in ,

Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

kedilerde kısırlaştırma
Bir önceki yazımda sizlere kedilerin kızgınlık dönemindeki davranışlarından bahsettim. Bugünkü yazımda ise kedilerde kısırlaştırma işlemi ile ilgili bilgiler vereceğim. Kızgınlık döneminde yapılabileceklerle ilgili bazı çözümler var. Ancak ben en doğru işlemin kısırlaştırma olduğunu düşünüyorum. Kısırlaştırma işlemi ile ilgili bir çok fikir ve iddia ortaya atılıyor. Sonucunda herkes kendi düşüncesine yakın olanı seçiyor. Açıkcası yaptığım araştırmalar doğrultusunda, eğer ki çiftleştirme ve yavrulara bakma imkanı yoksa, ben de evcil hayvanları kısırlaştırmanın hem bedensel hem fiziksel sağlıkları açısından gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Bakalım kedilerde kısırlaştırma işlemi nasıl yapılıyormuş? 

Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

KISIRLAŞTIRMA 1. TEKNİK

Dişi kedide yumurtalıklardan biri ya da ikisi bırakılır, rahim alınır. Bu teknikte kedi operasyon sonrası cinsel hayatına devam eder, ancak yavru sahibi olmaz. Bu yönteme özellikle kedisi dışarıya çıkıp eve gelen insanlar başvurabilir. Ancak bırakılan yumurtalıkların kistlenmesi ve iltihaplanıp yapışması gibi ciddi genital problemler görülebilir. Hormonal kökenli deri yangılarına rastlanabilir.

KISIRLAŞTIRMA 2. TEKNİK

Yumurtalıklar ve rahim birlikte çıkarılır. Dişi kedi operasyon sonrasında çiftleşme arzusu duymaz. Hayatına kızgınlık dönemi dışındaki rutininde devam eder.

DİŞİ KEDİLERİN KISIRLAŞTIRMA İŞLEMİ

Dişi kediniz için en doğru kısırlaştırma zamanı kızgınlık belirtilerinin geçtiği dönemdir. Öncelikle veterinerden randevu alarak kedinizi ön muayene ettirmelisiniz. Hekim kedinizin kilosu, yaşı ve genel sağlık durumuna bakarak bazı testler yapıp operasyona uygun olup olmadığına bakacaktır.
Dişi kedilerin operasyonu ise uzun sürer. (3 saat kadar) Dişi kedilerde kısırlaştırma, orta karın bölgesi açılarak bir kaç dikiş ile ya da yan karın bölgesi açılarak tek dikiş ile yapılır. Seçilen tekniğe göre ya kedinin yumurtalıkları ile rahmi birlikte alınır ya da bir veya iki yumurtalığı bırakılarak rahim alınır. Hekimler daha çok yan karından yapılan operasyonu, iyileşmesi süreci daha kolay olduğu için tercih etmektedir.  Operasyon sonrasında dişi kedilere çok iyi bakılmalıdır. Dikişlerin üzerine buket adı erilen bir yara bezi konur. Kediniz bu bezden ve dikişlerinden rahatsız olacaktır ve onları açmak için uğraşacaktır. Bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir. Operasyon sonrası kedi halsiz olur, bu sahibi için endişe verici bir durumdur. Ancak atlayıp zıplayarak dikişlerini patlatması daha kötü sonuçlar doğurur. O nedenle sahibi operasyon sonrasında bakımı ile ilgili elinden geleni yapmalıdır. Rahim ve yumurtalıkları alınan kedi, bu organlarda oluşması olası kanser ve enfeksiyon gibi tehlikeli hastalıklardan ve meme kanserine yakalanmaktan kurtulmuş olur. Dişi üreme organları kısırlaştırılmayan ya da çiftleşen kedilerdeki hormonal dalgalanmalar kediyi kötü etkiler ve hastalıklara açık hale getirir. Sağlıklı yaşam ve uzun ömür için kısırlaştırma gereklidir.

ERKEK KEDİLERİN KISIRLAŞTIRMA İŞLEMİ

Erkek kedilerde ergenlik belirtileri 6. aydan itibaren başlar. Ama operasyon için bedensel gelişimini tamamlamasını beklemek doğrudur. Bedensel gelişim ortalama 10-15 ay arasında tamamlanır. Eğer kısırlaştırma işlemi bu gelişim tamamlandıktan sonra yapılırsa, kedinin ileriki yaşlarda böbrek ve idrar yolu hastalarına yakalanma riski büyük oranda azalır. Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu dişi kedilere göre daha kolay ve risksiz olur. Operasyon kısa sürer (1 saat kadar). Ve artık dikişsiz olarak da yapılabilmektedir. Bu da erkek kedilerin iyileşme sürecinin hızlı olmasını sağlar. Operasyon sırasında erkek kedinin yumurtalıkları alınır ve kordonları bağlanır. Aynı gün veteriner uygun görürse kedi eve getirilebilir. Erkek kediler kısırlaştırma sayesinde testis kanseri ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanmaktan kurtulmuş olur. Operasyon doğru yapıldığı sürece kediniz bir daha kızgınlık belirtisi göstermez. Önemli bir stres sebebi ortadan kalkmış olduğu için de daha aktif, keyifli ve huzurlu bir kedi olarak yaşamına devam eder.

EĞER KISIRLAŞTIRMAYA KARAR VERDİYSENİZ DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  • Operasyon öncesi kedinize en az 12-16 saat öncesinde yemek vermeyi kesmelisiniz. Su içmesinde sakınca yoktur.
  • Kedinizin operasyon sonrasında tamamen kendine gelmesi 12 saat sürebilir. Bu süre boyunca da kediye yemek ve su verilmemelidir, aksi takdirde kusabilir.
  • Kediniz tam olarak kendine gelene kadar kedi evinde kapalı tutmalısınız. Açık bırakırsanız yarı baygın olacağı için bilinçli hareket edemez ve kendine zarar verebilir. Ara ara kontrollü olarak kedi evinden çıkarabilirsiniz. Ancak başında durmanız önerilir.
  • Kedinizi koyduğunuz alanın havalandırılmış olmasına, ortamda keskin kokular olmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca strese girmeyeceği şekilde sakin bir ortam sağlamanız ve dinlenmesine izin vermeniz gerekir.
  • Kedinizin su ihtiyacını da alabilmesi için operasyon sonrası yaş mama verebilirsiniz.
  • Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra mamasını kısırlaştırılmış kediler için olan mama ile değiştirmeniz gerekir.
  • Yanlış operasyonlar ve oluşan komplikasyonlar kedinizi kaybetmenize neden olabilir. O yüzden bu işlemi işinin ehli birine yaptırmalısınız. Ayrıca gözlemlediğiniz herhangi bir olumsuz değişiklik durumunda da mutlaka zaman kaybetmeden veterinerinize başvurmalısınız.

Kedilerde kısırlaştırma işlemi ile ilgili bilgiler verdiğim yazımdan sonra, kediniz ile taşınma sürecini nasıl kolay atlatabilirsiniz bu konuda fikir almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kediniz İle Yeni Bir Eve Taşınma Macerası

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

korona virüsle mücadele

Korona Virüsle Mücadele Korku ile Kazanılmaz! İlhami Çelik Konuştu.

Şener Şen

Şener Şen : Bir Ustanın Öyküsü