in ,

BayıldımBayıldım

Kara Delik Görüntüsü İlk Kez Paylaşıldı!

Kara Delik Görüntüsü İlk Kez Paylaşıldı!
Kara Delik Görüntüsü İlk Kez Paylaşıldı!

Gökbilimcilerin yayınladığı kara delik görüntüsü büyük heyecan yarattı. İlk kez yayınlanan kara delik, uzak bir galaksinin merkezinde yer alıyor.

Kara Delik Görüntüsü İlk Kez Paylaşıldı!

Gökbilimciler, ilk kez kara delik fotoğrafını yayınladılar. Uzak bir galaksinin merkezinde bulunan kara delik, dünyadan 3 milyon kat daha büyük olması sebebiyle “canavar” olarak nitelendiriliyor.

Tam 40 milyar kilometrelik “canavar”

Dünyanın farklı bölgelerinde konuşlanan 13 teleskop ile fotoğrafı çekilen 40 milyar kilometrelik kara delik, dünyadan tam 500 milyon trilyon kilometre uzakta. Hayal etmesi, hesaplaması bile güç olan bu uzaklığı 53 milyon ışık yılı olarak da nitelendirebiliriz.

Yönünü M87 galaksisine çeviren ve 10 gün boyunca gözlem yaparak kara deliği görüntüleyen teleskoplar, Hawai ve Meksika’da yanardağlar üzerinde, Arizona’da ve İspanya’nın Sierra Nevada bölgesinde dağlar üzerinde, Şili’deki Atakama Çölü’nde ve Antarktika’da yer alıyor.

Kara Delik Görüntüsü İlk Kez Paylaşıldı! 13 Farklı Teleskop

Profesör Heino Falcke önermişti…

Bu büyük canavarın fotoğrafının çekilmesi önerisini Hollanda’da bulunan Radboud Üniversitesi profesörü Heino Falcke getirmişti. Profesör bu fikri ilk olarak 93 yılında doktora sırasında sunmuş fakat o zamanlar böyle bir şeyin yapılabileceğine kimse inanmamış. Profesör, kara delik etrafında belli bir radyoaktif emisyon oluşacağını ve oluşan bu emisyonun dünyadan teleskopla görülebileceğini ispatlayan ilk kişi olmuş.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Zeki İnsanı

Falcke yaptığı açıklamada, kara deliğin Virgo galaksisi içerisinde bulunan M87 galaksisinde yer aldığını söyledi. Görüntülenen kara deliğin güneş sistemimizden de büyük olduğunu ve güneşten 6,5 milyar kat daha büyük olduğunu bildiren profesör, şu ana kadar bulunan ve hali hazırdaki en büyük kara deliğin bu “canavar” olduğunu düşündüğünü bildirdi.

Kara Delik Fotoğrafı M87

Yukarıdaki fotoğrafta, yoğun bir parlaklığa sahip olan ve bir ateş çemberinin çevrelediği bir kara delik görünüyor. Bu parlaklığa neden olan şey ise, kızgın gazların deliğe düşüyor olması. Ortaya çıkan bu parlaklık, galakside bulunan sayısı bilinmeyen milyarlarca yıldızın yaymış olduğu parlaklıktan daha fazla. Bu sebeple dünyadan da görülebiliyor.

Tüm fizik kurallarının devreden çıktığı nokta…

Burada yer alan ışıklar, çember şeklinde görülen noktalardan kara deliğin içine giriyor. Kara deliklerin sahip olduğu çekim gücü o kadar fazla ki, ışığı bile içine çekip yutabiliyor. Bu sebeple kara delikler, tüm fizik kurallarının devreden çıktı nokta olarak nitelendirilir.

Einstein bir kez daha haklı çıktı

Londra’da bulunan UCL üniversitesinden Dr. Ziri Younsi, fotoğraf çekimi projesinde yer alan kişilerden… Younsi yaptığı açıklamalarda, kara deliklerin uzay ve zamanın özüne indiğini, dolayısıyla da varoluşumuza ilişkin en karmaşık sorunları gündeme getirdiğini söyledi.

Açıklamalarına devam eden Younsi, ortaya çıkan görüntünün teorik hesaplamalarla elde edilenlere çok benzediğini, Einstein’ın bir kez daha haklı çıktığını söyledi.

Kara deliğe giren nesnelere ne oluyor?

Kara delik etrafındaki bu parlak nesnelerin nasıl oluştuğu ise hala sırrı çözülememiş bir giz… Bununla birlikte en çok merak edilen konulardan biri ise kara deliğe giren nesnelere ne olduğu…

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Uzayda Yaşam Nasıl? Uzayda Giysiniz Olmasa Ne Olurdu?

12 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

vücut kıllarını temizlemeyen kadın

Vücut Kıllarını Temizlemeyen Kadın. Genç Kadına Tepkiler Büyüyor

Vedat Seymen Küçükün Seyahat Rotası 2

Vedat Seymen Küçük’ün Seyahat Rotası 2