Gündem

Karain Mağarası UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Alınacak

Karain Mağarası UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınması için bulunulan çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Karain Mağarası

Karain Mağarası, Antalya’nın kuzeyi, kuzeybatısında, 30 km uzaklıkta, Batı Toros dağlarının arasında yer alan Katran Dağı’nın doğu yamacında yer almaktadır. Kretase dönemi (Mezozoik Zaman’ının üç alt bölümlerinden sonuncusu. Günümüz zamanından 142 milyon sene evvel başlayıp 65 milyon sene evvel sona ermiş olduğu kabul edilmektedir) kireçtaşına oyulmuş, irtifası deniz seviyesinden 430 m ve traverten ovasından 150 m. Olan ve Transgresyon (Volkanik olayların sonucunda karada birikmiş olan materyal ve buzul oluşumları döneminde, karaya binen yük artar. Kara kütlesi çöküntüye uğrarken denizin seviyesi yükselir. Yükselen deniz, karaya doğru ilerler. Bu ilerlemeye transgresyon denir) sonucu oluşmuş olan ova, dünyanın en büyük kabul edilen traverten plaislerinden birisidir. 

Karain Mağarası UNESCO

Karain Mağarası’nın faunası dahilinde bulunan hipopotam kemikleri ve diğer fosiller, mağranın Paleolitik dönemde bir açık hava yerleşmesi olduğunu kanıtlar.

Karain Mağarası için esasında bir mağara kompleksidir diyebiliriz, zira birçok odadan oluşmaktadır. Odaların birbirinden ayrılması, kalsit duvarlarla, eğri ve dar geçitler ile oluşmuştur. Mağara içindeki dikit ve sarkıtlar sayesinde mağaranın görüntüsü muhteşem bir güzellik sergiler. 

Karain Mağarası UNESCO

Karain Mağarası Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne Girecek

Karain Mağarası, Prof. Dr. İsmail Kılıç Kökten tarafından 1946 senesinde keşfedildi. Mağaranın Anadolu’da bulunan en eski yerleşimlerden biri olduğu düşünülüyor. İlk yerleşim 500.000 sene evvel dolduğu düşünülen mağarada su aygırı, aslan, gergedan, fil gibi hayvanların fosillerine rastlandı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, mağaranın bütün çağlarda, Roma Dönemi’nde bile insanlar tarafından kullanılmış olduğunu söylüyor. Mağaranın dışında ve girişteki duvarlarda bazı kitabelerin olduğunu, bu bölgede bir dağ tanrıçası adına tapınma kültünün olduğunu belirtiyor.

Türkiye topraklarında sadece Karain Mağarası’nda Neandertal insan izlerine rastlandığını belirten Prof. Taşkıran, 1994 senesinden itibaren UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Karain Mağarası’nın, UNESCO uzmanlarının, mağaranın kalıcı listeye alınıp alınmayacağı konusunda incelemelerde bulunduklarında bazı eksiklerin tespit edildiğini, bu durumun üzerine çevresel düzenlemelerin yapılıp eksiklerin giderildiğini belirtti. Son eksiklerinin müzenin oluşturulup faal hale gelmesi olduğunu belirtti. Bu eksiklik de giderildikten sonra artık Karain Mağarası UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne dahil olacak. 

Karain Mağarası UNESCO

Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Alındı!…

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu