Hayata Dair

Sadrazama Bit Kontrolü: Kehle-i İkbal Rüstem Paşa

Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı Devletinin en güçlü olduğu, en parlak zamanlarını yaşadığı bir dönemdir. Rüstem Paşa da çok etkili bir veziri azam olduğu için hakkında pek çok hikaye vardır.

rüstem paşa

Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı Devletinin en güçlü olduğu, en parlak zamanlarını yaşadığı bir dönemdir. Rüstem Paşa da çok etkili bir veziri azam olduğu için hakkında pek çok hikaye vardır.

Padişahın Hürrem Sultan’dan olan bir kızı vardır: Mihrimah Sultan, 17 yaşına gelmiş olması sebebiyle artık evlenme çağının geldiğini düşünen babası ona uygun olabilecek bir damat adayı aramaktadır. Padişah’ın aklındaki kişi Rüstem Paşa’dır.

Rüstem Paşa Kimdir?

Hırvatistan doğumlu olan Rüstem Paşa saraya devşirme olarak alınır. Acemi oğlanlar ocağında yetiştirilir daha sonra kendisine silahtarlık ve mihrahorluk görevleri verilir. Gösterdiği başarılarından ötürü de belli bir süre sonra kendisine vezirlik rütbesi verilmiş, Doğu bölgesinin yönetiminde jeopolitik ve stratejik bir öneme sahip olan Diyarbakır’a vali olarak atanmıştır. Diyarbakır’a atanır atanmaz; mali, idari ve askeri olarak bölgede çok iyi işler yapmaya başlamıştır. Oldukça zeki ve ileri görüşlü birisi olduğu bilinir. Padişah Sultan Süleyman’ın da dikkatinden kaçmayan paşa, kızıyla evlendirmek için uygun bir aday olur.

Paşa Hakkında Çıkan Dedikodular!

Sultan Süleyman, kızı Mihrimah ile evlendirmek için Rüstem Paşayı aklına koymuştu, bu durumu içine sindiremeyen ve kıskanan kişiler Rüstem’in cüzzamlı olduğuna dair dedikodu yaymaya başlar. Kısa sürede padişahın kulağına gelen bu dedikodu onu hem üzer hem de şüpheye düşürür. Derhal hekimbaşını çağırır ve veziri utandırmadan muayene etmesini ister. Bilindiği üzere cüzzamlı olan kişilerin üzerine bit yapışmaz. Hekimbaşı da uzun bir yolculuğun ardından Diyarbakır’a ulaşır ve paşaya çaktırmadan onu incelemeye alır. Paşa’nın iç çamaşırının üzerinde bir bit görür ve cüzzam hastası olamadığına çok sevinerek Rüstem Paşa’ya, Padişah’ın damadı olmasını istediği bilgisini verir. Bu duruma çok sevinen vezir de hekimbaşını hediyelere boğar.

Vezir-i Azam Rüstem Paşa!

Cüzzam hastası olmadığı öğrenildikten sonra saray gelerek Padişahın kızı ile evlenir ve Vezir-i Azam rütbesine kavuşur. Yaşadığı dönemde bir çok entrikaya adı karışan Vezir-i Azam’a bir bit’in böyle bir makam getireceği kimsenin aklına gelmezdi. Bu sebeptendir ki adına şiirler de yazılmış ve kendisine ” Kehle-i ikbal Rüstem Paşa” denmiştir.

Resneli Niyazi Kimdir?

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu