in ,

BayıldımBayıldım

Kedilerin Beden Dili

Kedilerin Kuyruk Hareketleri

kedilerin beden dili

KEDİLERİN BEDEN DİLİ

Her kedinin farklı bir karakteri vardır öncelikle bunu bilmek gerekir. Bu yüzden de her kedinin beden dili aynı olmayabilir. Ben ortalama olarak bir kedinin kuyruğu ile neler anlatmak isteyebileceğini araştırdım. Her kedi sahibi kedisi ile bir süre geçirdikten sonra kedisinin beden dili ile neler anlatmaya çalıştığını kolaylıkla anlayacaktır.

KEDİLERİN KUYRUK HAREKETLERİ

kedilerin kuyruk hareketleri

 • BİR KEDİNİN KUYRUĞU YUKARIDAYSA

Yüksek ihtimalle, sizi gördüğü için oldukça mutlu ve son derece heyecanlıdır.

 • BİR KEDİNİN KUYRUĞU AŞAĞIDAYSA

Bu durum kedinin korktuğu ya kendini tehdit altında hissettiği anlamına gelir.

 • BİR KEDİNİN KUYRUĞU DÜZ AMA AÇISI AŞAĞI DOĞRU EĞİMLİYSE

Kedi kesinlikle korkmuştur ve muhtemelen saldırıya hazırlanıyordur.

 • BİR KEDİNİN KUYRUĞUNUN TÜYLERİ FARKLI YÖNLERE DOĞRU KABARIKSA

Kendisini tehdit altında hissediyor ve heyecanlı demektir.

 • BİR KEDİ KUYRUĞUNU HIZLA AŞAĞI-YUKARI DOĞRU HAREKET ETTİRİYORSA

Kedi muhtemelen siz onu uzun süre yalnız bıraktığınız için size kızgındır. Bu durumu köpeklerin kuyruk sallaması ile karıştırmamak gerekir. Köpekler mutlu olduklarında bu hareketi yaparlar. Kediler ise mutsuzluklarını ve kırgınlıklarını dile getirmek için bu yöntemi seçerler.

 • BİR KEDİ KUYRUĞUNU HAVADA TİTRETİYORSA

Bu kedinizin çiftleşme döneminde olduğunun bir işaretidir. Karşı taraftaki kediye onu istediğinin sinyalini verme durumudur. Kuyruğunu sakin bir şekilde size doğru gelerek titretiyorsa eğer sizi gördüğü için sevinçli olduğunu düşünebilirsiniz. Aralıklarla oluyorsa bu titreşim heyecanlı ya da endişeli olduğunun göstergesidir.

 • BİR KEDİ KUYRUĞUNU YERDE SALLIYORSA

Kediniz sizin onu ne kadar sevdiğinizi anladığını göstermek için bu hareketi yapar. Kuyruğunu yere indirdiğinde bu korku ya da suçluluk hissinin bir göstergesidir. Kuyruğunu sert bir şekilde bir sağa bir sola sallıyorsa bu genelde kızgın olduğunun bir işaretidir. Ama aynı zamanda oyuncu bir kedi için oyun zamanının geldiğini ve sizden onunla oynamanızı istediğini dile getirmenin bir yoludur da.

 • BİR KEDİNİN KUYRUĞU HAVADA VE UCU KIVRIK İSE

Kedinin kuyruğu havadaysa ve uç kısmı “ters L” biçiminde kıvrık ise bu sizinle arkadaş olmak istiyor demektir. Kedicik kuyruğunu havaya kaldırıp ucunu kıvırarak mutlu olduğunu da gösterir.

 • BİR KEDİ YERE SIRT ÜSTÜ YATIYORSA

Kedi yere sırt üstü yatarak ellerini oynatıyorsa aşırı mutlu olduğunu anlatmak istiyordur ayrıca sizi oyuna çağırmaktadır.

 • BİR KEDİ KULAKLARINI GERİYE DOĞRU YATIRIYORSA

Böyle bir durumda mutlaka bir sorun olduğunu bilmek gerekir. Kedi tehlike altında olduğunu düşünüyordur, kulaklarını geriye yatırarak bir de gözlerini dikkatlice açıyorsa kesinlikle korkuyordur.

 • BİR KEDİ KULAKLARINI DİKLEŞTİRİYORSA

Kedi kulaklarını dikerek etrafı gözlüyorsa bu etrafta ne olduğunu anlamaya çalıştığı anlamına gelir. Vücudunu “N” şeklinde eğerek kuyruğunu havaya dikiyorsa kendini koruma modundadır ve her an saldırabilir.

 • BİR KEDİ KUYRUĞUNU YAVAŞ BİR ŞEKİLDE İLERİ-GERİ DOĞRU HAREKET ETTİRİYORSA

Bu hareketi yaparak nasıl hissettiğini anlamaya ve nasıl hissetmesi gerektiğine karar vermeye çalışıyordur. Böyle anlarda ona yardımcı olup onu rahatlatmaya çalışabilirsiniz.

Yavru Kedi Bakımı

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ark genesis

ARK: Genesis – Expansion Pack Yayınlandı!

Plague Inc. Yasaklandı