in ,

Kedilerin Kulak Hareketleri

kedilerin kulak hareketleri

Kedilerin cinslerine göre kulakları da değişiklik göstermekte. Kimisi küçücük kulaklara sahipken, bir diğerinin kulakları büyük olabiliyor ayrıca orta kulak büyüklüğüne sahip kediler de var. Bazı kedilerin ise kulakları kıvrık oluyor. Kedilerin kulak hareketleri ile ilgili biraz araştırma yaptım. Bugün sizlerle bu bilgileri paylaşacağım.

KEDİLERİN KULAK ÖZELLİKLERİ

Kedilerin duyma yetisi insanlardan çok daha üstündür. Kulakları çok geniş bir frekans aralığını duyabilecekleri kepçe şeklinde yumuşak bir yapıdadır. İnsan kulağı hareketsizken, kediler kulaklarını yarım daire olacak şekilde döndürebilir ayrıca kıvırabilir, dikebilir ve aşağı indirebilirler. Kediler gözleri ve kuyrukları ile olduğu kadar çevrelerine mesaj vermek, ruh hallerini yansıtmak için kulaklarını da kullanırlar. Kedilerin kulakları işlevsel anlamda ve görünüm olarak çok büyük önem taşır. Mesela hepimiz elbet bir kaç kez kedilerin kavgasına şahit olmuşuzdur. Kulaklarının aldığı şekil ile ne kadar sinirli olduklarını anlamak mümkündür. Kedilerin kulak hareketleri ile neler anlatmak istediklerine gelin birlikte bakalım.

  • KEDİLER KULAKLARI ÖNDEYKEN NE ANLATMAK İSTER?

Kulakların öne doğru meyilli hali kedilerin dost canlısı, oyuncu, kendine güvenli ve hatta şımarık hissettiğinin bir işaretidir. Siz ona güzel sözler söylerken veya bir köşeden sizi izlerken genelde kulakları önde olur. Bu hareketi gördüyseniz siz de ona karşılık verebilirsiniz. Onu sevebilir, onunla oyun oynayabilirsiniz. İnanın çok mutlu olurlar.

  • KEDİLER KULAKLARI HAVADAYKEN NE ANLATMAK İSTER?

Kediler kulakları havada iken bir şeye dikkat kesilmişlerdir. Ses ve ışık değişimine karşı ve çevrelerinde hareket eden cisimler varsa çok daha dikkatlidirler. Bu dikkatli hallerin başlangıcı kulakların havaya dikilmesi ile olur. Gök gürültüsü, şimşek gibi hava olaylarında veya uçan bir kuş gördüklerinde kediler ince ayrıntıları bile kaçırmak istemedikleri için kulaklarını havaya kaldırarak dikkatli, sessiz ve hareketsiz bir şekilde dururlar.

  • KEDİLERİN KULAKLARI ARKADA İSE

Kediler kulaklarını arkaya doğru çevirmişler ise bu onların endişeli ve hoşnutsuz olduklarının göstergesidir. Tanımadığı kişiler onları sevmeye çalışırken kulakları arkada olabilir ya da yeni biri ile tanışırken de ne hissedeceğini bilemediği için kulaklarını arkaya yatırabilir.

  • KULAKLAR YATIKSA DİKKAT!

Bir kedide kafası ile aynı hizaya gelen yatık kulaklar görürseniz dikkat etmeniz gerekir. Kediler arasında bu hareket pek hayra alamet sayılmaz. Kulakları geriye doğru dümdüz yatık bir hal aldıysa kesinlikle korkmuş ve agresif bir kediden söz edebiliriz. Her an saldırıya hazır olduğunun bir işaretidir.

Kedilerin beden dilini anlamak için onları gözlemlemek gerekir belki bu yazıdan sonra siz de gördüğünüz bir kedinin kulaklarını takip ederek ne anlatmak istediğiniz daha rahat anlayabilirsiniz.

Kedilerin Beden Dili

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nikolai gogol kimdir

Ünlü Yazar Nikolai Gogol Kimdir?

Türkiye’de Netflix Mart Ayı Planı