in ,

Kedilerde Kızgınlık Dönemi

kedilerde kızgınlık dönemi ve kısırlaştırma
Miço 5 aylık olmak üzere. Haliyle kızgınlık dönemi ve kısırlaştırma araştırmalarına girmiş bulunmaktayım. Öncelikle erkek ve dişi kedilerin kızgınlık dönemleriyle ilgili edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonraki yazımda da kısırlaştırma işlemi ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağım.

KEDİLERDE KIZGINLIK DÖNEMİ

Kedilerin, hareketlerindeki değişikliklerle cinsel olgunluk dönemine girdiklerini anlayabiliriz.

DİŞİ KEDİLERİN KIZGINLIK DÖNEMİ

Dişi kediler ortalama olarak hayatlarının 6. ayından sonra ergenliğe girerler ve ilk kızgınlık dönemlerini yaşarlar. Bu dönem 10 gün kadar sürer. Dişi kedi her zamankinden daha çok miyavlamaya ve mırlamaya başlar. Sahibine daha yakın davranır, daha şefkatli olur ve devamlı sevgi ister. Sık sık çiftleşme pozisyonu alır. Sırtını kamburlaştırarak, kuyruğunu havaya kaldırır ve yana doğru çeker. Bunu yaparken ön ayakları ile de yoğurma hareketini yapar. İdrar sayısında artış görülürken iştahında azalma olabilir. Uykusuzluk ve aktivite artışı da gözlenir. Kızgınlık döneminde fiziksel olarak oldukça hassastır. Kedinizle bol bol oyun oynayarak onu yormalı ve uyumasını sağlamalısınız. Oyun sonrası mama yiyerek uykuya geçerse hem mental hem de fiziksel olarak dinlenerek rahatlayacaktır. Bu sayede belirtiler de azalabilir. Dişi kediler yılda 3 kez kızgınlığa girer. Bu dönemde yaşadıkları hormonal değişimler ve fiziksel baskı hasara sebep olabilir. O nedenle çiftleştirme ya da kısırlaştırma seçeneklerinden birine acilen karar vermeniz gerekir.

ERKEK KEDİLERİN KIZGINLIK DÖNEMİ

Erkek kediler, cinslerine, genetiklerine ve yaşam şartlarına bağlı olarak 6-12 ay arasında kızgınlık dönemine girebilir. Bu dönem erkek kedi için dişi kediyi bulana kadar aramaktan vazgeçmeyeceği oldukça zorlu bir süreçtir. İlk kızgınlık dönemi en yoğun ve baskılı geçen dönem olur. İştahı kesilebilir, daha fazla uyuyup uyanık olduğu zamanlarda çılgınca davranabilir, agresif olabilir. Hatta evden bile kaçabilir. Bu dönemde balkona, pencereye ve evin kapısına ekstra dikkat etmeniz gerekir. Erkek kediler bu dönemde işaretleme davranışı gösterir. İdrardan daha yoğun olan ve dişi kedileri etkileyici koku feromonları ile dolu sıvıyı dik ve uzun yüzeylere kuyruklarını titreterek püskürtürler. Bu sayede dişi kedi erkeği kolayca bulur ve onu kokusundan tanır. Ancak doğada ağaçları işaretleyen kediler bu işi evde yapınca sahipleri için durum içler acısı bir hal alabilir. Bu döneminde ona bolca masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Hızlıca, çiftleştirmek mi? kısırlaştırmak mı? sorularının cevabını bulmalısınız. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi fiziksel hasara dönüşebilecek hormonal bir süreçtir ve ciddiye alınmalıdır.

KEDİLERDE KIZGINLIK DÖNEMİ İLGİLİ NELER YAPILABİLİR?

Kızgınlık dönemi ile ilgili değişik çözümler mevcuttur. Bu çözümlerden ilki hiç bir müdahalede bulunmamak ve kızgınlık döneminin geçmesini beklemektir. Aslında bu bir çözüm değildir. Kedi her defasında yıpranır, yorgun düşer ve sahibi de uykusuz kalır.

İkinci çözüm ise kızgınlık döneminde kediye, kanda artan hormonlar üzerinde ters etki yaratan hormonlar enjekte ederek periyodun atlatılmasının sağlanmasıdır. Ama bu ilaçlar hormonal metabolizmayı etkilediği ve bazı sistemlerde yan etkilere sebebiyet verdiği için önerilmemektedir.

Üçüncü çözüm ise kızgınlık biter bitmez haftada bir gün hormon tabletleri verilmesidir. Ancak ne yazık ki bu tabletlerin de yan etkisi bulunmaktadır.

Eğer kedinin çiftleşmesi ve yavrulaması düşünülüyorsa, bazı gelişimlerini tamamlaması için bir yaşını geçmesinin beklenmesi uygundur. Bu döneme kadar da gerekirse doğum kontrol yöntemleri ile ilgili veterinerden bilgi alınabilir.

Dördüncü çözüm ise; kısırlaştırmadır. Kısırlaştırmada iki ayrı operasyon tekniği kullanılır.

Kedilerde kızgınlık dönemi ile ilgili yazımdan sonra kısırlaştırma ile ilgili detaylı bilgileri bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Kedi Ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Bulaşır Mı?

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Görünmez adam- afiş

Görünmez Adam- The Invisible Man

korona virüsle ilgili sıcak gelişme

Korona Virüsle İlgili Sıcak Gelişme. Türkiye Aşı Çalışmalarına Başladı.