Seyahat

Kazasız Yolculuk İçin Alınması Gereken Önlemler

Yolculuk kimisi için bir mutluluk kimisi için de sevdiklerine kavuşmak için bir amaç. Ama sonu kötü biten yolculuklar bizleri çokça üzüp, büyük kayıplar vermemize sebebiyet verebiliyor.

Bayramda yolculuk yapacak şoförler için ufak ipuçlarını bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

Uykusuz yolculuk asla yapmayın! ⛔

Kazasız Yolculuk İçin Alınması Gereken Önlemler
Trafiğe çıkmadan önce uykunuzu iyi aldığınızdan emin olun. Yolda kahve ve türevleri tüketirim ben bir şey olmaz demeyin. Önce kendi can güvenliğiniz sonra da trafikteki diğer insanların güvenliği için en birinci kural olabilir. Yolculuk uzunsa yanınızda size yedek şoförlük yapacak birinin olduğundan emin olun.
Evet, uykunuzu aldınız. Ama insanlık hali ya bu uykunuz gelebilir. Sıkılabilirsiniz ki bu dikkat dağınıklığına sebebiyet verip hatalı sürüş yapmanıza neden olur. Biz bunu hiç istemeyiz. 😔

Yola çıkmadan önce tekerler basıncını kontrol edin!

Kazasız Yolculuk İçin Alınması Gereken Önlemler
Çoğu şoförün gözden kaçırdığı bir detay. Ne olacak canım sürekli kullanıyorum arabayı dediğinizi duyar gibiyim. Hiç alakası yok. Her şey olabilir. Basıncı düşmüş, çivi girmiş ama sabit kaldığı için o an sorun oluşturmayacak bir lastik yolculuk esnasında size büyük sorunlar çıkartabilir. Bunun yanı sıra tekerlerin civatalarını da kontrol ettirmek de fayda var.

Güvenilir ustanıza bir danışın.

Kazasız Yolculuk İçin Alınması Gereken Önlemler
Eğer vaktiniz varsa ki muhakkak olmalı; aracınızı sanayiye götürmeniz faydalı bir hareket olacaktır. Özellikle sensörlerinizi ve göstergelerinizi kontrol ettirmeniz sağlıklı ve konforlu yolculuk için olmazsa olmaz. Benzininiz göstergenin felaketine uğrayabilir, motorunuz hararet yapar da sizden gizleyebilir. Kuşlar uçar, kelebekler konar. Her an her şeyin olabileceğini unutmayın.

Müziğin sesini biraz kısın.

Kazasız Yolculuk İçin Alınması Gereken Önlemler
Çoğumuzun en büyük hatasıdır aslında. Aman müziğimi çok açayım da uykum gelmesin. Bunu asla yapmayın. Motoru dinleyebilmeniz çok önemli bir detaydır. Motordan gelebilecek herhangi bir garip ses; erken fark edildiğinde küçük bir mola ile çözülebilir. Eğer mayışabileceğinizi düşünüyorsanız kafa dengi yol arkadaşları bulmanızda fayda var. Yada sevdiğiniz bir komedyenin gösterisini dinleyebilirsiniz.

Çocuk koltuğu çok önemli!

Kazasız Yolculuk İçin Alınması Gereken Önlemler
Eğer aileniz ile bir yolculuğa çıkıyorsanız çocuk koltuğunun önemini es geçmeyin. Hem çocuğunuzun yolculuk esnasında sizin dikkatinizi dağıtmasını engelleyebilirsiniz hem de herhangi bir ani frende miniğinizi korumuş olursunuz.👶

Hava durumunu ve trafik durumunu önceden kontrol edin.

Kazaların en büyük sebebi trafikten kaçmaya çalışan araçların bilmedikleri yolda yaptıkları hamleler yüzünden olduğun biliyor muydunuz? Yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol ederek ona göre lastik, yedek hararet için su gibi detayları halletmeye vaktiniz olacaktır. Aynı zamanda trafik durumunu kontrol edip, uzmanlar tarafından sunulan öngörüleri dikkate alarak kendinize sadece bildiğiniz yollar üzerinden güzergah çizerseniz kaza riskinizi oldukça azaltmış olursunuz.

Kazasız Yolculuk İçin Alınması Gereken Önlemler

Eğlenmenizi yolculuğun bitimine saklayın!

Her yıl binlerce insan yollarda tehlikeli hareketlerde bulunan şoförler tarafından yapılan kazalar yüzünden hayatını kaybediyor. Trafikte kendinizi düşündüğünüz kadar başkalarını da düşünmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Siz emniyet kemerinizi taktınız diye güvende değilsiniz. Güvenli ve sakin bir sürüş hem sizi koruyacak, hem sevdiklerinizi hem de yollardaki diğer canlıları. Gideceğiniz yere biraz geç gidin. Ama güvenli şekilde gidin. 🙏

Her Bayram Karşınıza Çıkan İnsan Tipleri

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. O yüzden toplu taşıma kullanıyorum eminim ki ben yolda uyurdum
    Kazaların olmadığı , can kayıplarının yaşanmadığı bir bayram diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu