in ,

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzelim canlılar. Her ne kadar çok tatlı görünseler de bazen ölümcül olabilecek kadar zararlı türleri de vardır.

kelebekler hakkında ilginç bilgiler

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzelim canlılar. Her ne kadar çok tatlı görünseler de bazen ölümcül olabilecek kadar zararlı türleri de vardır.

Kelebekler pul kanatlılar ailesinde yer almaktadır. Renkleri ve ahenkli çizgileriyle birlikte gözle görülemeyecek kadar küçük pullarla çevrilidir kanatları. Bu pullar çok hassas ve yassı duran kıllar şeklindedir, en ufak darbede kopabilirler.

Kelebeklerin Ömrü

Kelebeklerin ömrü herkesin bildiği gibi 1 gün değildir. Kelebeklerin 1-2 ay yaşadığı, kiminin de 1 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.

Koku

Kelebeklerin erkek ve dişi türlerinin kokuları farklıdır. Erkek kelebekler güzel kokarken kadın kelebekler kötü kokar ve kötü kokmaları onları kuşlara yem olmaktan kurtarır.

Kelebeklerin Başkalaşımı

Yumurtadan tırtıl olarak çıkan narin canlılar, bir süre sonra koza örerek orada yaşarlar. Kozasını yırtma vakti geldiğinde ise artık o bir yetişkin kelebektir ve dışarı çıkarak özgürlüğüne kavuşur.

Kelebeklerin Göç Etmesi

Kelebekler kümeler halinde göç ederler ve bazıları nesiller boyu devam eder. Bazı kelebek türleri uzun yollar göç edemez fakat bazıları epey uzun yolculuklara çıkıp göç ederler. Bu narin canlıların göç ederken yollarını bulmaları için kullandıkları yöntem vardır; günün en sıcak saati ve güneşin parladığı zamanlardır. Güneşin en parlak olduğu o zaman diliminde ufuk çizgisi ile aralarında bir açı belirlerler ve buna göre kendilerine rota çizerler.

Zehirli Kelebekler

Göz kamaştırıcı güzellikte olan bu canlılar her zaman göründüğü gibi olmayabiliyor, bazı türleri çok tehlikeli olabilmektedir. Zebra kelebek diye bilenen türdekiler oldukça zehirli ve tehlikelidir. Zehirli olan türleri genellikle parlak ve göz alıcı renklerde olanlarıdır ve normalden yavaş uçarlar. Yeşil damarlı olan Paşa Kelebeği denilen tür ise hayvan dışkılarını ve leşlerini yiyerek beslenir. Bu canlılar hayvanların gözyaşlarında, terlerinde ve idrarlarında banyo yapmaya bayılırlar.

Bazı erkek kelebekler, kozasından dışarı çıkmasını beklemeden dişi kelebeğe tecavüz edebilirler. Pupa tecavüzü denilen bu olayda bir sürü erkek kelebek kozasının içinde bulunan dişi kelebek için kavga eder ve galip gelen kozadaki kelebeğe tecavüz eder.
Maculinea rebeli türündekiler karıncaları kandırmaları ile tanınırlar; tırtıl kraliçe karıncayı taklit eden sesler çıkartarak yuvalarına kadar giriyor ve oradaki karıncalar ile beslenmeye başlıyor.

 

Dünyadaki İlginç Böcekler

 

17 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın en güzel kasabaları

Dünyanın En Güzel Kasabaları

Eylül ayı burç yorumları

Eylül Ayı Astroloji Yorumları