SON DAKİKA

Karain Mağarası UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Alınacak

cool
Karain Mağarası UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Alınacak

Karain Mağarası UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınması için bulunulan çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Karain Mağarası

Karain Mağarası, Antalya’nın kuzeyi, kuzeybatısında, 30 km uzaklıkta, Batı Toros dağlarının arasında yer alan Katran Dağı’nın doğu yamacında yer almaktadır. Kretase dönemi (Mezozoik Zaman’ının üç alt bölümlerinden sonuncusu. Günümüz zamanından 142 milyon sene evvel başlayıp 65 milyon sene evvel sona ermiş olduğu kabul edilmektedir) kireçtaşına oyulmuş, irtifası deniz seviyesinden 430 m ve traverten ovasından 150 m. Olan ve Transgresyon (Volkanik olayların sonucunda karada birikmiş olan materyal ve buzul oluşumları döneminde, karaya binen yük artar. Kara kütlesi çöküntüye uğrarken denizin seviyesi yükselir. Yükselen deniz, karaya doğru ilerler. Bu ilerlemeye transgresyon denir) sonucu oluşmuş olan ova, dünyanın en büyük kabul edilen traverten plaislerinden birisidir. 

Karain Mağarası UNESCO

Karain Mağarası’nın faunası dahilinde bulunan hipopotam kemikleri ve diğer fosiller, mağranın Paleolitik dönemde bir açık hava yerleşmesi olduğunu kanıtlar.

Karain Mağarası için esasında bir mağara kompleksidir diyebiliriz, zira birçok odadan oluşmaktadır. Odaların birbirinden ayrılması, kalsit duvarlarla, eğri ve dar geçitler ile oluşmuştur. Mağara içindeki dikit ve sarkıtlar sayesinde mağaranın görüntüsü muhteşem bir güzellik sergiler. 

Karain Mağarası UNESCO

Karain Mağarası Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Girecek

Karain Mağarası, Prof. Dr. İsmail Kılıç Kökten tarafından 1946 senesinde keşfedildi. Mağaranın Anadolu’da bulunan en eski yerleşimlerden biri olduğu düşünülüyor. İlk yerleşim 500.000 sene evvel dolduğu düşünülen mağarada su aygırı, aslan, gergedan, fil gibi hayvanların fosillerine rastlandı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, mağaranın bütün çağlarda, Roma Dönemi’nde bile insanlar tarafından kullanılmış olduğunu söylüyor. Mağaranın dışında ve girişteki duvarlarda bazı kitabelerin olduğunu, bu bölgede bir dağ tanrıçası adına tapınma kültünün olduğunu belirtiyor.

Türkiye topraklarında sadece Karain Mağarası’nda Neandertal insan izlerine rastlandığını belirten Prof. Taşkıran, 1994 senesinden itibaren UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Karain Mağarası’nın, UNESCO uzmanlarının, mağaranın kalıcı listeye alınıp alınmayacağı konusunda incelemelerde bulunduklarında bazı eksiklerin tespit edildiğini, bu durumun üzerine çevresel düzenlemelerin yapılıp eksiklerin giderildiğini belirtti. Son eksiklerinin müzenin oluşturulup faal hale gelmesi olduğunu belirtti. Bu eksiklik de giderildikten sonra artık Karain Mağarası UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne dahil olacak. 

Karain Mağarası UNESCO

Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Alındı!…

Yorumlar

6
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ErkangokhanakbasMelikeAsrınSertBuğra TEMELdude9020 Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Ne kadar güzel bir haber bu. Taşı toprağı ayrı bir tarih Memleketim

dude9020
Üye
dude9020

Ülkemiz turizmi adına güzel bir haber

Buğra TEMEL
Üye
Buğra TEMEL

Mükemmel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık

MelikeAsrınSert
Üye
MelikeAsrınSert

Herkes gidip görme şansı bulur umarım. Teşekkürler.

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

Ülkemiz için Harika bir haber. Umarım devamı gelir bu tür haberlerin

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Kasım 2018, 21:48

Adana’da Silahlı Çatışma. Ölüler ve Yaralılar Var.

Adana’da silahlı çatışma. Ölüler ve yaralılar var. Ortalık kan gölüne döndü. Son alınan habere göre 1 ölü, 4 yaralı var. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Adana’da Silahlı Çatışma. Ölüler ve Yaralılar Var. Adana’da alacak verecek tartışması kanlı bitti. 2 grup birbirine girdi ve silahlı çatışma yaşandı. Sokak ortasında yaşanan silahlı kavgada 1...

Devamını Görüntüle