in ,

Kedilerde Hapşırık Nedenleri

kedilerde hapşırık nedenleri

Kediler de bizler gibi hapşırabilir. Bazen bu hapşırıklar aralıklı olur, bazen de sıklaşabilir. Kedilerde hapşırık nedenleri ile ilgili araştırma yaptım, çünkü sevgili dostum “Miço” bu aralar çok sık hapşırmaya başladı. Henüz sahipleneli bir ay oldu, kedilerle yaşamak oldukça keyifli ve yeni bir deneyim benim için. Paşamız şu anda 4 aylık, her geçen gün büyüyor. Kediler hızlı büyür derlerdi de inanmazdım. Bakalım kedilerde hapşırık nedenleri nelermiş? Bu hapşırıkları doğal mı karşılamalıyız yoksa ciddiye mi almalıyız? 

KEDİLERDE HAPŞIRIK NEDENLERİ

Kediler de bizim gibi soğuk algınlığına bağlı olarak hapşırabilir. Bu hapşırık solunum sisteminin doğal bir fonksiyonu ile oluşan normal bir durum da olabilir. Bazen ise bu hapşırıklar daha ciddi durumların habercisi olabilir.
  • ENFEKSİYONLAR 

Viral enfeksiyonlar hapşırık sebebi olabilir. Parainfluenza ve adenovirüs, üst solunum yolunu etkileyen ölümcül de olabilecek etkenlerdir. Bu virüslerin sebep olduğu hastalık nedeniyle kediler hapşırabilir ve öksürebilir. Hapşırığın yanında, gözlerde akıntı, kapanma, şişme ve burun da akıntı varsa hemen bir veterinere danışmakta fayda vardır.

  • KİMYASALLAR 

Oda parfümleri, temizlik malzemeleri, kolonya, sigara gibi kimyasallar da kedi dostumuzun hapşırmasına sebep olabilir. Bunlarla ilgili olduğunu düşündüğünüz hapşırık oldukça normaldir. Ayrıca kediler tuvaletlerini yaptıkları kum partikülleri sebebiyle de hapşırabilir. Özellikle İran kedileri, basık yüz yapısına sahip ırklar burun kanallarındaki darlık nedeniyle kimyasal ürünlere, sigara dumanına ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlıdır. Bir diğer sebep de ortam havasının kuru olması olabilir. Bu da hapşırık ile birlikte burun da tıkanmaya yol açabilir.

  • MEVSİMLER SEBEPLER 

Mevsimsel olarak ortaya çıkan polen ve tozlar da kedilerin çok sık hapşırmasına neden olur.

  • NASAL KANAMALAR 

Kediniz hapşırdığı zaman burnundan kan da geliyorsa ciddiye almalısınız. Bu durum kanser- tümör habercisi olabilir. Derhal bir veterinere gidilmeli ve gecikmeden teşhiş konulmalıdır. Röntgen ve biyopsi ile tanı yöntemleri uygulanabilir.

  • DİĞER SEBEPLER 

Diş apseleri, buruna yabancı cisim kaçması, burundaki kırıklar ve üst dişlerden kaynaklanan enfeksiyonların nasal bölgeye penestrasyon yapması nedeniyle sık hapşırma durumu gözlenebilir.

***Her hapşırığın altında önemli bir hastalık olmayabilir. Basit bir solunum yolu enfeksiyonu ya da üşütme hapşırık sebebi olabilir. Gözlemleriniz doğrultusunda bu hapşırık geçmiyorsa ve yukarıda bahsettiğim bazı durumlar da bu hapşırığa eşlik ediyorsa mutlaka bir veterinere danışmanızda fayda olacaktır.

HAPŞIRIK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Öncelikle sebebi bulmak gerekir. Eğer bu hapşırığın sebebi bir alerjen ise bu tespit edilerek ortadan kaldırılabilir. Kediniz hapşırdığında çevrede buna sebep olabilecek etmenleri saptamak için gözlemlemeniz önemlidir. Kediler bazen pire tasması gibi ürünlere de duyarlılık geliştirebilir. Pire tasması kullanıyorsanız, çıkararak biraz gözlemleyebilirsiniz. Hapşırık sebebi mevsimsel ise ve kediniz dışarıda ise eve alabilirsiniz. Kuma karşı bir irritasyon durumu varsa kumunu da mutlaka sıklıkla temizlemeli ve kum kabını yıkamalısınız. Bulunduğunuz ortam kuru ise nemlendirilmesi iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kaliteli bir mama ile beslemeniz iyi olacaktır. Burun temizleme solüsyonları da rahatlaması için faydalı olabilir.

Kedilerin Konuşma Dili

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

özgüvenin seksteki yeri

Özgüvenin Seksteki Yeri Nedir?

dev binalar

Dev Binalar