Hayata Dair

Karabasan- Uyku Felci Nedir?

“Uyku felci” halk arasında “karabasan” olarak adlandırılır. Karabasan tarzı rüyaların içinde korkunç,karışık, sıkıntılı olaylar yer alır, insanlar boğulma duygusu ve yürek çarpıntısı hisseder. Karabasan-uyku felci nedir? gelin hep birlikte bakalım.

UYKU FELCİ NEDİR?

Uyku felci; uyanma veya uykuya dalma sorasında gelişen bir tür uyku bozukluğudur.

UYKU FELCİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Aile öyküsünde uyurgezerlik ve gece terörü gibi uyku bozukluğu olanlar kişilerde ve çalışanlarda daha sık görülür. Hastalığı tetikleyen en önemli etken, uykuların düzensiz olmasıdır. Uyku düzeni bozuk kişilerde, vardiyalı çalışanlarda, depresyon hastalarında ve bazı ilaçları kullananlarda sıklıkla görülür.

UYKUYA DALMA SÜRECİ NASILDIR?

Uykuya dalma ve uyku süresince beyinde bazı fizyolojik değişiklikler olur. Düz bir çizgiden ziyade sarmallar halinde devam eden bir uyku süreci gerçekleşir. Her bir sarmal 90 dakika sürer ve biri biterken diğeri başlar. Sarmallar REM VE NON-REM uykularından oluşur.

UYKU FELCİ NASIL OLUR?

Uyku felci, REM uykusu sırasında ortaya çıkar. Beyin uyuduğu sırada vücut kasları da uyur. Uyuyan insanın kolunu kaldırıp bırakırsanız kolu düşer; çünkü kaslar felç durumundadır. REM uykusu sırasında beyin bazen birdenbire uyanır ancak bu uyanma kaslarda gerçekleşmez. Kaslar beyinin uyanıklık durumuna eşlik edemez ve felç durumunda kalır. Uyanan kişi sanki vücudunun üzerinde bir oturuyormuş gibi hisseder ve nefes alamaz. Kişinin üstüne ağırlık çökmüş gibi hissetmesinin sebebi kaslarını kıpırdatamadığı için hissettiği felç halidir. Beyni uyanan ancak kasları hala uykuda olan kişi hareket edemez, konuşamaz. Bu durumu yaşayan kişiler çoğu zaman korkuya kapılır.

UYKU FELCİ NE KADAR SÜRER?

Uyku felci bir kaç saniyede sürebilir, bir kaç dakika da sürebilir. Sık rastlanmayan bazı durumlarda uyku felcinin 4-5 saat sürdüğü de olur. Uyku felci yaşandığında bazı işitsel, dokunsal ya da görsel halüsinasyonlar da bu duruma eşlik edebilir.

UYKU FELCİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Derin uyku kalitesini düzene sokan ve uykuya geçişi sağlayan REM-NON-REM döngüsünü bozmayan ilaçlar uyku felcinin tedavisinde kullanılır. İlaçların yan etkileri veya etkileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu yüzden bu rahatsızlığın tedavisi için kullanılan ilaçları mutlaka bir hekim kontrolünde almak gerekir. Antidepresanlar altta yatan depresyonu tedavi ettikleri için uyku bozukluklarını giderebilirler ancak tek başına uyku bozukluklarını tedavi edemezler.

KARABASAN NEDİR?

Uyku felci halk arasında karabasan olarak bilinir. Uyku felci, uykuya dalmadan önce bedenin geçici olarak hareket edememesine denir. Araştırmalara göre uyku felci normal karşılanır ancak dini açıdan korkulan bir durumdur. Karabasan diye nitelendirilen durumda kişinin bilinci açık olur ancak kişi kollarını ve bacaklarını hareket ettiremez, ayrıca sesini de çıkaramaz. Bu durum aslında fizyolojik olarak REM uykusu sırasında oluşan geçici felç durumudur. Beden uykuya geçtiğinde beyin tarafından kaslar geçici felç durumuna gelir. Bunun nedeni rüya gördüğümüz zaman kollarımızın ve bacaklarımızın hareket etmesini engelleyerek kişinin kendisine zarar vermesini engellemektir. Bilimsel olarak durum böyle olsa da kişi bu durumu yaşadığında oldukça korkar ve rahatsızlık hisseder. Bilinç açıkken hareket edemiyor olmak kötü bir durumdur bu nedenle karabasan olarak nitelendirilir.

Karabasan- uyku felci nedir? konusundaki tüm soruları bu yazımda cevaplamış olduk. Şimdi rüyanın oluşumu ile ilgili bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

İlgili Makaleler

9 Yorum

    1. Eğer yemek sonrası kısa süreliğine uymayım dersem işte bu hale düşüyorum. Çok sinir bozucu oluyor

  1. Çok korkuyorum bu durumdan. Genel olarak böyle şeylerden korkuyorum. Bir dönem sürekli yaşarken uzun zamandır yaşamıyorum. Şimdi sebeplerini öğrenmem iyi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu