in ,

BayıldımBayıldım

Kedilerle Seyahat Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedilerle seyahat

KEDİLERLE SEYAHAT SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kediler seyahat boyunca oldukça huzursuz oluyorlar. Tuvalet ihtiyacı nasıl giderilecek, seyahat sonrası psikolojik sorunlar yaşarsa ne olur? derken kedi ile seyahati iyi düşünmek gerekiyor. Kedilerin araba ile seyahati otobüs ve uçak ile yapılan yolculuğa nazaran daha az sıkıntılı olabilir. Uçakla bir yere gidilecekse daha dikkatli olmak gerekiyor. Kedilerle seyahat sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Detaylar haberin devamında.

KEDİLERLE SEYAHAT SIRASINDA BESLENME

Genelde kediler yolculuk sırasında yemek yemez, su içmez hatta tuvalet ihtiyacı bile duymaz. Yolculuk bitimine kadar bu konularda rahat olabilirsiniz. Psikolojisine bağlı olarak molalarda mama ve su verebilirsiniz, ancak yemez, içmez ve ilgilenmezse de endişe etmeyin. Kedi taşıma çantanız su alacak kadar geniş olsa da ani bir sarsıntı ile her yer su olabilir buna dikkat etmelisiniz. Mama vermeyi yolculuktan 2-3 saat önce kesebilirsiniz.

KEDİLERLE SEYAHAT- ARABA YOLCULUĞU

kedilerle seyahat araba

Kedilerle araba yolculuğu öncesi mutlaka taşıma çantası edinmelisiniz. Kedinizin araba içinde serbest bir şekilde dolaşması hem daha çok stres yaşamasına hem de ani fren vs gibi durumlarda yaralanmasına sebep olabilir. Yolculuk süreniz 12 saatten fazla ise kendinize özgür hareket alanı sağlamak için taşıma çantanızın da büyük olması gerekir. Yine de aşırı büyük kedi çantaları almamakta da fayda var. Yolculuğun ilk anlarında kediniz stres olabilir. Onu rahatlatmak için onu sevebilir, kucağınızda yola alıştırmaya çalışabilirsiniz. Huysuzluğu geçince de taşıma çantasına koyarak, rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

KEDİLERLE SEYAHAT- UÇAK YOLCULUĞU

Kedilerle seyahat uçak

Kediler ile uçak yolculuğu yapılabilir ancak kediniz belli bir kilonun üstündeyse kabine almanız mümkün değildir. Kediniz bu yolculuk sırasında hayvanlar için özel olarak ayrılmış kargo bölümünde seyahat etmek zorundadır. Kedinizin uçakla seyahat edebilmesi için AB standartlarına uygun pet pasaportu olması gerekiyor. Güncel aşı ve parazit tarihlerini gösteren onaylı kaşeli pasaportu veterinerinizden temin edebilirsiniz. Standart taşıma kafesi- 23x40x55 ölçülerinde olmalı. Kafesi ile beraber hava yolu şirketlerinin kurallarına göre, 6-8 kg ağırlığına kadar olan kediler kabinde sizinle birlikte seyahat edebiliyor. Kabine giren pet taşıma kafesinin ağırlığındansa hacmi daha önemli. Bu kafes yolcu koltuğunun altında uçuşa kabul ediliyor. Uçak yolculuğu sonrası havaalanları genelde merkeze uzak olduğundan uçaktan indikten sonra kedinize bir de otobüs yolculuğu stresi yaşatmamanızı öneririm. Zaten uçak yolculuğu onun için oldukça zorlu geçecek.

KEDİLERLE SEYAHAT- OTOBÜS YOLCULUĞU

kedilerle seyahat otobüs

Tüm otobüs şirketleri, genellikle muavin ve şoför insiyatifi ile pet taşımayı kabul ediyor. Küçük kedi- köpek ve kuşlar otobüsün içinde, büyük hayvanlar ise bagajda taşınabiliyor. Tabii ki taşıma çantası içinde 🙂 Kurumsal firmalardan bilet almadan önce rezervasyon yaptırmalı ve bilgi almalısınız. Küçük firmalarda ise bu işler bahşiş ve tatlı sözlerle halledilebiliyor.

KEDİLER NEDEN ARABADAN KORKAR?

Kediler bulundukları evi ve çevreyi sahiplenir ve bağlanırlar. Rutinleri çok severler. Bu yüzden kediler değişikliklerden hiç hoşlanmazlar. Bir arabanın içinde sürekli hareket halinde olmak, hızlı çevre değişimleri onlar için kabul edilemez bir durumdur. Bu yüzden de stresli olmaları, mide bulantısı yaşamaları çok doğaldır.

KEDİLERE SEYAHAT SIRASINDA VERİLEN SAKİNLEŞTİRİCİ İLAÇLAR

Bazı hayvanseverler kedilerine seyahat sırasında sakinleşmeleri amacıyla ilaç veriyor. Seyahat sırasında kullanılan bu ilaçlar doğru doz olarak uygulanmazsa kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Dozu az kullanırsanız kediniz yolculuk bitmeden uyanır ve aniden panikleyebilir. Bu da kendine ve size zarar vermesine neden olabilir. Böyle bir düşünceniz varsa mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

Kedilerle seyahat yazımdan sonra taşınmayı düşünüyorsanız ve bir kediniz varsa yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdiğim yazımı inceleyebilirsiniz.

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

adrenochrome nedir? nasıl elde edilir?

Adrenochrome Nedir? Nasıl Elde Edilir?

erol evgin kimdir

Erol Evgin Kimdir?