in ,

BayıldımBayıldım

Kediler Gözleri İle Bize Ne Anlatır?

kediler gözleri ile bize ne anlatır

Bir ay oldu sokaktan yavru bir kedi sahipleneli. Son zamanlarda araştırmalarım genellikle kediler üzerine oluyor ve edindiğim bilgileri heyecanla sizlerle paylaşmak istiyorum. Köpeklerle ilgili çok fazla bilgim olduğunu ancak kediler ile ilgili pek az şey bildiğimi keşfettim. Kediler gözleri ile bize ne anlatır? bugünkü konumuz. Keyifli okumalar.

Kedilerin Beden Dili: Kuyruklar – Gözler – Kulaklar ve Çıkardıkları Sesler Bütünü

Kedilerin beden dili yazımda daha çok kuyruk hareketleri ile ilgili bilgiler vermiştim. Şimdi biraz güzel ve anlamlı gözlerine değinelim istedim. Kediler konuşamaz derler ama bu ne kadar da yanlıştır. Aslında çıkardıkları seslerle, kuyrukları, kulakları ve gözleri ile pekala da her şeyi anlatma yeteneğine sahipler. İş ki biz onları anlamak isteyelim. Bunun yolu da gözlemlemekten geçiyor tabii ki… Bir müddet birlikte yaşadıktan sonra kedice dilini kolayca çözmek mümkün.

Kediniz gözlerini kocaman açmış size bakıyorsa

Ona ne anlatacağınızı merak ediyor demektir. “Bana bir şey mi anlatacaksın, başla dinliyorum.”

Kedinizin gözleri yarım kaplıysa

Kediciğin uykusu var demektir. “Benden bir beklentin olmasın, uyudum uyuyacağım.”

Kediniz gözlerini kocaman açıp belli bir noktaya bakıyorsa

Kediler ilgilerini çeken bir şey varsa o noktaya sabit bir şekilde bakarlar. Bu şey büyük ihtimalle potansiyel bir avdır. Bir sinek, kuş, fare vs gibi. Kediler gözlerini gece olduğunda düşük ışıklardan daha fazla faydalanabilmek adına daha çok açarlar. Bir diğer yandan gözlerini tamamen açarak hareketsiz kalıyorlarsa korktukları anlamına da gelebilir.

Kediniz gözlerini yavaşça kırpıyorsa

Kedilerin sevgisini dile getirmesinin en anlamlı yolu budur. Kediniz size bu şekilde bakıyorsa sizi çok seviyor demektir. Bu hareket siz yanındayken kendini rahat, mutlu ve güvende hissettiği anlamına gelir. Kedi öpücüğü de denen bu göz hareketine, siz de aynı şekilde ona doğru bakarak hafifçe gözlerinizi kapatıp açarak karşılık verebilirsiniz. Buna çok sevinecektir.

Kediniz gözlerini hızlı hızlı kırpıyorsa

Bu size güvendiği anlamına gelir. Ve sizden bir beklentisi vardır.

Kediniz size dik dik bakıyorsa

Kediniz gözlerini dikmiş size bakıyorsa arada yavaşca gözlerini kırpıyorsa bu onun size sunduğu bir ayrıcalıktır. Kediler sadece tanıdığı, güvendiği kişilerle göz teması kurarlar. Bu şekilde size verdiği değeri gösterir ve size ihtiyacı olduğunu belirtir.

Kedileri anlamak onları gözlemlemekten geçer. Bir kedi sahiplendiyseniz bu durumu önemseyin ve lütfen ona , doğru şekilde ulaşabilmek için araştırmalar yapın. Bilgi sahibi olmadan hayvan sahiplenmek kadar kötü bir şey olamaz. Hem kendinize hem ona eziyet etmiş olursunuz. Onların bir eşya değil bir canlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Onların da bizler gibi bir takım ihtiyaçları var. Ancak bunu konuşarak dile getiremiyorlar. Onları anlamaya çalışarak mutlu edebiliriz. Sevgi dolu günler dilerim.

Kediler gözleri ile bize ne anlatır? yazımdan sonra kedilerin isimlerini bilip bilmediği ile ilgili araştırmamız için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kediler İsimlerini Biliyor

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

müslüm gürses

Müslüm Gürses Hayat Hikayesi

Adolf Hitler Türkiye'yi

Adolf Hitler Türkiye’yi Niye İşgal Etmek İstemedi