Psikoloji

Seni Küçük Kaplumbağa – Kaplumbağa Tekniği

Kaplumbağa tekniği sizce nedir? Hiç duydunuz mu? Sevdiğin bir sahili ya da ormanı hayal et. Böyle yayılmışsın, gevşek gevşek bacaklar, kollar geriye doğru gitmiş dirsek desteğiyle minnoş cüsseni taşıyor. Sağında soğuk bira. Sessiz sakin. Ara ara gözler kapanıyor falan, tatlı tebessüm yayılıyor suratına…

” Anneeeee!! ”

Vel kam tu riıl wörld bebeğim…

Seni Küçük Kaplumbağa – Kaplumbağa Tekniği

Sen artık ebeveynsin

Muhtemelen 300 parçalık oyun setinin 299 parçası gözünün önünde dursa da bulamıyor, kalk ..

İmalatında keyif alırken iyiydi, kalk ömrünü tüketirken de keyif al. Hadi…

Ürettin, içinde büyüttün ya da sevdiceğinin içinde büyürken şahit olduğun bu arkadaşın bir de dış dünyada büyüme süreci var ki dostlar başına arkadaş..

Veryansın ettiğime bakmayın aslında dünyanın en keyifli mesleğidir ebeveynlik. Sağa sola efsanevi cakalar satarsınız “hahaytt gördün mü insan ürettim, yetmedi bir de yetiştiriyorum” diyerek…

Peki bu yetiştirme süreci dediğimiz dönemde işimize yarayacak bir iki tüyo falan yok mu derseniz, var.

En bilindik ve – bence – en işe yarar yöntem kaplumbağa tekniği…

Ne ola ki ?

Özellikle hiperaktiviteden muzdarip aileler için kurtarıcı olan bu güzelim yöntemde elbette başroldeki kaplumbağamız evladımız.

Kaplumbağa ve tavşan hikayesini bilirsiniz, kendini çok hızlı ve akıllı sanan tavşanın yarıştaki akıbetini de hatırlarsınız.

Eğlenceli bir görev belirleyin örneğin kek yapmaya kalkın. Bir kek içerisinde yer alması gereken 3 malzemeyi ve bir kekte yer almaması gereken 3 malzemeyi aynı masaya koyun ve isimlerini söylemeyin.

Örneğin ; şeker, tuz, krema, un, süt ve ayran.

İlk adım 1 dakika içinde 3 malzeme seçip kaba boşaltmasını, ardından 3 dakikada kek hamurunu karıştırıp hazırlamasını isteyin ve evet o karışımı fırına vereceksiniz.

İkinci adımda ona sadece malzeme seçimi için 5 dakika verin ve malzemeleri tadarak seçim yapmasını tavsiye edin. Malzemeleri kaba boşaltması ve karıştırması içinde 10 dakikası olduğunu söyleyin.

İlk adımda toplamda 4 dakikası olan o güzelim evlatlar mutlaka bir şeyleri karıştırıp acayip bir sonuç ortaya çıkartacaklardır. İkinci yapılan kek ise her seferinde daha lezzetli olacaktır.

Fırınlamanın ardından 2 kekten de tatmasını isteyin.

Tek başına, dikkatsizce ve hızlıca yapılanın sonucu ve gerekli vakit harcayarak yapılan ikinci kekin akıbeti evladınızın bu hayatta alması gereken ilk derslerden biri.

Kaplumbağalar koşmaz, ezbere seçim yapmak sizi de her zaman doğru malzeme olan şekere götürmez, sonuçları her zaman kişisel tecrübelerle pekiştirerek yapmak gerekir.

 

Konfüçyüs Kimdir? Öyküsü Nasıldır? Tüm Ayrıntılar Burada.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Çok keyifli bir o kadar da yararlı bir yazı olmuş. Özellikle okurken neşeli anlatım beni benden aldı. Eline emeğine sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu