in ,

BayıldımBayıldım

Kediler İsimlerini Biliyor

Kediler İsimlerini Biliyor

Yeni bir çalışma evcil kedilerin, kendilerine seslenildiklerini duyduklarında uzaklaşsalar bile kendi adlarını tanıdıklarını gösteriyor. Bu araştırmaya göre kediler isimlerini biliyor diyebiliriz.

Kediler İsimlerini Biliyor

Kediler, insanlara olan kayıtsızlıkları nedeniyle ünlüdür. Hemen hemen her kedi sahibi, bu hayvanların çağırdıklarında bizi nasıl görmezden geldiğine tanıklık eder. Ancak bu çalışma kedilerin benzer ses sözcüklerini birbirinden ayırabildiğini ortaya koyuyor.

Araştırmalar Gösteriyor ki;

Tokyo’ daki Sophia Üniversitesi ‘nde davranışçı bir bilim adamı olan Atsuko Saito, daha önce kedilerin sahibinin sesini tanıyabildiğini gösterdi. Japon hanelerinden 78 kedi içeren en son çalışmasında, isimlerine verdiği yanıtları vurguladı.

Saito ve meslektaşları ilk kez, hayvanların bu sözlere alışmalarını ve yanıt vermeyi bırakmalarına kadar, kedilerinin isimlerine benzeyen dört kelimeyi defalarca söylemişlerdi. Daha sonra, ev sahipleri gerçek isimleri söylediler ve araştırmacılar, bireysel kedilerin (diğer kediler arasında yaşarken) kendi izleyicilerini ayırt edip edemediklerini araştırdı.

Kediler Kendilerine Seslenildiğinde Nasıl Tepkiler Veriyor?

Araştırmaya göre, kediler sahipleri tarafından seslenildiğinde karşılık olarak kulaklarını, kafalarını veya kuyruklarını hareket ettirdikleri kanısına varılmıştır.

Araştırmacılar aynı zamanda kedileri tanımayan insanlara isimlerini söyletti. Kedigillerin cevapları, sahiplerinin onları aradıklarından daha az belirgin olmasına rağmen, yine de adlarını tanıdıkları görülüyordu.

Eskiden Bristol Üniversitesi Antrozooloji Enstitüsü’nde insan-hayvan etkileşimi üzerine çalışmış ve çalışmaya katılmış olan biyolog John Bradshaw, “Bu yeni çalışma, sahip oldukları kişiler tarafından konuşulduğunda, kedilerin kendi isimlerine tepki gösterdiğini açıkça gösteriyor” diyor.

Ancak Bradshaw, daha az ikna olmuş kedilerin yabancı biri tarafından konuşulduğunda isimlerini tanıyabildiğini söylüyor. “Bazı kedilerin bir insan sesiyle diğeri arasında genelleme yapabileceğinin tamamen mümkün olduğunu düşünüyorum, ancak kanıtların zorlayıcı olduğunu söylemeden önce daha fazla deneme görmek istiyorum” diyor.

Saito, deneylerdeki kedigillerin muhtemelen “isimlerini bazı ödüller veya cezalarla ilişkilendirdiğini” söyledi ve bu seslerin kendilerine bireysel olarak eklendiğini anlamalarının olası olmadığını düşünüyor. “Kedilerin bizim gibi, kendilerini tanıma yeteneğine sahip olduğuna dair kanıt yok” diye açıklıyor. “Bu yüzden isimlerinin tanınması bizden farklı.” Yine de, diğer kelimeleri tanınmaları için kedilere öğretmek mümkün olabilir. Bunun, insanların kedileri eğitmelerine izin verip vermemesi, köpeklerin kolayca yaptıkları gibi emirlere yanıt verip vermemesi başka bir konudur.

Bradshaw, “Kediler, öğrenmede köpekler kadar iyidir” diyor. “Yalnızca sahiplerine öğrendiklerini göstermeye istekli değiller.”

Kedilerin Gizli Gücü. Kedi Deyip Geçmeyin.

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uyku apnesi nedir

Uyku Apnesi Nedir?

yalnizlik icin bir cozum

Yalnızlık İçin Bir Çözüm!