in

Kawasaki Sendromu Nedir?

kawasaki sendromu

Kawasaki sendromu son günlerde sıkça duyulan bir rahatsızlık. Özellikle 5-6 yaş altı çocuklarda rastlanan ve sonuçları ölümcül olabilecek bu hastalık, Avrupa’da tekrar gündeme geldi. Bütün dünya corona virüs ile büyük bir mücadele içinde iken bu hastalığın corona virüs ile bağlantısı araştırılıyor.

Avrupa’da, beş yaşın altında bazı çocuklarda Kawasaki sendromunun tespit edilmesi sonrası tekrar gündeme gelerek merak konusu oldu. Bir virüs nedeniyle ortaya çıktığı tahmin edilen bu hastalık ile corona virüs arasındaki bağlantı hala inceleniyor.

KAWASAKİ SENDROMU NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erkeklerde kızlara oranla daha çok görülür. Asya ve Pasifik Adası kökenli çocuklara göre diğerlerinde daha yaygındır. Ayrıca, ırksal ve etnik kökenlerden çocukları ve gençleri etkileyebilir.

Kawasaki sendromunun diğer adı mukokutanöz lenf nodu sendromudur. Arterlerde, damarlarda ve kılcal damarlarda iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca lenf düğümlerini de etkiler. Burunda, ağızda ve boğazda semptomlara sebep olur. Çocuklarda kalp hastalığının en önemli nedenidir. İlk defa 1967 yılında Japon Pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından tanımlanmıştır. Genelde bir kaç gün sonra ciddi bir sorun olmadan ve bir çok çocukta kalıcı bir hasara neden olmadan iyileşme görülür Tekrarı nadir görülür.

KAWASAKİ HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Kesin nedeni hala bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin karışımının bu hastalığa neden olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalar bakteri, virüs ya da diğer çevresel faktörlerle ilişkilendirmektedir. Ama henüz kanıtlanmış bir çalışma yoktur. Bazı genler çocukların Kawasaki sendromuna yakalanma riskini arttırabilir.

KAWASAKİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kawasaki sendromu, belirtleri ve bulguları aşama aşama ortaya çıkar. Kış sonu ya da ilkbaharda ortaya çıkar.

  • İLK AŞAMA

-Üç günden fazla süren yüksek ateş

-Gözlerde ortaya çıkan akıntısız kızarıklık

-Göğüsten bacağa kadar yayılan bölgede deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık

-El ve ayaklarda şişme ve kızarıklık

-Boyunda büyümüş lenf bezleri

-Tahriş olan boğaz, ağız ve dudaklar

-Şişmiş, parlak ve kırmızı dil (görünümü çileğe benzer)

-Bu aşamada kalp problemleri de görülebilir.

  • İKİNCİ AŞAMA

-Eklemlerde ağrı

-İshal

-Kusma

-Karın ağrısı

-El- ayak derisinin soyulması

-Safra kesesinde genişleme

-Geçici işitme kaybı

  • ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Komplikasyon olmadıkça belirtiler yavaşça kaybolur. Çocukların eski enerjilerine geri dönmeleri ve normal görünmeleri sekiz hafta sürebilir.

Yukarıda bahsedilen semptomlardan herhangi birini çocuğunuzda gözlemliyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. 1 yaşından küçük ya da 5 yaşından büyük çocukların eksik semptom gösterme olasılığı oldukça yüksektir. Bu çocuklar kalp hastalığı riski çok fazla olan Kawasaki hastalığı vakalarının %25’ini oluşturur.

HIV Virüsü Nedir? AIDS Nedir?

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tavşanlar

Tavşanlar Hakkında Tüm Bilgiler

Ramazan

Ramazan: 11 Ayın Sultanı Oruçların Tutulduğu Ay