Gündem

Karıncalardan Kurtulma Yolları. İşte En Etkili Yöntemler.

Karıncalardan kurtulma yolları zaman zaman hepimizin ihtiyaç duyduğu şeyler. Öldürmeye kıyamazsınız bazen. Hepimiz ağustos böceği ve karınca hikayesini biliyoruz. Karıncalar ağustos böceklerine göre oldukça çalışkan ve azimli minik dostlarımız.

Karıncalardan Kurtulma Yolları. Bu Yöntemler Çok Etkili.

Yemek bulabilmek adına evlerimize davetsiz misafir olarak geliyorlar, hatta zaman zaman kabile halinde özellikle mutfağımızı istila ediyorlar. Onlara zarar vermeden onlardan kurtulabilmek için bazı denenmiş yöntemleri sizlerle paylaşmak istedim. Zira son 1 aydır ben de mücadele ediyorum karıncalarla. Bu da bu konuda araştırma yapmama sebep oldu. Karıncaları öldürmeden kurtulmak mümkün. İşte size bir kaç ipucu.

Hemen Hemen Her Delikten Geçebilirler

Balkonlarımızı, kapılarımızı ve pencerelerimizi kapalı tutmaya ne kadar dikkat edersek edelim, karıncalar minik bedenleri ile her türlü minik deliği kullanarak evimize girmenin bir yolunu buluyorlar. Hepimizin kolaylıkla bulabileceği bazı malzemelerle, karıncaların başka yerlere yönelmelerini ve evimizdeki misafirliklerini bitirmelerini sağlayabiliriz. Hem de onlara zarar vermeden. İşte denenmiş bir kaç yöntem:

Karıncalardan nasıl kurtulurum diyorsanız, ilk olarak evinizi karıncaların sevmediği kokularla donatabilirsiniz. Karıncaların önlerine fiziksel engeller koymak da bir başka seçenek olacaktır.

TEBEŞİR

Evinizdeki balkon, bahçe kapısı ve pencerelerin önlerine tebeşirle birer çizgi çekin. Bir parça tebeşiri ezerek bahçenizdeki bitki ve saksıların çevresine serpebilirsiniz. Tebeşirin içinde bulunan kalsiyum karbonat, karıncaların buralara yaklaşmasını önler.

LİMON/PORTAKAL

Karıncalar limonun kokusunu hiç sevmez. Pencere önleri ve kapı ağızlarına limon kabuğu rendeleyin. Bir sprey şişesini limonlu su ile doldurup karıncaların en çok geldiği bölgelere sıkın. Aynı işlemi portakal kabukları ile de yapabilirsiniz.

ACI BİBER/KARABİBER 

Karıncaların mesken edindiği yerlere acı biber ya da karabiber dökerek karıncalara evinizden gitmeleri gerektiği mesajını verebilirsiniz.

SİRKE

Biraz sirkeyi su ile karıştırarak bir sprey şişesi yardımı ile karıncaların en çok olduğu yerlere sıkın.

NANE

Nane kokusu karıncalar tarafından tolare edilemeyecek kadar güçlüdür. Kurutulmuş naneyi geldikleri yerlere serperseniz evinize gelmezler.

TARÇIN/KARANFİL

Tarçın ve karanfilleri karıncaların girebileceğini düşündüğünüz bölgelere koyabilirsiniz.

TUZ/KARBONAT

Karıncaların geldiğini gözlemlediğiniz yerlere sofra tuzu veya karbonat serpmek karıncaları uzak tutmaya yardımcı olabilir. Ya da suyu kaynatarak içine bol miktarda tuz ekleyin ve karıştırın. Bir sprey şişesinin içine koyarak karıncaların girdiği yerlere sıkın.

SALATALIK

Salatalık kokusu karıncaların evinize gelmesini engeller. Hatta acı salatalık bu sorun için daha etkili bir çözüm olabilir. Bir salatalığın kabuklarını soyarak gerekli gördüğünüz yerlere koyun. Ertesi gün bu kabukları yenileri ile değiştirin.

NAFTALİN

Keskin kokusu ile karıncaları kaçıran yöntemlerden biri de gezdikleri yerlere naftalin serpmektir.

DEFNE YAPRAĞI

Defne yaprağını ezerek ufalayın ve karıncaların geçtiği yerlere koyun. Ya da defne yaprağını içine su ekleyerek kaynatın ve bir sprey şişesinin içine koyarak belirlediğiniz bölgelere sıkın.

SARIMSAK

Sarımsağın keskin kokusu karıncaları rahatsız eder. Bir kaç diş ezilmiş sarımsağı bir kavanoz suya  koyun ve bir gün bekletin. Ertesi gün bu karışımı 15 dk kadar kaynatın ve sonrasında bir sprey şişesinin içine koyarak belirlediğiniz bölgelere sıkın.

YENİ BİR KARINCA İSTİLASINI ÖNLEMEK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu yöntemleri deneyerek evinizdeki karıncaları gönderdiniz diyelim. Peki yenileri gelmeyecek mi? Karıncaların azimli olduğunu söylemiştim. Yeni bir karınca istilasını önlemek içinse mutlaka evinizi temiz tutmalısınız. Ayrıca aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

  1. Tüm yüzeyleri Cif gibi çok amaçlı temizleyicilerle veya sirkeli suyla mutlaka düzenli olarak temizleyin.
  2. Yemeklerinizi televizyon önünde ya da ayak üstü yemeyin. Dökülen kırıntılar karıncalara davetiye çıkarır bunu unutmayın. Masanızda yemeğinizi yiyerek sonrasında masanızı mutlaka temiz bırakın.
  3. Mutfağınızı ve yemek masanızı sık sık elektrikli süpürge ile süpürün.
  4. Kirli bulaşıklarınızı lavaboda bekletmeden hemen yıkayın ya da bulaşık makinenize yerleştirin. Lavaboda yemek artıkları bırakmayın.
  5. Yiyeceklerinizi saklama kaplarında muhafaza edin. Açıkta yiyecek maddesi bırakmayın.
  6. Çöplerinizi biriktirmeyin, her gün atın.

Bazı karınca çeşitleri oldukça inatçıdır. Bu yüzden bazı yöntemlerin işe yaramama olasılığına karşın sizlerle bir çok yöntem paylaştım. Ben de sıradan hepsini deneme aşamasındayım. Umarım karıncalarla imtihanımız kimsenin canı fazla sıkılmadan son bulur. Ve herkes kendi doğal yaşam ortamında mutlu mesut yaşar :)

Nane Yağının Faydaları Saymakla Bitmiyor. Hadi Göz Atın.

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Zippo benziniyle tiner karıştırıp döken arkadaşım vardı. Ev arkadaşımdı. Aklımızı başımızdan alıyordu eleman. Hey gidi günler

  2. Herşeyi denedim bı turlu kurtulamadım.tuz serptim konuda götürdüler
    Naneyi koydum onuda alıp götürdüler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu