Sağlık

Karpuzun Bilinen 6 Faydası

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri de karpuzdur. Kan kırmızı rengi ile akıllarda yer eden karpuz, oldukça lezzetli ve serinletici bir meyve olarak bilinir. Karpuzun her 150 gramında 46 kalori bulunur fakat karpuz; C vitamini, A vitamini ve diğer birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bugünkü yazımı için araştırmayı Sercan Arman Kandemir yaptı. Bakalım karpuzun bilinen 6 faydası neymiş?

KARPUZUN BİLİNEN 6 FAYDASI

  • Susuzluğunuzu Giderir

Su içmek, susuzluğun giderilmesinin önemli bir yoludur. Öte yandan bol miktarda su içeren meyveler de tüketilerek vücudun su ihtiyacı karşılanabilir. Karpuz da yüzde 92’ lik su oranı ile bu meyvelerin başında gelir. Karpuzun su ve lif bakımından zengin olması bol miktarda kalori almadan iyi bir şekilde beslenmenizi sağlar.

  • Karpuz Oldukça Besleyici Bir Meyvedir

Karpuz, en düşük kalorili meyve çeşitlerinden biri olarak bilinir. Karpuz; bol miktarda C vitamini, A vitamini, potasyum, magnezyum ve az miktarda diğer vitamin ve minareleri içerir. Öte yandan lezzetli tadıyla dikkat çeken karpuz, beta-karoten ve likopen gibi karotenoidler bakımından da oldukça zengindir.

  • Kanserin Engellenmesine Yardımcı Olur

Karpuzun içerdiği likopen maddesinin kanserin önlenmesinde önemli bir rolü olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Likopen maddesi, özellikle sindirim sistemi ile ilgili kanserlerin önlenmesinde önemli rol oynar. Karpuz sayesinde insülin benzeri büyüme faktörü düşürülerek kanser önlenir. Öte yandan yüksek insülin benzeri büyüme faktörü, kanser ile ilişkilendirilir.

Kanserden Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

  • Karpuzun Genel Sağlığa Olan Etkisi

Karpuzun içerisindeki maddeler, kalp sağlığına iyi gelir. Karpuzun içindeki likopen maddesi sayesinde kan şekeri ve kolestrol düşürülebilir. Böylelikle kalp rahatsızlıkları engellenebilir. Öte yandan karpuzun içindeki sitrülindir maddesi sayesinde kandaki oksijen seviyesi yükseltilebilir ve böylelikle kan basıncı azaltılabilir.

  • Enflamasyonu ve Oksidatif Stresi Düşürür

Enflamasyon, bir çok kronik hastalığın habercisi niteliğindedir. Karpuz, içerdiği C vitamini ve likopen maddesi sayesinde enflamasyonun ve oksidatif stresin düşürülmesinde önemli rol oynar. Karpuzun sinir sistemine de önemli faydaları bulunur. Örneğin karpuzun içindeki likopen maddesi, bir antioksidan olarak Alzeimer hastalığının ilerlemesini de yavaşlatır.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

  • Karpuz Saçlarınız ve Deriniz İçin Harika Bir Besindir

Karpuzun içinde bulunan A ve C vitaminleri, deri ve saç sağlığı için son derece önemlidir. C vitamini, kollajen proteinin üretilmesinde önemli bir rol oynar. Kollajen proteini sayesinde deriniz daha yumuşak ve saçınız daha güçlü olur. Öte yandan A vitamini ise deri hücrelerinin üretilmesinde ve tamir edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte likopen ve beta-karoten maddeleri, cildinizi güneş yanıklarından koruyabilir.

SERCAN ARMAN KANDEMİR 

Karpuzun bilinen 6 faydası yazımızdan sonra yeşil çayın faydalarına göz atmak isterseniz link aşağıda…

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Karpuzu sevdiğim kadar birini sevsem ne olurdu acaba haahahha çok seviyorum keşke kışında olsa da yesem. Hep karpuz yesem

  2. Çok fazla meyve şekeri (150 gr’ında yaklaşık 10 gr şeker) içerdiği için uçsuz bucaksız yememek gerekir.. :)

  3. peynir ile birlikte muhteşem bir faydası var. tadı çok güzel oluyor mutlu oluyorsun. daha ne faydası olsun? ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu