Mutfak

Kaşık Satın Alma Rehberi

Kaşıklar; yemek yerken çatal, bıçak ve tabakla birlikte en çok kullanılan araçların başında gelir. Günümüzde sıklıkla kullanılan metal kaşıkların yanı sıra tahta ve plastik kaşık çeşitleri de sıklıkla tercih edilir. Plastik çatal çeşitleri, özellikle pikniklerde sıklıkla kullanılır ve oldukça da uygun fiyatlıdır. Öte yandan metal kaşıklar ise daha çok evlerde kullanılır. Metal kaşıkların kullanım amacına göre bir çok farklı çeşidi vardır. Bunlar arasında en bilinenleri yemek kaşığı, tatlı kaşığı ve çay kaşığıdır. Bilinen markaların ürünlerini tercih etmek, kaşığın kalitesinin daha yüksek olmasını sağlar.

Çay Kaşığı

Ülkemizde en çok tercih edilen kaşık çeşitlerinin başında çay kaşığı gelir. Çay kaşıkları, boyut olarak en küçük kaşık çeşidi olarak bilinir. Bu nedenle çaya atılan şekeri karıştırmak amacıyla üretilir. Çay kaşıkları genellikle metal malzemeden üretilse de ahşap, cam ve plastikten de üretilen çay kaşığı modelleri mevcuttur. Hisar ve Riva gibi önemli markalar, çatal kaşık setlerinde farklı tasarımlara sahip çay kaşıklarına da yer verir.

Tatlı Kaşıkları

Nefis tatlılar, genelde bir kaseye ya da tatlı tabağına konulur. Özellikle kazandibi, tavukgöğsü, dondurma ve puding gibi sütlü tatlıları yerken tatlı kaşıklarına sıklıkla ihtiyaç duyulur. Boyut bakımından çay kaşığından daha büyük ve çorba kaşığından daha küçüktür. Farklı desen ve tasarımlara sahip tatlı kaşıkları, genellikle paslanmaz çelikten imal edilir ve böylelikle uzun süre boyunca kullanılabilir. Öte yandan tatlı kaşıkları, sofrada tabağın hemen üst bölümünde yer alır. Bir tatlı kaşığı, yaklaşık 10 ml sıvı alabilir.

Yemek Kaşıkları

Yemek kaşığı modelleri, bir çok yiyecekleri yerken kullanılabilir. Öte yandan yemek kaşığı ile yemekler, tencereden yemek tabağına rahatlıkla aktarılabilir. Yemek kaşığı modelleri sayesinde rahatlıkla çorba da içilebilir. Öte yandan domates çorbası, mercimek çorbası ve mantar çorbası gibi çorbaları içerken çorba kaşıkları da denenebilir. Yemek kaşıkları, yemek yaparken yemeğin ölçüsünü belirlemek için de sıklıkla tercih edilir. Genellikle metal malzemeden üretilen yemek kaşıkları, bir çok çatal kaşık setinde önemli bir yer tutar.

Kaşık Kullanmanın Avantajları

 • Kaşık, soframızın vazgeçilmez eşyalarından biridir ve yemek yemeyi önemli oranda kolaylaştırır.
 • Kaşıkla yemek yemek, elle yemek yemeye göre her zaman daha hijyeniktir. Tüketiciler, böylelikle sağlığını koruyabilir.
 • Çay ve kahve gibi sıcak içecekleri karıştırmak için çay ve tatlı kaşıkları tercih edilebilir. Bu sayede şeker, çayın veya kahvenin dibinde kalmayarak homojen bir şekilde karışabilir.
 • Kaşıklar, birer ölçü birimi olarak rahatlıkla kullanılabilir. Böylelikle yemek ve tatlı yapmak önemli oranda kolaylaşır.
 • Farklı tasarımlar ile sofralar, daha güzel ve daha hoş görünebilir. Bu sayede dekorasyon açısından farklılık da sağlanabilir.

Kaşık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kaşık satın alırken kullanım amacına mutlaka dikkat edilmelidir. Örneğin piknikte kullanmak için plastik kaşıklar ve evde kullanmak için metal kaşıklar satın alınmalıdır.
 • Kaşık satın alırken kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliği de oldukça önemlidir. Düzgün bir kaliteye sahip kaşıkları, önde gelen çatal kaşık markaları aracılığıyla satın almak mümkündür.
 • Kaşık fiyatları, markadan markaya göre değişiklik gösterebilir. Uygun fiyata kaliteli ürünler vadeden markalardan kaşık almak, tüketiciler için daha avantajlı olur.
 • Özel günlerde tercih edilecek ürünler, mutlaka şık bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu nedenle birçok kaliteli marka, tasarımları ile tüketicilerin ilgisini çeker.
 • Kaşık alırken bir diğer önemli nokta da kaşığın leke tutup tutmamasıdır. Defalarca yıkandıktan sonra bile leke tutmayan kaşıklar bulunur. Böylelikle tüketiciler, daha şık ve temiz çatal çeşitlerini kullanabilir.

Hızlı Yemek Yaşam Süresini Azaltıyor

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Kahve kaşığım seramiktir. Tatlı kaşiği gibi ama ucu daha oval ve küçük :) çok güzel duruyor.

 2. Pikniklerde bilhassa plastik götürülmesi gayet ideal ve dediğiniz gibi özel günlerde en şık olanı tercih edilmeli

 3. Yemek kaşığı alırken çok dikkat ederim. Çünkü bszı yemek kaşıkları uzun oluyor ve bunlarla yemek yemek zor oluyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu