Sağlık

Karaciğer Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Karaciğer insan vücudundaki en büyük ve en ağır organdır bununla birlikte en hassas organdır ve karaciğerin vücutta bir çok işlevi bulunmaktadır.

 

Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Safra salgısına varıncaya kadar bir çok alanda görevi bulunmakta hatta bazı tür hormonları dahi ayarlamaktadır. Sağlıklı bir karaciğerde de yağ olması gerektiği unutulmamalıdır. en önemli olan detay ise yağ oranı %5 oranını aşmamalı, bunun üstü olan rakamlarda karaciğer yağlanması denilen rahatsızlık baş göstermektedir. Bunun baş belirtisi ise trigliserit sentez ile arasındaki dengenin bozulmasıdır. Trigliserit karaciğerdeki oranı %15iken bu rakam bazı durumlarda %50 ler kadar ulaşabiliyor. Bununda bazı yan etkileri oluşuyor en büyük yan etkisi ise insülin direnci buda vücuttaki tüm basınç dengesini bozmaya yeterlidir.

Karaciğer Yağlanması!

Yağlanmaya yol açan bazı durumlar söz konusu olabiliyor ve bunları 3 ana başlıkta inceleyebiliriz:

1- Aşırı beslenme ile gelişen obezite

2-Trigliserit sentezinin artması ve son olarak

3- Kullanılan bazı hormon ilaçları, kadın hastalıkları ve kortizona bağlı ilaç kullanımından kaynaklanan ileri metabolizmada gözlenen değişiklikler.

 

 

Karaciğerimizi Nasıl Korumalıyız?

İlaca bağlı sorunların yaşanmaması için ilaç kullanımları süresince bol ve düzenli olarak su içimine ve idrar çıkışına dikkat edilmesi gerekmektedir. Metabolizmadaki bozulmalara karşı da bel çevresindeki yağlanma ve kilo alış verilerindeki dengesizliğe önem gösterilmelidir. Tabi bununla birlikte alkol ve sigara kullanımı da olumsuz yönde etkileyen en büyük faktörlerdir.

 Alkol ve Sigara Tüketimini Azaltmalısınız!

Eğer ki düzenli alkol kullanımı var ise mutlaka dıştan antioksidan kullanımı gerekmektedir, sigara kullanımında ise su tüketimini artırması gerekmektedir. Karaciğerdeki sorunların başlıca çıkış nedeni metabolizmadaki anı değişimlerdir. Sistemin çalışır durumda olmasını sağlayan en önemli etken dolaşım sisteminin gayet iyi çalışıyor olmasıdır. Karaciğeri besleyen sadece kimyasal kökenli ek gıdalar değildir, günümüzde rahatlıkla ulaşabileceğiniz sebze ve meyvelerde mevcuttur haftada 3 öğün bu gıdalara dikkat edildiği taktirde karaciğere binen yükü günlük olarak azaltma şansımız vardır. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse yaban mersini, frenk üzümü ve greyfurt, sebzelerde ise enginar kuşkonmaz, avokado,yabani hindibağ ve su teresi fakat bilindiği gibi bu tarz sebzelerin haşlama usulü pişirilmesi makbuldür içerisindeki besin değerleri fazla ısıya maruz bırakıldığında toksin etki yaratabilir bu da amacımızın dışına çıkar.

 

Burak YILMAZ.

 

Kanser Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz İçin Buraya Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu