Hayata Dair

Kelebek Çocuklar – Hayaller Gerçek Olsa Derneği

Daha önce sizlerle Kelebek Hastalığı Nedir?  başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Bugün ise Derya Küçükşahin bizler için bu hastalıkla ilgili çalışmalar yürüten Kelebek Çocuklar- Hayaller Gerçek Olsa Derneği ile ilgili bir yazı hazırladı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz. 

KELEBEK ÇOCUKLAR-HAYALLER GERÇEK OLSA DERNEĞİ

Daha önce sizlere Kelebek Hastalığından bahsetmiştik. Bugünkü yazımda sizlere Kelebek Çocuklar Derneği’nden (Hayaller Gerçek Olsa) bahsedeceğiz.

“Hayaller Gerçek Olsa Derneği”, Kelebek Hastalığı olarak bilinen cilt hastalığı, “Epidermolysis Bullosa” hastalığı ile ilgili toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalığın arttırılması amacıyla 2015 yılında “FULDEN URAS” tarafından kurulmuştur.

İYİLİK PAHALI BİR ŞEY DEĞİLDİR

“İyilik Pahalı Bir Şey Değildir “ sloganı ile yola çıkan dernek toplumun bilinçlendirilmesi ve hastalıkla ilgili farkındalığın yaratılmasının yanı sıra birçok yardım organizasyonları da gerçekleştirmiştir. Kurulduğu ilk günden itibaren gerek sosyal medya gerekse basın aracılığıyla hastalık olabildiğince çok kişiye duyuruldu ve çalışmalarına devam ediyor. Kelebek hastalığı kesin ve net bir tedavisi olmayan kalıtsal bir deri hastalığıdır. Hastalığa sahip kişilerin cilt yüzeyinde travmaya maruz kalan bölgelerde su toplamaları ve açık yaralar oluşuyor. Hastalığa sahip kişiler özel bakıma muhtaçtırlar. Bu nedenle özel medikal malzemelere ihtiyaçları vardır. Özel pansuman şekilleri ve özel giysileri bulunmaktadır.

HAYALLER GERÇEK OLSA DERNEĞİNİN FAALİYETLERİ

Hayaller Gerçek Olsa Derneği 2015 yılından itibaren hasta çocukların ailelerine öncelikle çocuklarının yaralarının pansumanlarını nasıl yapmaları gerektiğini öğretiyor. Bunu yaparken kelebekcocuklar resmi web sitesi üzerinden kabul ettiği bağışlar ile hasta çocukların medikal malzeme ve özel kıyafetlerini temin ediyor. Kelebek çocuklara yardımcı olmak için bunu sadece derneğe aldıkları bağışlarla yapmıyorlar. Her sene Türkiye’nin birçok ilinde ve son yıllarda yurt dışında iftar yemekleri düzenliyorlar. Düzenledikleri iftar yemeklerinin bilet ücretinin tamamı Hayaller Gerçek Olsa Derneği vasıtasıyla hasta çocukların ihtiyaçları için kullanılıyor. Türkiye’nin bir çok ünlü sanatçısının kıyafetleri ile verdikleri destekler sayesinde kermesler ve yardım konserleri düzenliyorlar.

DERNEĞE GELEN BAĞIŞLARLA NELER YAPILIYOR?

Derneğe gelen bağışlar sadece medikal malzeme için kullanılmıyor tabii ki. Sponsorlar ve bağışlar sayesinde birçok hasta çocuğun ameliyat ile elleri, yemek ve nefes boruları açılıyor. Sıcak bölgelerde yaşayan çocukların klima ihtiyaçları karşılanıyor. Çünkü sıcak havalarda derilerinde oluşan yaralar daha çok acı çekmelerine neden oluyor. Bu nedenle “Hayaller Gerçek Olsa Derneği” için vereceğimiz ufacık bir destek bile çok önemli.

Onlar İyiliğin Pahalı Bir Şey Olmadığına inanıyor siz de inanın !!

DERYA KÜÇÜKŞAHİN 

Vitiligo Nedir?

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Çok zor bir süreç olsa gerek. Allah kimseye yaşatmasın. Ama bu süreçte böyle yardım yapan kuruluşlarını görmek mutluluk verici :)

  2. Hastalığı duymuştum ama nasıl bir hastalık olduğunu bilmiyordum. Çok üzüldüm. Ayrıca güzel yürekli insanların kurmuş olduğu dernek içinde yürekten tebrik ederim

  3. Çok zor bir süreç olsa gerek. Allah kimseye yaşatmasın. Ama bu süreçte böyle yardım yapan kuruluşlarını görmek mutluluk verici bende katılıyorum.

  4. Yaklaşık 5 senedir dernek ile beraber çalışmalar yürüttüğüm için ne kadar zor durumda olduklarını çok iyi biliyorum.Dilerim herkes ipin ucundan biraz tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu