in

Kaygı Atakları Nasıl Atlatılır?

kaygı atakları

Zaman zaman biraz endişe hissetmek normaldir, ancak tam gelişmiş bir panik atak gerçekten korkutucu ve ezici bir deneyim olabilir. Neyse ki, kendinizi sakinleştirmek ve semptomları kontrol altına almak için bir saldırı sırasında atabileceğiniz basit adımlar var. Bir anksiyete saldırısının gerçekleştiğini hisseder hissetmez, bir dakikanızı ayırarak kendinizi topraklayın ve derin nefes alın. Gelecekteki saldırıları önlemek için, endişenizin altında yatan nedeni ele almaya çalışın. Kaygınızı kendi başınıza yönetmekte zorlanıyorsanız, bir doktor veya terapist yardımcı olabilir. Bu yazımızda kaygı atakları ve onları nasıl rahatlıkla atlatabileceğimizi öğreneceğiz.

Kaygı Atakları, Dikkatinizi Başka Yöne Çevirerek Atlatılabilecek Şeylerdir

Dikkatinizi yeniden odaklamak için bir topraklama egzersizi yapın. Topraklama, zihninizi kaygınızdan uzaklaştırmanın ve mevcut çevrenize odaklanmanın hızlı ve basit bir yöntemidir. Bir anksiyete atağının semptomlarını hissetmeye başlar başlamaz, durun ve o anda hissedebileceğiniz, görebileceğiniz, koklayabileceğiniz, duyabileceğiniz ve hatta tadabileceğiniz şeylere konsantre olun. Bir takım anahtar veya stres topu gibi küçük bir nesneyi tutmayı ve elinizde ters çevirmeyi deneyin. Ağırlığına ve parmaklarınıza karşı nasıl hissettiğine dikkat edin. Elinizde soğuk bir içecek varsa, yavaş bir yudum alın. Bardak veya şişenin ellerinizde nasıl hissettiğine ve yuturken ağzınızdaki içeceğin hissine dikkat edin.

Kaygı Atakları Sırasında Derin Nefes Alın

Panik atak geçiriyorsanız, muhtemelen hiperventi olmaya başlıyorsunuz. Olmasanız bile, derin nefes almak stresinizi azaltmaya ve odaklanmanıza yardımcı olmak için beyninize oksijen sağlamaya yardımcı olabilir. Bir saldırı olduğunu hissettiğinizde, nefesinizi durdurun ve yavaşlatın. Burnunuzdan göğsünüze ve karnınıza giren havayı hissetmenize izin vererek yavaş ve düzenli bir nefes alın. Sonra ağzınızdan yavaşça nefes verin.  Mümkünse, bir elinizi karnınıza, diğeri göğsünüzde olacak şekilde uzanın veya düz bir şekilde oturun. Yavaşça nefes alırken karnınızın genişlediğini hissedin, sonra nefesi yavaşça itmek için karın kaslarınızı kullanın.

Duygu ve Düşüncelerinize Odaklanın

Düşüncelerinize ve duygularınıza odaklanın. Panik atak sırasında, düşünceleriniz karışabilir. Muhtemelen aynı anda birçok his hissediyorsunuz, bu da “aşırı yük” hissine katkıda bulunuyor. Vücudunuzda ve zihninizde neler olup bittiğini düşünmeyi bırakmak, duyumların daha yönetilebilir hissetmesine yardımcı olabilir. Sessizce oturun ve yargılamadan duygularınızı ve düşüncelerinizi zihinsel olarak tarif etmeye çalışın.

Kaslarınızı Gevşetin

Progresif kas gevşemesi uygulayın. Bu, vücudunuzu yavaşça geçirme ve her kas grubunu gerdirme ve gevşetme işlemidir. Sizi aynı anda kaslarınızı gevşetirken korkunuzdan başka bir şeye konsantre olmaya zorlayarak 2 hedefe ulaşır. Yüzünüzdeki kaslarla başlayın ve sonra vücudunuzdaki tüm kasları gevşetene kadar aşağı doğru çalışın.

Corona Virüs Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

erol evgin kimdir

Erol Evgin Kimdir?

adalet ağaoğlu: bir çınarın öyküsü

Adalet Ağaoğlu: Bir Çınarın Öyküsüdür