerler.

Zehirli Kelebekler

Göz kamaştırıcı güzellikte olan bu canlılar her zaman göründüğü gibi olmayabiliyor, bazı türleri çok tehlikeli olabilmektedir. Zebra kelebek diye bilenen türdekiler oldukça zehirli ve tehlikelidir. Zehirli olan türleri genellikle parlak ve göz alıcı renklerde olanlarıdır ve normalden yavaş uçarlar. Yeşil damarlı olan Paşa Kelebeği denilen tür ise hayvan dışkılarını ve leşlerini yiyerek beslenir. Bu canlılar hayvanların gözyaşlarında, terlerinde ve idrarlarında banyo yapmaya bayılırlar.

Bazı erkek kelebekler, kozasından dışarı çıkmasını beklemeden dişi kelebeğe tecavüz edebilirler. Pupa tecavüzü denilen bu olayda bir sürü erkek kelebek kozasının içinde bulunan dişi kelebek için kavga eder ve galip gelen kozadaki kelebeğe tecavüz eder.
Maculinea rebeli türündekiler karıncaları kandırmaları ile tanınırlar; tırtıl kraliçe karıncayı taklit eden sesler çıkartarak yuvalarına kadar giriyor ve oradaki karıncalar ile beslenmeye başlıyor.

kelebekler hakkında ilginç bilgiler

Dünyadaki İlginç Böcekler

 

 

Yorumlar

7
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MugettaNlnOryEnes DilbenBuğra TEMELgokhanakbas Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Çok güzel bir yazı olmuş canım emeğine sağlık

Mali01
Üye
Mali01

dişi kelebeklerin kötü kokp yem olmaktan kurtulmaları çok iyiymiş 😀

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

Güzel bilgiler elinize sağlık

Buğra TEMEL
Üye
Buğra TEMEL

Ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş 🙂

Enes Dilben
Üye
Enes Dilben

Zehirli kelebekler de varmış vay be

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Mayıs 2018, 07:57

Değişim Nedir?

İnsanlar şimdiki hayat düzenin de 100 de 100 mutlu olmasa da hayatını orta kararda devam ettirebiliyorsa, hiç bilmediği bir düzene atlamak istemez çünkü o düzende var olup olamayacağını kestiremez. Peki değişim nedir? Değişim Zor Hisleri evet der yeni düzene çünkü olması gereken normal doğası budur insanın. İç sesi 100 de...

Devamını Görüntüle