SON DAKİKA

Sadrazama Bit Kontrolü: Kehle-i İkbal Rüstem Paşa

furious
Sadrazama Bit Kontrolü: Kehle-i İkbal Rüstem Paşa

Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı Devletinin en güçlü olduğu, en parlak zamanlarını yaşadığı bir dönemdir. Rüstem Paşa da çok etkili bir veziri azam olduğu için hakkında pek çok hikaye vardır.

rüstem paşa

Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı Devletinin en güçlü olduğu, en parlak zamanlarını yaşadığı bir dönemdir. Rüstem Paşa da çok etkili bir veziri azam olduğu için hakkında pek çok hikaye vardır.

Padişahın Hürrem Sultan’dan olan bir kızı vardır: Mihrimah Sultan, 17 yaşına gelmiş olması sebebiyle artık evlenme çağının geldiğini düşünen babası ona uygun olabilecek bir damat adayı aramaktadır. Padişah’ın aklındaki kişi Rüstem Paşa’dır.

Rüstem Paşa Kimdir?

Hırvatistan doğumlu olan Rüstem Paşa saraya devşirme olarak alınır. Acemi oğlanlar ocağında yetiştirilir daha sonra kendisine silahtarlık ve mihrahorluk görevleri verilir. Gösterdiği başarılarından ötürü de belli bir süre sonra kendisine vezirlik rütbesi verilmiş, Doğu bölgesinin yönetiminde jeopolitik ve stratejik bir öneme sahip olan Diyarbakır’a vali olarak atanmıştır. Diyarbakır’a atanır atanmaz; mali, idari ve askeri olarak bölgede çok iyi işler yapmaya başlamıştır. Oldukça zeki ve ileri görüşlü birisi olduğu bilinir. Padişah Sultan Süleyman’ın da dikkatinden kaçmayan paşa, kızıyla evlendirmek için uygun bir aday olur.

Paşa Hakkında Çıkan Dedikodular!

Sultan Süleyman, kızı Mihrimah ile evlendirmek için Rüstem Paşayı aklına koymuştu, bu durumu içine sindiremeyen ve kıskanan kişiler Rüstem’in cüzzamlı olduğuna dair dedikodu yaymaya başlar. Kısa sürede padişahın kulağına gelen bu dedikodu onu hem üzer hem de şüpheye düşürür. Derhal hekimbaşını çağırır ve veziri utandırmadan muayene etmesini ister. Bilindiği üzere cüzzamlı olan kişilerin üzerine bit yapışmaz. Hekimbaşı da uzun bir yolculuğun ardından Diyarbakır’a ulaşır ve paşaya çaktırmadan onu incelemeye alır. Paşa’nın iç çamaşırının üzerinde bir bit görür ve cüzzam hastası olamadığına çok sevinerek Rüstem Paşa’ya, Padişah’ın damadı olmasını istediği bilgisini verir. Bu duruma çok sevinen vezir de hekimbaşını hediyelere boğar.

Vezir-i Azam Rüstem Paşa!

Cüzzam hastası olmadığı öğrenildikten sonra saray gelerek Padişahın kızı ile evlenir ve Vezir-i Azam rütbesine kavuşur. Yaşadığı dönemde bir çok entrikaya adı karışan Vezir-i Azam’a bir bit’in böyle bir makam getireceği kimsenin aklına gelmezdi. Bu sebeptendir ki adına şiirler de yazılmış ve kendisine ” Kehle-i ikbal Rüstem Paşa” denmiştir.

Resneli Niyazi Kimdir?

 

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Yorum yapmak için Giriş yapınız.
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
gokhanakbasseher35arslankayrahanimTamer Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tamer
Üye
Tamer

Rüstem Paşa gercektende belkide Osmanlının en güçlü vezirlerinden biriydi güzel yazı olmus

kayrahanim
Editor

Tövbeler olsunduuu. Es kaza tertemiz çıksa tecrit ederlermiş adamı.

seher35arslan
Üye
seher35arslan

Kaleminize sağlık güzel bir yazı olmuş

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

güzel bir yazı elinize sağlık

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Haziran 2018, 22:57

Yaza Damgasını Vuracak En Hit Şarkılar 2018

En hit şarkılar 2018 yazında da bomba etkisi yaratacak! Aleyna Tilki “Yalnız Çiçek”, Dua Lipa “One Kiss”, Eli Türkoğlu ve Tuğçe Kandemir “Bu Benim Öyküm” derken liste uzayıp gidiyor. Hadi 2018’in en hit şarkıları neler olacak hep birlikte bakalım… En hit şarkılar 2018 yazında da bomba etkisi yaratacak! 2018’in en hit şarkıları...

Devamını Görüntüle