Gündem

Kaynanalar Günü – 15 Haziran

Haziran ayı geldiğinde kutlanacak günlerden birisi Babalar Günü’dür. Fakat kimse bilmiyor. Aslında atlanmaması gereken çoook daha önemli bir gün var; Dünya Kaynanalar Günü !!!

Kaynanalar Günü

Kaynanalar Günü ‘nün Çıkmasına Sebep Ne Ola Ki?

Belki de insanlığın başından beri var olan en çelişkili ilişkidir gelin – kaynana çatışmaları. Damatlar her ne hikmetse kaynanalarıyla pek güzel anlaşırken, damatların anneleri, gelinleriyle o kadar iyi anlaşamaz. Bunun sebebi muhtemelen kadınların fark etmedikleri halde birbirlerine karşı bulundukları üstünlük çabasıdır. Tabii ki her gelin – kaynana için bu durum söz konusu değildir. Birbirini pek sevenlerine, çok iyi anlaşanlarına da rastlıyoruz. Lakin bu durum belki de 2 elin parmaklarını geçmiyor sayı olarak. Maalesef bazı yazık durumlar da söz konusu oluyor. Bu çekişmeden dolayı boşanmalar söz konusu oluyor. Ama neyse, biz şimdi içimizi karartmayalım.

Kaynanalar Günü

Gelin – kaynana savaşları dizilere, filmlere, şarkılara, türkülere ve hatta son dönemlerde TV program / yarışmalarına bile konu olmuş turumda.

Dünya Kaynanalar Günü Hangi Tarihte?

Dünya Kaynanalar Günü tüm dünyada 15 Haziran tarihinde kutlanıyor.

Kaynanalar Günü

Dünya Kaynanalar Günü Nereden Çıktı ve Ne Zamandır Kutlanıyor?

1970lerin sonlarına gelindiğinde Kaynanalar Günü, esasında 28 Ekim tarihinde kutlanmaya başladı. Bunun sebebi gelin – kaynana arasındaki ezeli mücadeleye bir son vermek olamasa da, ortamı biraz yumuşatmak idi. Amerikalılar bu özel gün için şöyle bir slogan hazırladılar: “Gelinler, evet kaynananızın sadece kötü yüzü olmadığını, iyi yüzü olduğunu da hatırlayın. Kaynanalar gününde onun yüzünü güldürmek için ona çiçek verin, bu her zaman onun hatırlayacağı bir şey olacaktır.” Evet tabii ki yaa!… Gelin hanım bunu yaptığında hanesine +1 puan yazılacak. (İleride bunu koz olarak kullanabilirler tabii kiii :) )

Kaynanalar Günü

Türkiye’de Kaynanalar Günü

Ülkemizdeki bu ezeli durumu da yumuşatmak adına Aksaray Yardım Sevenler Derneği Başkanı Dilek Terzioğlu, bulunduğu bir girişim ile 1981 senesinde Kaynanalar Günü’nü ülkemize kattı. 1989’dan sonra bu, uluslar arası bir durum haline geldi ve bu tarih itibariyle kutlamalar için 15 Haziran tarihi belirlendi. Çok sevdikleri kaynanalarına doyamayan cağnım gelinler için çok mutlu, canısının içisi kaynanasını hediyelere, çiçeklere boğacağı günü iple çeken gelinlerin haftalar evvelinden bu özel gün için hazırlıklara başladıkları görüldü.

Kaynanalar Günü

Lisinia Doğa Projesi

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu