Gündem

Kedi Ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Bulaşır Mı?

Neredeyse 2 aydır Dünya’nın gündemi Corona… Hep birlikte oldukça zor günlerden geçiyoruz. Çin’den başlayarak tüm Dünya’yı saran Corona virüsü ile ilgili olarak her gün yeni bilgiler paylaşılıyor. Bir çok soru var sorulan. Bu sorulardan biri de kedi ve köpekten insana corona bulaşır mı? Bugün bu sorunun cevabı ile ilgili sizi aydınlatmak istedim.

KEDİ VE KÖPEKTEN İNSANA CORONA BULAŞIR MI?

Bu virüsün insanlara yarasalardan geçtiğinin iddia edilmesi ile birlikte, tüm hayvanlar zan altında kaldı. Kimileri kedi ve köpekten de insana corona virüsü bulaşabileceğini söylemeye başladı. Bu nedenle corona virüsü taşıyan evcil hayvanlarını sokaklara bırakanlar bile oldu.

ÖNCE CORONA VİRÜS NEDİR BİR HATIRLAYALIM.

Corona, bir virüs ailesinin ismidir. Corona virüs ailesi olarak bilinen bu virüs ailesi hem memelilerde hem de kuşlarda hastalıklara neden olabilir. Virüs ve bakterilerin alt türlerinin farklı genetik özellikleri olan gruplarına “suş” denir. Virüsün farklı türlerde hastalığa neden olan suşları da farklıdır. Corona virüs ailesinin üyeleri MERS ve SARS gibi hastalıkların oluşmasına sebep olurlar. Bu virüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşıcı olabilmektedir. Corona virüsün insanları etkileyen suşları solunum hastalıklarına neden olurken, kedi ve köpekleri etkileyen suşlar daha çok bağırsak hastalıklarına neden olur.

KEDİDEN VE KÖPEKTEN İNSANA CORONA VİRÜSÜ BULAŞMAZ!!!

Sosyal medyada son zamanlarda kedi ve köpeklerden insanlara corona virüsü geçebileceğine dair iddialar kol geziyor. Ancak bu iddialar gerçeği yansıtmamakta. Konu ile ilgili bir çok veteriner hekim açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamaları sizler için özetledim.

Corona virüsünün bir çok alt türü vardır. Corona virüs RNA’lı ve zarflı bir virüstür. Kedilerde çoğunlukla ishale neden olur. Köpeklerde ise şiddetli ishale, bazen ise kanlı ishale neden olur. Canlılar arasında ne kadar çok farklılık varsa corona virüs ailesi içinde de o kadar büyük farklar mevcuttur. Kedideki corona köpeğe, köpekteki ise kediye geçmez. Çünkü aynı aileden olsa da virüsün içeriği farklıdır. Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar var, bunlara “Zoonoz” deniyor. Ancak kedi ve köpekteki corona bu hastalıklar arasında değil. Yani kedi ve köpekteki corona asla insana geçmez.

LÜTFEN ASILSIZ İDDİALARA KULAK ASMAYIN!!!

Korona Virüs İyileşen Sayısı Artıyor. Güzel Haberler Geliyor.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Defalarca uyarı yapılmasına rağmen hala daha bu endişeyi taşıyıp hayvanlara tuhaf tuhaf bakış atanlar ve saçma sapan kulaktan dolma sözlerle konusan insanlar var bazen insanlara bazı şeyleri anlatmak cidden güç

  2. corono haberlerinden o kdr çok doldum ki psikolok olarak etkilenmeye başladığımı düşünüyorum. bu surecte de ne yazıkki böyle haber ve düşünenleri duyuyoruz tabiki..

  3. İnsanlara anlatamıyorsun ki! Ceku balım ile dışarı çıkıyoruz insanlarda bi kaçma göz dikme olayları yaşıyorum. Ah ah köpek sahibi olmak cidden zor

  4. Bu virüs hayvandan geldi belki de ama o hayvan yenilmeyen bir hayvan olduğu için diğer hayvanlara korkar gözle bakmaya gerek yok.

  5. Bu sevimli canlardan insanlar neden korkar hala anlamış değilim. Gelinen yer, bulaşılan yol her şey ortada. Sevimli canlarımıza kötü gözlerinizi devirmeyin yeter.!

  6. Corona virüsü ile ilgili çok belirsiz bilgi olmasına rağmen kedi ve köpekten virüsün bulaşmayacağı net bir şekilde defalarca dile getirdi. Lütfen yanlış bilgilere kulak asıp yavrularınızı yuvasız bırakmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu