in ,

Kediniz İle Yeni Bir Eve Taşınma Macerası

Kediniz ile yeni bir eve taşınma macerası

Eveeeet! Miço oldu 4 aylık. Her geçen gün gözümüzün önünde büyümekte. Artık evine alıştı, bize alıştı, kendine güveni geldi. Kısacası evin ve bizim sahibimiz oldu. Gel gelelim tam bu zorlu alışma sürecini başarıyla atlattık derken, evden taşınma durumumuz ortaya çıktı. Daha önce köpeğimle defalarca ev değiştirdim ve bu değişime adapte olması hiç sorun olmadı. Çünkü yanında ben vardım. Köpekler kedilere göre sahibine daha bağlıdır, sahibi neredeyse evi orasıdır. Ancak kediler için durum biraz farklı, kediler mekanı sahiplendikleri ve evi benimsedikleri için, siz yanında olsanız da farklı bir eve geçmek onlar için depresyon sebebi ne yazık ki… Ve sardı beni bir korku başladım araştırmaya ve her zamanki gibi sizlerle öğrendiğim bilgileri paylaşmak istedim. Kediniz ile yeni bir eve taşınma macerası adlı bu yazımda taşınma süresince kedinizi rahat ettirebilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım. Taşınma sürecim bittikten sonra da sizlere bu sürecin ne kadar kolay ya da zor geçtiğini anlatacağım.

KEDİNİZ İLE YENİ BİR EVE TAŞINMA MACERASI

İLK ADIM GÜVENLİ BİR ODA

  • Nakliyeci amcalar gelmeden önce mutlaka kedinizi güvenli bir odaya koymalısınız. Ve tabii ki kedinizin kum kabı, mama-su kabı, bir iki oyuncağı ve taşıma çantası da o odada olmalı.

YENİ EVE GEÇİŞ SÜRECİ

  • Eşya taşınmasına diğer odalardan başlanmalı ve en son olarak kedinizin olduğu odadaki eşyalar alınmalı. O odaya nakliyeci amcalar geçmeden önce kedinizi taşıma çantasına yerleştirmeli ve yeni eve gitmek üzere arabaya güvenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Asla arabanın bagajına ya da nakliye aracına koymamalısınız. Mutlaka sizinle birlikte olmalı.

YENİ EVDE GÜVENLİ ODADA BEKLEYİŞ

  • Yeni evinize gittiğinizde ilk olarak kedi dostunuzu oradaki güvenli bir odaya yerleştirmelisiniz. Diğer odalar yerleşinceye kadar o odada kalmalı ve mümkün olursa aileden biri onunla odada oturmalı ya da arada bir yanına gidip ilgilenmeli.

YENİ EVİ KEŞİF

  • Evin tüm yerleşme işi bittiğinde, kapı ve pencerelerin kapalı olup olmadığını kontrol ettikten sonra minik dostunuzun bulunduğu odanın kapısını açabilirsiniz. Odada kalmayı tercih ederse onu asla zorlamayın. Kendini güvende hissettiğinde ve hazır olduğunda merakına yenilip evi keşfe çıkmak isteyecektir zaten.

YENİ EVE ALIŞMASINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YAPILACAKLAR

  • Minik dostunuzun eve kolay alışmasını istiyorsanız yeni ev düzeninizin biraz da olsa eski ev düzeninizle benzer olmasına özen gösterebilirsiniz.
  • Evi keşfe çıktığında, evin bazı yerlerinde ona ödül maması verirseniz keşif süreci keyifli geçecektir. Ve bu süreçte ona yardımcı olabilmek adına onunla her zamankinden fazla ilgilenmelisiniz.
  • Kedi dostunuz ev dışına çıkmaya alışkınsa yeni eve taşındığınızda buna bir kaç hafta ara vermelisiniz. Kediniz önce yeni eve alışmalı sonra evin çevresine alışmalı. Bu süreci kademeli yaparsa daha rahat eder.
  • Kedinizin kokusunu tüm eve yayarak yeni evinde kendini güvende hissetmesine yardım edebilirsiniz. Yumuşak, pamuklu bir kumaşla, kedinizin yanaklarını ve baş çevresini  ovuşturarak yüzünün çevresindeki bezlerden koku alabilirsiniz. Bu kumaşı kapı girişlerine, duvarlara ve mobilyalara sürebilirsiniz. Kediniz etrafa sürünmeye başlayana kadar bu işlemi her gün yapabilirsiniz.
  • Ev değiştirirken bir çok eşya yıkanır ve temizlenir. Ancak bu maceraya kedinizle birlikte atılıyorsanız eşyaları yıkamayı ertelemenizde fayda var. Tanıdık kokular kedinin eve alışması için önemlidir.
  • Bazı kediler için taşınma süreci zor geçer. Eğer kediniz eve taşındıktan sonra depresyon belirtileri gösterirse mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

Kediniz ile yeni bir eve taşınma macerası yazımda anlattığım bu önemli detayları uygulamaya çalışacağım. Geri bildirimi taşınma bittikten sonra size vereceğim. Bu yazımdan sonra kedilerde hapşırık nedenleri yazıma göz atabilirsiniz.

Kedilerde Hapşırık Nedenleri

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ayrıl barış

Ayrıl Barış İlişkiler Sağlığınızı Etkiliyor

Brexit sonrası ticaret

Brexit Sonrası Ticaret Seçenekleri Hakkında