Sağlık

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekiğin faydaları yazımda kekik hakkında fazla duyulmamış tüm bilgileri bulabilirsiniz.

KEKİK

Kekik, nane ailesinin Thymus cinsine ait bir bitkidir. Aromatik, çok yıllık yaprak dökmeyen bir bitki olmakla beraber küçük beyaz, lila/pembe çiçekler üretir. 350’den fazla kekik çeşidi bulunur. Yapraklarının rengi soluk yeşil tonlarından, koyu yeşil ya da zeytin tonlarına, bronz hatta gümüşe kadar değişiklik gösterebilir. Güney Avrupa’da ve Akdeniz bölgelerinde genelikle yemeklerde kullanılır. 

KEKİĞİN İÇERİĞİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Kekiğin faydaları saymakla bitmez. Kekik, vücudun gelişimi için gerekli olan bitki besinleri, mineraller ve vitaminler açısından zengin bir bitkidir. Anti-fungal ve antiseptik özelliklere sahip çok önemli bir esansiyel yağ olan timol içerir. Ayrıca kekikte zeaksantin, lutein, apigenin, naringenin, luteolin ve tiroksin gibi fenolik antioksidanlar bulunur. Kekik yaprakları normal vücut fonksiyonları için gerekli olan potasyum, kalsiyum, demir, manganez, selenyum ve magnezyum açısından zengindir. Ayrıca kekik, B-kompleks vitaminleri, vitamin-K, vitamin-C ve folik asit kaynağıdır.

KEKİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Yağda çözünen bir vitamin olan ve antioksidan özelliği bulunan A vitamini açısından zengindir. Kekik mukus zarını ve cildi korur ve daha iyi görmeye yardımcı olur.

 • SOĞUK ALGINLIĞI, ÖKSÜRÜK VE BOĞAZ AĞRISI TEDAVİSİNE YARDIMCIDIR.

Antibiyotik ve antiseptik özelliği nedeniyle soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürük için ideal ilaçtır. Bronşit tedavisinde de kullanılır. Kekik yağı güçlü ve doğal antimikrobiyallerdendir, karvakrol içerir, bu nedenle boğaz ağrısına iyi gelir.

 • AKNE TEDAVİSİNDE KULLANILIR.

 • SAÇ BÜYÜMESİNİ DESTEKLER.

Saç foliküllerine besin verilmesi saçların gelişimi için önemlidir. Kekik kafa derisinde kan dolaşımını arttırır ve saçların büyümesini destekler. Kekik esansiyel yağı ya da kekik içeren bir karışımın saça uygulanması, temel besinlerin saç derisine verilmesini kolaylaştırır. Saç dökülmelerini ve saç incelmesini önlediği gibi kepek tedavisinde de yardımcıdır.
 • SOLUNUM BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİNDE ETKİLİDİR.

Antibiyotik ve antiseptik özellikleri sebebiyle öksürük, bronşit gibi solunum rahatsızlıkları ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi şikayetler için etkili bir ilaçtır.

 • KEMİK SAĞLIĞINI DESTEKLER.

 • KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLARIN ÖNLENMESİNDE ETKİLİDİR.

Kardiyovasküler hastalıkların ana nedeni kronik inflamasyondur. Kekik, anti-inflamatuar ve anti-oksidan özellikleri sayesinde bunu önler. Kekik yağı, kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olan anti-spazmodik özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasını sağlar. Damarları ve atar damarları rahatlatarak kan basıncını düşürür, kalbin güçlenmesine yardımcı olur.

 • KAN BASINCINI KONTROL EDER.

Potasyum, kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmede yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir. Kekik yaprakları potasyum açısından zengindir. Kekik ekstrelerinin hipertansiyon içeren durumlarda kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Kekik, anti- inflamatuar özellikleri nedeniyle menstrüel krampların ve vücüttaki spazm formlarının tedavisinde etkilidir. Kadınlara PMS dönemlerinde sıklıkla kekik çayı içmeleri önerilir.

 • ENFEKSİYONLARA KARŞI İYİ BİR SAVAŞÇIDIR.

Anti- bakteriyel özelliği sayesinde E.coli gibi bakteri ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların ve hastalıkların tedavisinde kullanılır. Araştırmalara göre, kekik esansiyel yağının, farklı bakteri türlerine karşı savaşma gücüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Vücudun içinde ve dışında bulunan bakterileri öldürebilir. Kekik çayı cildi ve diğer yüzeyleri dezenfekte etmek için de kullanılabilir.

 • ANEMİYİ ÖNLER.

Demir, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. Demir eksikliği anemiye neden olur. Kekik demir kaynağı olduğu için günlük rutinde mutlaka tüketilmesi önerilir.

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Kekik yağı, kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı oluyormuş ne kadar önemli bir konu öyle değil mi?

 2. İlaç kullanmayı sevmiyorum ve yıllardır bitkileri kullanıyorum Boğaz enfeksiyonu olduğu zaman limon ve kekik çayı yapıyorum gerçekten iyi geliyor

 3. Etler bilhassa kullanırım mide rahatsızlıkları ve soguk aldıgımda kekik suyu içerim tavsiye de ederim dostlarrr cok tüketmeyin ama kekik suyunu bir fincan yeterli günde yada iki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu