in ,

Kedilerin Konuşma Dili

kedilerin konuşma dili

Kedilerin beden dili yazımda kedilerin kuyruk hareketlerinden bahsetmiştim. Daha sonra kulakları ve gözleriyle bizlere neler anlatmak istediklerine değindim. Şimdi ise sıra konuşma dillerinden bahsetmeye geldi. Kedilerin konuşma dili nasıldır? Kediler çıkardıkları seslerle ne anlatmak isterler? Bugünkü yazımda bu sorulara cevap bulacaksınız. Keyifli okumalar.

KEDİLERİN KONUŞMA DİLİ

Kediler bizimle iletişim kurmak için mırlarlar ama bu mırlama bizi sevdikleri anlamına mı gelir? yoksa sinir oldukları mı? Tısladıklarında her zaman kötü bir durum mu vardır? Yoksa kendilerini korumak için mi bu sesi çıkarırlar? İşte detaylar..

  • MIRLAMA-GIRLAMA YA DA FOKURDAMA

Kedilerin en enteresan yönlerinden biridir bu mırlama. Henüz bilim adamları net bir bilgi vermese de bu konu ile ilgili bir çok fikir var. Aynı zamanda bu sesin de bir çok adı var. Mırlama denebilir, gırlama denebilir ya da fokurdama diye ifade edilebilir. Kediler bu sesi gırtlak, diyafram ve bir çok organın iş birliği ile çıkarırlar. Sharon Crowell- Georgia Üniversitesi öğretim üyesi- kedilerin mutlu oldukları zaman mırladıklarını belirtmiştir. Genellikle ev kedilerinde gözlemlenen bir durumdur bu. Ayrıca yavru kediler de annelerini emerken bu sesi çıkartırlar. Kediniz normalden farklı bir tonda mırlıyorsa ve buna ek olarak davranışsal ve fiziksel değişiklikler de varsa bir veterinere danışmak iyi olabilir.

  • MİYAVLAMA

Kediler çoğu zaman bir şey anlatmak istedikleri için miyavlar. Kediniz size doğru gelerek miyavlıyorsa acıkmış olabilir, sevgi istiyor olabilir. Başka bir kediye miyavlıyorsa bu onların arasındaki selamlaşmadır. Miyavlamak kedi dilinde bir şeyi işaret etmek anlamına da gelir. Kapıya yönelerek miyavlıyorlarsa kapının açılmasını istiyorlardır. Kediniz çok yüksek sesle miyavlıyorsa bu işitme sıkıntısını gösterebilir. Uzun miyavlamalar alarm niteliğinde sayılır. İlgi çekmek istiyor olabilir ya da tehlikeli bir durumu hissetmiş ve sizi uyarmak istiyor olabilir.

  • ACI ACI BAĞIRMA

Genelde sokaktaki kedilerden bu sesi duymaya alışkınız. Ağlayan bir bebeğin sesine benzer. Kediler kavgaya girişmeden önce bu şekilde sesler çıkarırlar. Sonrasında hırlama ve tıslamaya geçtikleri görülür. Acı acı bağırma durumu çiftleşme döneminde de gözlemlenir. Alan belirlemek istedikleri zaman veya huzursuz olduklarında da bu sesi çıkarabilirler.

  • KEDİ ÖTÜŞÜ

Kediler de bazen kuşlar gibi ötebilir. Evet yanlış duymadınız. Yeni kedi sahiplenen biri olarak kedimden bu ötüşü duyduğumda ben de çok şaşırmıştım. Camın önündeyken otururken bir kuş gördüklerinde veya kuş gibi ses çıkaran bir oyuncakla oynarken pusuya yatarak bu sesi çıkarırlar. Çıkardıkları bu ses ile avlamak için kuşları kendilerine çekmek isterler. Atalarından yadigar bir güdü olduğu düşünülmektedir.

  • TISLAMA

Bu tıslama sesi aynı yılan tıslamasına benzer. Kedilerin agresif olduğunun en önemli işaretidir. Böyle bir durumda kedilerin üstüne gitmek yanlıştır, hatta yanaşmak bile doğru olmaz. Onun için bir tehdit oluşturan ve tıslamasına neden olan durum ortadan kaldırılmalıdır. Tıslarken kediler sırt tüylerini de kabartarak kulaklarını geriye yatırır. Tıslama uzun sürerse ardından mutlaka saldırı gelir. Kediler her canlıya miyavlamaz, kuş gibi ötmez ama tıslayabilir.

  • HIRLAMA

Bir de köpek gibi hırlama çıktı başımıza diyebilirsiniz. Hırlama da kedi tıslamasına benzer ama daha yüksek sesli ve yoğundur. Ağrı çekerken, gerildikleri zaman, yabancı bir ses duyduklarında hırlamaları mümkündür. Bir yerine dokunduğunuzda size hırlıyorsa o zaman dokunduğunuz bölgede bir ağrısı olduğunu düşünebilirsiniz.

  • AĞLAMA VE İNLEME

Kediler de köpekler gibi ağlar. Ama aradaki fark kedilerin daha sık aralıklarla ses çıkarmasıdır. Kedi stresli olduğunda ağlar bu durumu kesinlikle önemsemek gerekir.

  • MART KEDİSİ SESİ

Bu ses hepimizin özellikle mart ayında aşina olduğu bir ses. Çiftleşme dönemi gelen kediler bu sesi çıkarırlar. Kısa ve sık aralıklarla bağırma şeklindedir.

Kedilerin konuşma dili yazımdan sonra kedilerin kulak hareketleri yazıma da bir göz atabilirsiniz.

Kedilerin Kulak Hareketleri

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ömer seyfettin öyküsüdür

Ömer Seyfettin Öyküsüdür

en komik shoplar

En Komik Shoplar