in

Kaygı Bozukluğu ile Nasıl Başa Çıkılır?

kaygı bozukluğu

Kaygı bozukluğunu kabullenin. Hissettiğiniz kaygıyı azaltmak istemenize rağmen, görmezden gelmeye çalışmayın. Duyguları görmezden gelmek ya da bastırmak onları daha güçlü ve korku uyandırabilir. Korktuğunuzu ve bu şekilde hissettiğiniz için hakkınızda “yanlış” veya “kötü” bir şey olmadığını kabul edin. Nasıl hissettiğini yazman yararlı olabilir veya bir arkadaşınla kaygı duygularını tartışabilirsin. Bu yazımızda kaygı bozukluğu ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacağız.

Kaygı Bozukluğu ile Başa Çıkarken Durumu Kabullenin

Gerçekçi olmayan düşüncelere meydan okumaya ve onları değiştirmeye çalışın. Bu, kaygı üreten düşüncelerinizi durdurup size mutluluk veya barış getiren bir şeyin düşüncelerini yerleştirdiğiniz bir süreçtir. Bu, bir şey hakkında takıntıyı bırakamayacağınız kırık rekor düşünce döngüsünü ruminasyondan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kendinize bazı sorular sorabilirsiniz. Korktuğun şey gerçek ve şimdiki bir tehlikeden mi? Korku yaşadığınızı, ancak tehlikede olmadığınızı anlayın. Tehlikeyi durumdan çıkarmak, biraz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaygı Bozukluğu ile Başa Çıkarken Kılavuzlu Görüntüler Kullanın

Gevşemenize yardımcı olması için kılavuzlu görüntüler kullanın. Kılavuzlu görüntüleri kullanmak, rahatlamanıza ve kaygı deneyiminizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Huzur içinde ve rahat hissettiğiniz bir yer düşünün; bu eviniz, en sevdiğiniz tatil yeri ya da sevilen biri tarafından tutuluyor olabilir. Bu yeri düşündüğünüzde, sahneye duyusal ayrıntılar eklemeye devam edin, böylece tüm zihninizi hayal etmeye odaklanın. Güvenli yerde neleri görebileceğinizi, koklayabileceğinizi, dokunabileceğinizi, duyabileceğinizi ve tadabileceğinizi düşünün.

Duygu ve Düşüncelerinizi Yazın

Onları daha yönetilebilir hale getirmek için duygularınızı yazın. Panik ataklara veya kaygı duygularına eğilimliyseniz, duygularınızı açıklayan girişler yazabileceğiniz bir günlük tutun. Ne hissettiğinizi, nelerden korktuğunuzu, bu korku hakkındaki düşüncelerinizin ve inançlarınızın neler olduğunu ve deneyimin ne kadar yoğun olduğunu yazın. Bunu yazmak, düşüncelerinizi odaklamanıza yardımcı olur ve girişinizi okumak veya geriye bakmak, kaygınızı daha iyi ele almanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı Beslenin ve Spor Yapın

Vücudunuza iyi bakın ki kendinizi en iyi şekilde hissedin. Fiziksel sağlığınıza dikkat etmek zihinsel sağlığınıza da yardımcı olacaktır. Sağlıklı egzersiz ve diyet alışkanlıkları kaygıyı “iyileştirmez”, ancak bunu yönetmenize yardımcı olabilir. Fiziksel ve duygusal refahınızı şu yollarla geliştirebilirsiniz:

  • Vücudunuzu, özellikle aerobik egzersizle aktif hale getirmek, huzur ve mutluluk duygularınızı arttırmaktan sorumlu olan endorfinleri serbest bırakır.
  • Dengeli bir diyet. Kaygıyı iyileştirecek veya önleyecek bir “sihirli yiyecek” yoktur. Bununla birlikte, işlenmiş ve yüksek şekerli gıdalardan kaçınmanın yanı sıra bol miktarda yağsız protein, kepekli tahıllar gibi karmaşık karbonhidratlar ve taze meyve ve sebzeler yemeye yardımcı olabilir.
  • Uyarıcılardan kaçınma. Kafein ve nikotin gibi uyarıcılar sizi gergin ve gergin hissettirebilir ve mevcut kaygıyı daha da kötüleştirebilir.

Kaygı Atakları Nasıl Atlatılır?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

adalet ağaoğlu: bir çınarın öyküsü

Adalet Ağaoğlu: Bir Çınarın Öyküsüdür

Atlı Cirit: Türkistan'dan Anadolu'ya Dek

Atlı Cirit: Türkistan’dan Anadolu’ya Dek