in ,

Karabük Demir Kartal Gsk

karabük demir kartal

Karabük Demir Kartal Gsk Tekerlekli Basketbol takımımızın, kuruluşunun 20. yılı münasebetiyle tarihçesi hakkında bilgi verelim dedik kıymetli takipçiler.

Karabük Demir Kartal Gsk Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Kuruluyor!

Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı bir sosyal sorumluluk projesi olarak Karabük’te ilk kez 1998 yılında Özürlüler Spor Kulübü ismiyle kurulmuştur. 2000 yılında federasyonun dörde ayrılması ve spor dalının Bedensel Engelliler Spor Federasyonuna bağlanmasıyla adını Bedensel Engelliler Gençlik Spor Kulübü olarak değiştirmiş, 2004 yılında daha kurumsal bir yapının içinde yer alması düşüncesiyle Kardemir KARABÜK SPORA devredilmiştir.

 

Ve 2018 Yılı

2018 Yılında, Kardemir Karabükspor branş yetkililerine yapılan ikazlara rağmen liglere katılmayacakları konusunda federasyona yazılı bildirimde bulunmamaları nedeniyle yarışma yönergeleri çerçevesinde cezalandırılmış Süper Ligden, 3. Lige düşürülmüştür.
Kuruluş döneminin henüz 2. Yılında ikna ederek sporla buluşturduğu gençler içinden iki sporcusunu Milli Takıma gönderme başarısını gösteren kulübümüz, Karabük spor tarihinde Fair-Play ödülü alan ilk ve tek spor kulüptür. 2003 yılında BJK’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümünde düzenlenen turnuvada grubunda şampiyon olmuştur. Kulübün spor ve spor dışı yaptığı çalışmalar ulusal basına yansımış, 2004 yılında Süper Lige çıkma başarısı göstermiştir. Fenerbahçe Beşiktaş Galatasaray vb tekerlekli sandalye basketbol takımları ile mücadele edip ve Avrupa maçlarında mücadele etme şansı bulmuştur.

Karabük Demir Kartal Gsk Lige Devam Ediyor

Takımın lige devam etmesi için yoğun çaba gösterilmiş, dönemin salon sporları sorumlularının görevlerini ihmal etmeleri sonucu, ligler başlamadan önce federasyona bildirimde bulunmadıkları için 3. Lige düşürülmüştür. Birkaç insanın özverisiyle kulüp 2019 yılında Karabük Demir Kartal GSK olarak yeniden kurulmuş ismi Sancaktepe’de bir Helikopterimizin kırıma uğraması sonucunda Şehit olan Tek. San Basketbol Hakemimiz İlyas KAYA ve tüm hava şehitlerine ithaf edilmiştir. Demir Kartal uluslararası havacılık dilinde saldırı helikopterlerine verilen ortak isimdir
Logomuz Mavi Zemin üzerine griden beyazlaşan tona dönüşen Kartal Figürüdür.
Renklerimiz 1938 Yılında Karabük’e Demir Çelik Fabrikalarına çalışmaya gelen ilk emekçiler için dönemin genel müdürü Nazmi Tılabar’ın direktifiyle kurulan kulübün uzun yıllar kullandığı GRİ ve MAVİ renkleridir. Bu renkler, demiri ve çeliği simgelemekte.

Umarız Destansı Bir Öykümüz Olur

Ülkemizde hiç bir engelin sporda başarı yakalamak için engel olmayacağının ispatı olan Karabük Demir Kartal Gsk tekerlekli sandalye basketbol takımımızın maçına herkesi bekliyoruz. Maç tarihi 15 Mart 2020 saat 12.00 olup ücretsizdir. Maç, Eski Londra Asfaltı Engelliler Spor Salonu Bahçelievler/ İstanbul’da oynanacaktır. Namağlup ilerlediğimiz yolumuzda sizlerin de desteğiyle daha da ileriye gideceğimizi biliyor ve hepinizi maçımıza bekliyoruz.

Erdoğan GÖKÇE

Kurucu ve Kulüp Başkanı

Basketbol Öyküsüdür

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Satranç oyunu ile ilgili önemli bilgiler

Satranç Oyunu Hakkında Önemli Bilgiler

korkma

Korkma!