in ,

Kelaynak Kuşu Hakkında Tüm Bilgiler

kelaynak kuşu

Kelaynak kuşu denildiğinde akla kırmızı bir yüz, uzun kıvrık bir gaga gelir. Tabiki bir de tüysüz bir kafa… Kelaynak kuşları, türüne has olan bu özelliklerle tanınır. Kelaynaklar göçmen kuşlar sınıfında yeralır. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Hem suda hem toprakta, rahatlıkla yürüyebilir. Ülkemizde ise en çok Şanlıurfa / Birecik’te bulunur.

Kelaynak Kuşu Hakkında Tüm Bilgiler

Kelaynak kuşları, dünyada nadir bulunan kuşlardandır. Hem suda hem de çamurda kolayca yürüyebilir. Nesli tükenmek üzere olan bir kuş türüdür. Uzun ve ince olan kıvrık gagaları vardır. 1,5 metreyi bulan kanat boyları ile dikkat çeker. Bazen de bu görüntüleri yüzünden avlanmaktadırlar. Yanlış ve kaçak avlanma sonucu nesli tehlike altına girmiştir. Kelaynaklar genel olarak aynı renk ve şekillerdedir.

Bazı uzmanlara göre çeşitlere ayrılmıştır. Ancak kelaynak kuşunun genel olarak kabul edilen ortak görünüşü vardır. Buna göre de farklı bir türü bulunmamaktadır. Erişkenliğe geçme aşamasında farklı adlandırılır. Ancak kelaynaklar olduğu kabul edilmektedirler.

Kelaynaklar ilk doğduklarında uçamazlar.  Hatta yuva içerisinde dengesini bile sağlayamazlar. İlk doğduklarında renkleri gridir ve zamanla renkleri koyulaşır. Bu geçiş döneminde çeşitleri olduğu görüşünün yayılmasına yol açmıştır.

Kelaynak Kuşu Nedir?

Çölün kuraklığında ya da kayalık alanlarda görülür. Kelaynaklar iri yapısı ve uzun gagası ile dikkat çekerler. Yanlış ve düzensiz tarım ilaçları yüzünden ve fazlaca avlanma sonucu nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ancak dünyanın birçok bölgesinde halen görülmeye devam etmektedir. Binomial adı Geronticus eremitadır.  Kelaynak kuşlarının 120-135 cm’i bulan geniş kanatları vardır.

Kelaynak Kuşlarının Özellikleri Nelerdir?

 • Kelaynaklar kırmızı suratlı kuşlar olarak bilinir. Yüzlerindeki tüysüzlükle de dikkat çekerler.
 • Uzun kıvrık ve yine yüzleri gibi kırmızı olan gagaları vardır. İri, cilalı ve parlak siyah renkteki tüyleri vardır. Bu renkleri ile muhteşem bir görüntü oluşturur.
 • Kelaynaklar, yumurtlama ile çoğalır. Yumurtadan ilk çıktıkları anda kafaları tüyle kaplıdır. Sonrasında kafalarındaki tüyler dökülür. İsmi burdan esinlenilmiştir. Kelaynaklar, ilk yumurtadan çıktığında renkleri de koyu gridir.
 • Güneşle karşılaştığında kuşların rengi yeşil, mor ve kavuniçi parlar. Bu görüntüdeki uçuş muhteşem bir göz ziyafetidir. Bu muhteşem uçuşlarını her sabah grupları ile yiyecek almaya giderken gösterirler. Maalesef grup olarak hareket ederler. Bu nedenle tanınmaları ile avlanmaları kolay olmaktadır.
 • Şubat ve Mart ayları arasında yuva yaparlar. Kelaynak kuşları tek eşli kuşlar olduğundan yavaş üremektedirler.
 • Böceklerle beslenirler. Bu kuşların erişkinliğe geçiş süresi 3 ay kadardır.
 • Göçmen kuşlar kategorisinde yer alır. Kelaynaklar eskiden tam anlamıyla göçmen kuşuydular. Ancak yaşam alanlarının kısıtlanması ve gruplarının azalması ile belirli yerler arasında göç etmeye başlamışlardır.

Kelaynak Kuşlarının Yayılış Alanları

 • Ortadoğu, Afrika, Kuzey Sahra çölünde uçurumlara yumurtalarını bırakırlar. Üremeleri 3 yumurta ile olur. Genellikle kayalıklarda ya da uçurumlarda yaşarlar. Böceklerle beslendikleri için normal bir durumdur.
 • 400 yıl önce Avrupa Alplerinde oldukça fazla sayıdaydılar. Bu alanlardaki nesli tükenmiştir.
 • Kış ayları geldiğinde Etiyopya, Somali, Sudan ve Eritre gibi yerlere göç ederler. Yaşam alanlarının en uygun olarak ortaya çıktığı yerler kısıtlıdır. Dünyada  yalnızca 3 ülke sınırları içerisinde bulunur. Türkiye, Fas ve Suriye.
 • Türkiye’de en çok Şanlıurfa / Birecik’te bulunurlar.  Türkiye’nin diğer illerinde yaşadıkları tahmin ediliyor. Ancak sayıları çok fazla değildir.
 • Yaşam alanları önceleri daha geniş bir alandı. Ancak şimdilerde küçük yerlerle sınırlı kalmıştır. Bunun nedeni de yanlış tarım politikaları yüzündendir. Kentleşme de olarak açıklanabilir.
 • Kelaynakların, doğal yaşam alanları, Alplerden Kızıldeniz sınırı ile Fas’dan Güneydoğu Anadolu’ya kadardır. Böceklerle beslenen bu kuşlar onların uğradığı ilaçlama sonucu soyları tehlike altındadır.

Çakallar Hakkında Tüm Bilgiler

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

üniversite: battı balık necati

Üniversite: Battı Balık Necati

Carl Edward Sagan

Carl Edward Sagan Kimdir?