Hayata Dair

Kariyer Planını Yap: İçe Dönük Müsün? Yoksa Dışa Dönük Mü?

Kariyer planını yap: Hangisisin? İçe dönük mü? Yoksa dışa dönük mü? Bu haberimizde karakterinize uygun sektörlerle ilgili ipuçlarını bulacaksınız…

Kariyer Planını Yap: İçe Dönük Müsün? Yoksa Dışa Dönük Mü?

Yapacağınız kariyer planlamasında karakterinizi baz almaya ne dersiniz? Hepimiz biliyoruz ki birbirimizden farklı özelliklerimiz, karakterlerimiz ve kişilik eğilimlerimiz var. Bazılarımız içe dönükken, bazılarımız da dışa dönük… Kariyer uzmanı Alexandre Clarke’ın, bu iki kişilik eğiliminden birine sahip olan insanların, hangi meslekleri seçmeleri gerektiğine dair açıklamalarını sizler için derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra ilerleyen zamanlarda yapacağınız kariyer planlamanıza daha kolay yön verebileceksiniz. Hazırsanız başlayalım…

Eğer içe dönük bir yapıya sahipseniz şu iş alanları sizin için oldukça uygun;

Yaratıcılık gerektiren işler

ForceBrands’de kariyer uzmanı olarak çalışan Alexandre Clarke, içe dönük insanların hayal gücü ve yaratıcılık gerektiren iş kollarında daha başarılı olabileceklerini söylüyor. Örnek vermek gerekirse; tasarımcılar, pazarlamacılar ve girişimciler ve içerik yazarları…

Clarke konu ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıklıyor;  “İyi yazabilmek hem hayal gücü ve yaratıcılık hem de detaylara karşı özel bir ilgi gerektiriyor. Yazarlar yaptıkları işe yoğunlaşabilmek ve araştırıp, düzenlemeler yapabilmek için genelde yalnız çalışmayı tercih ederler”

Freelance çalışma

Daha az dış motivasyon ve onaya ihtiyaç duyan insanlar serbest çalışma ortamları ile öne çıkıyor. Bu, onları dışa dönüklerden ayıran bir özellik… Örnek vermek gerekirse; grafik tasarım işi ile ilgilenen bir kişi denetlenmeye gerek duymadan tek başına da çalışabilir.

Kapsamlı yaklaşım gerektiren işler

İçe dönük karakterdeki insanlar, işlerinde daha kapsamlı bir yaklaşım ve daha derin düşünceler içerisindedir. Bu da demek oluyor ki, içe dönük insanlar problem çözmeye yönelik ve buna benzer mesleklerle başarılı bir şekilde çalışabilirler.

Staj Dönemini Başarıyla Tamamlamak İçin 8 Altın Kural!

Eğer dışa dönük bir yapıya sahipseniz şu iş alanları sizin için oldukça uygun;

Risk almayı severler

Dışa dönük insanlar risk almayı sever ve iş hayatında da bunu yapabilecekleri pozisyonlarda çalışmayı isterler. Yeni şeyler denemek, hesaplanmayan riskler almak dışa dönük insanların ortak özellikleridir. Yenilikçi ve çalıştığı yeri daha da ileriye götürmeyi hedefleyen adımlar atarlar. Örneğin; bir satış temsilcisi. İlişki kurma ve ikna kabiliyeti işinin tam da kalbidir.

Geniş network ağı

Dışa dönük insanlar iletişim kurmaya bayılırlar. Bu sebeple geniş network ağı gerektiren işlerde çalışmayı sever, daha çok zevk alırlar. Örneğin; insan kaynakları sosyal bir alan olduğu için dışa dönükler için uygun bir alan olabilir.

Değişim heyecanı

Dışa dönük insanlar “değişim” kelimesini duydukları anda heyecanlanmaya başlarlar. Sürekli yeni bir şeyler öğrenebilecekleri ve her aşamasında gelişen işler onlar için biçilmiş kaftandır.

Dünyada İz Bırakan İsimlerin Sabah Rutinleri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ice dönük insanlarin, insan iliskileri gerektiren mesleklerde basarili olmaları zor, disa dönük insanlarin ilişkileri daha kuvvetli oluyor. Problem çözme, yeni yöntemler bulmak için dışa dönük olmak gerekli.

  2. Hiç bir zaman içe dönük bir insan olamadım… İnsan ilişkileri her zaman daha cazip geldi bana :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu