in ,

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedilerin bıyıkları

Bir kedi sahiplendim sahipleneli mümkün olduğunca derinine araştırma yaparak kedilerle ilgili tüm doğru bilgileri edinmeye çalışıyorum. Ve edindiğim bilgileri de hemen sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün sizlere kedilerin bıyıkları ne işe yarar? bu konudan bahsedeceğim.

KEDİLERİN BIYIKLARI NE İŞE YARAMAZ?

Kedilerin bıyıkları, çok önemli görevler üstlenmiştir. Ancak bilinenin aksine bu görevler arasında “denge sağlama” gibi bir şey yoktur. Kedilerin dengesi, her memeli de olduğu gibi iç kulaktaki organlarla sağlanır.

Kediler için bıyıklar önemli duyargalardır. Ancak “bıyıkları olmadığında bir kedi yürüyemez” bilgisi doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Bir kedinin bıyıklarının onun dengesi ya da yürüme becerisi ile ilgili hiç bir ilişkisi yoktur. Yapılan deneylere göre, kedi bıyıkları olmasa da dengesini kaybetmez ve normal şekilde yürüyebilir.

KEDİLERİN BIYIKLARI NE İŞE YARAR?

Kedilerin bıyıkları sadece burunun iki yanında değil, göz çevresinde, çenede ve ön patilerin arkasında bulunabilir. Kedilerin bıyıklarına “duyu kılı” denir. Bu ince kıllar, insan saçı gibi sadece ölü hücrelerden oluşmuyor. Canlı yapıyı ve gücü de bağlı oldukları sinir hücrelerinden alıyorlar.

Bıyıklar bir duyu organı gibi çalışarak kedilerin çevreleri üzerinde hakimiyet kuracak kadar keskin ölçümler yapmalarına yardımcı oluyor. Bıyıkların en önemli görevi, kedilerin cisimlerle olan mesafelerini algılamalarına yardımcı olmaktır. Özellikle kediler dar yerlerden geçerken, duvarlar arası mesafeyi bıyıklarından algıladıkları titreşimler sayesinde ayırt eder. Yapılan araştırmalara göre, dar yerlere giren kedilerin bıyıklarının vücut tarafından geçici olarak deri üzerindeki boyunun uzatıldığını görülmüştür. Bu sayede bıyıklara değen herhangi bir cisim ve titreşimler, kediye herhangi bir görsel veri olmasa da bilgi aktarabilir.

Ayrıca kedilerin bıyıklarının aynı zamanda düşük ışıkta yüksek çevresel algı sağladığı da ortaya çıkmış bir gerçektir. Bu sayede kedigiller, karanlıkta da kolaylıkla avlanabilir. Navigasyon görevi üstlenen bıyıklar, kavga sırasında da rakibin hassas noktalarının algılanmasına yardım ederek, kedinin karşı tarafı nereden ısırması gerektiği konusunda bilgi verir.

Kedilerin bıyıkları bazı dönemlerde dökülüp yeniden çıkabilir. Normal döngüsü dışında kedinin bıyıklarına müdahale ederek kesmek doğru değildir. Bıyıkları kesilen kediler, ortamdan yeterli bilgi alamaz ve bu nedenle içine kapanarak psikolojik sorunlar yaşayabilir. Bilmeden böyle bir şey yapan kedi sahipleri için de bir bilgi geçeyim. Kedilerin bıyıkları vücutlarındaki diğer kıllara göre, çok hızlı uzayabilmektedir. Çünkü bıyıklar da kıl yapılıdır, ama daha kalındır ve deri içerisinde daha fazla gömülüdür.

Kedilerin Konuşma Dili

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Plevne Müdaafası

Meşhur Plevne Müdafaası ve Gazi Osman Paşa

Türkiye'de kadın chefler

Türkiye’de Kadın Chefler