Gündem

Karantinada Hülyalar ve Gerçekler

 

            Pandeminin şiddetini olanca hissettirdiği ve karantina uygulamasının başladığı zamanlarda, çoğumuzun aklından bu boş zamanları değerlendirmek için bol bol kitap okumak, enstrüman çalmayı öğrenmek, yabancı dil öğrenmek ya da başka bir aktivite icra etmek gibi planlar geçmiştir. Sonuçta bu ve benzeri şeyleri yapamayışımızın en büyük nedenini zamansızlık ile açıklamışızdır hep. Ancak karantina önlemlerinin iyice gevşediği ya da bitmek üzere olduğu günümüze ulaştığımızda, genel olarak planladıklarımızı pek yapamadığımızı ya da hiç yapmadığımızı görmüşüzdür. Shall We ailesi olarak Karantinada Hülyalar ve Gerçekler hakkında yazılan bu yazı için Süleyman Kagyaz’a teşekkür ederiz. Keyifli okumalar dileriz.

Karantinada Hülyalar

            Yapılan araştırmalarda* karantina sürecinde “ekstra” olarak ifade ettiğimiz fiiliyatları yapmaktan ziyade rutin haline getirdiğimiz şeyleri dahi yapmaktan aciz hale düştüğümüz ve ancak akıl sağlığımızı korumaya çalışmak ile yetindiğimiz görülüyor. (Istisnalar kaideyi güçlendirir, istisna olanlara selam olsun :)) Bu durum her dem hayıflandığımız ‘boş zaman’ kavramsallaştırmasının bir sığınma ya da yapmayışımızı meşrulaştırma çabası olduğunu gösteriyor bizlere. Yani asıl olan boş zaman sahibi olamamak değil ‘zaman yaratma’ çabasına girmemek.

Karantinada Hülyalar: Emek Değer Bağıntısı

            Aslında bunu hayatımızın genel akışı içerisinde de gözlemleyebilecek olmamıza rağmen pandemi karantinasında tüm çıplaklığı ile görmüş olduk. Peki zaman yaratmak neden önemli diye soracak olursak, aslında tüm pratiklerimizde emek/değer ilişkisinin çıktısı ile kazanımlar elde ettiğimizi görebiliriz. Yani emek harcandığı oranda değerleşme ortaya çıkıyor ve dolayısıyla da bir nevi “havadan” gelen boş zamanın emeksizlik ve değersizlik ile anlamlandırıldığını tecrübe ediyoruz. Tabi bahsettiğimiz hususlar pandemide maddi ya da manevi olarak fazlaca değişim yaşamayan genel kitleye hitabendir yoksa bu süreçte akrabasını kaybeden ya da işini kaybeden bir örnek çıkarımımızın dışındadır.

Ders Çıkarma ve Gelecek

            Neredeyse iki sene devam eden pandemi sürecinin pratik katkısını kaçırmış olabilmekle birlikte en azından değerli/kaliteli zaman düzlemini teorik anlamda da olsa yakalayabilmiş olacağımızı düşünüyorum. Bir dahaki karantinayı beklemeden (tabii ki gelmemesi dileğiyle) bu edinimimizi normal zamanlara dönmemiz ertesi pratize edebileceğimizi düşünüyorum. Böylelikle boş zamanın bir hayal kaliteli zamanın ise bir emek olduğunu görebilmiş olacağız.  

Portakal Çiçeği Karnavalı

 

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. pandemi döneminde hiç kaliteli zaman geçiremedim :) İlginç bi yazı olmuş paylaşım için teşekkürler

  2. bu süreçte yapmayı düşündüğüm ama sürekli ertelediğim işleri yapmayı başardım. Kendimle gurur duyuyorum.

  3. “havadan” gelen boş zamanın emeksizlik ve değersizlik ile anlamlandırıldığını tecrübe ediyoruz. En çok bu cümleye takıldım ama genel olarak çok doğru bir anlatım olmuş kalemine sağlık teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu