Sağlık

Kelebek Hastalığı Nedir?

Kelebek hastalığı nedir? Kelebek hastalığı diğer adı ile Lupus, tam adı ile Sistemik Lupus Eritematozus vücutta bir çok organı birden tutan romatizmal bir hastalıktır. Yüz bölgesinde kırmızı bir döküntüye neden olduğu için halk arasında kelebek hastalığı olarak anılır.

KELEBEK HASTALIĞI NEDİR?

Kelebek hastalığı otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklarda hasta kişinin bağışıklık sistemi hatalı çalışır ve kendi hücrelerini yabancı madde olarak algılar. Lupus hastalığında vücutta önemli bir yapı taşı olan “kollajen” adlı madde bağışıklık sistemi tarafından yabancı madde olarak görülür ve bağışıklık sistemi bu maddeye saldırır.

Kolajen Nedir?

KELEBEK HASTALIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Hastalığın oluşum nedeni genetik ve çevresel faktörler ve hormonlardır. Stres, UV ışınları, enfeksiyonlar ve bazı ilaçlar bu hastalığı tetikler. Kadın hormonlarından östrojen, hastalığın oluşumunu fazlalaştırır, testesteron ise azaltır. Lupus hastalığında bağışıklık sistemi kendi dokularına karşı reaksiyon oluşturur.

KELEBEK HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kelebek hastalığı, tüm vücudu etkiler. Çok farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Hastalığın başlangıç aşamasında eklem ağrıları ve genel hastalık belirtileri vardır.

 • Yorgunluk, halsizlik
 • Ciltte farklılıklar (Burun ve yanaklarda kelebek şeklinde döküntüler görülür. Cilt üzerinde güneşe maruz kalan her bölgede döküntü oluşur. )
 • Damarlarda iltihaplanma nedeni ile oluşan bulgular (Cildin küçük damarları etkilenir, vaskülit adlı iltihap olur. Tırnakların etrafında leke şeklinde cilt altı kanama meydana gelir. Ağız mukozasında da iltihaplanma görülebilir. )
 • Saçlarda bölgesel dökülmeler olur ve dökülen saçların yerine yenileri çıkmaz.
 • Parmak uçlarında soğuk olduğunda ortaya çıkan beyaz ve mor denk değişimi ile oluşan raynaud sendromu önemli bir belirtidir.
 • Hem küçük hem de büyük eklemlerde ağrı olur. Ağrı sabahları daha belirgindir. Buna ek olarak bazı hastalarda eklem iltihabı sebebiyle şişme, kızarma ve ısı artışı da olabilir.
 • Kaslarda ağrı ve iltihaplanma görülür.
 • Böbrek tutulumuna hastaların %70’inde rastlanır. İdrarda kan ve protein görülür. Dokularda sıvı tutulumu nedeniyle ödem olur. Ağır vakalarda böbrek yetmezliği ve böbrek iltihabı olabilir.
 • Migren, epilepsi denge problemleri, psikolojik sorunlar hatta inme de ortaya çıkabilir.
 • Sindirim sistemi ve pankreatit sorunları sıklıkla görülür.
 • Göğüs ağrısı gibi akciğer veya kalp zarında iltihaplanma olabilir. Akciğer zarları arasında sıvı birikimi ve iltihaplanma görüldüğünde nefes alırken artan bir göğüs ağrısı olur. Kalp zarı iltihaplanması yani perikardit de kelebek hastalığında sık görülür.
 • Akciğer dokusu iltihaplanması nedeniyle zatürre gelişebilir.
 • Lenf nodlarında, dalak ve karaciğerde büyüme gözlenir.
 • Periton denilen karın zarı iltihaplanması nedeniyle karın ağrısı olur.

KELEBEK HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

Kelebek hastalığının klinik belirtileri dışında bazı kan testleri de tanı konmasına yardımcı olur. Hastalardan tam kan sayımı, böbrek testleri, akciğer grafisi, LE hücresi, anti DNA VE ANA istenir. Doktor gerekli görürse, şüphelenilen bir organ tutulumu varsa farklı testler de isteyebilir. Tipik hastalık belirtileri olmayan hastalara tanı koymak daha zordur. Lupus bir çok doku hastalığı ile karıştırılabilir.

KELEBEK HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Bu hastalığın bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi hastalığın ilerlemesini durdurmaya yönelik olarak yapılır, hayati komplikasyonlar önlenmeye çalışılır ve belirtiler hafifletilebilir. Bu sebeple erken tanı çok önemlidir. İlerlemiş olan hastalığın geri dönüşü mümkün değildir. Tedavi her hasta için hastalığın şiddetine göre planlanır. Vücudun bir çok organ ve dokusunda ortaya çıkan iltihaplar için iltihap giderici ilaçlar önerilir. Bağışıklık sistemini baskılamak için steroid grubu ilaçlar uygulanır. Kan pıhtısı eğilimi olan kişiler için aspirin gibi kan sulandırıcılar verilir.

Kelebek hastalığı nedir? yazımdan sonra vitiligo ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Vitiligo Nedir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. İlk defa duyuyorum bu hastalığı.. okunmaya değer,bilinmeyenleri ortaya cıkarmış bi yazı Olmuş. Elinize sağlık..

 2. Daha önce bilmediğim bir hastalıktı öğrenmiş oldum hazırlayanın emeğine sağlık

 3. Kesin ve net bir tedavisinin olmaması çok üzücü. Çok acı çekiyorlar vücutlarındaki yaralar yüzünden. Umarım hiçbirimizin başına gelmez, kesin bir tedavisi de bulunur

 4. Yaklaşık 6 senedir halk dilinde Kelebek Hastalığı tıbbi adı Sistemi Lupus Eritematozus olarak bilinen hastalığa sahip çocuklar için mücadele ediyorum.

  Fulden Uras’ın kurucusu olduğu Hayaller Gerçek Olsa derneği ile beraber yol alarak hasta olan çocuklarımızın hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmaya çalışıyoruz.
  Elimizden geldiğince toplumda Kelebek Hastalığı hakkında farkındalık yaratmaya çalışıyoruz…

  Kelebek Hastalığı nedir? Nedenleri nelerdir? Tanısı nasıl konur? Tedavisi var mı-nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz yazı için çok tebrik ederim.

  Yazıyı hepimiz okuyalım – okutalım ve herkesin farkındalık sahibi olmasını sağlayalım

 5. Hastalık hakkınd bu kadar kapsamlı bir araştırma İçin teşekkürler bu sayede bir çok konu hakkında Aydınlanmış oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu