Seyahat

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya gezileyecek yerler yazımıza hoş geldiniz. Cappadocia, nam-ı diğer, “Güzel Atlar Ülkesi”. Dünyanın belki de en güzel, en romantik, en doğal, en keyifli, en fotoğrafik, en en en… Saymakla bitmez Kapadokya’nın güzelliği. Birkaç gününüzü ayırıp unutulmayacak bir gezi yapabilirsiniz. Bu nedenle, Kapadokya Gezilecek Yerler yazımıza göz atmayı unutmayın.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın esas yerleşik olduğu ilimiz, Nevşehir. Fakat tek bir şehir ile sınırlı değil Kapadokya, Aksaray, Niğde, Kayseri, Kırşehir illerinin bazı kısımları da bölgeye dahil durumda.

Kapadokya Nasıl Oluşmuş?

Dünyanın sayılı harikalarından biri olan Kapadokya, Hasan Dağı, Erciyes ve Güllü Dağ’dan püsküren lavlar ve küller ile oluşan “tüf” adı verilen tabakaların, milyonlarca yılda, yağmur ve rüzgar ile aşınması sonucu oluşmuş, insan eli değmemiş muhteşem bir coğrafi güzellik. Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geldiği söylenir.

Google’da En Çok Aranan 3 Yer Neresi Biliyor musunuz?

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Erken dönem Hristiyanların, baskılardan kaçarak yaşadığı bölgede, aynı sebepten dolayı pek çok kayaya oyulmuş kilise bulunmaktadır. Manastır, kilise, şapel olan pek çok gezi noktası sizi karşılayacak. Fresklerin en çok görülebildiği Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Tokalı Kilise, Aziz Barbara ve Aziz Basil Kiliseleri… 1985’ten beri, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan göreme Açık Hava Müzesi yılın 12 ayı sizi ziyarete bekliyor.

kapadokya gezilecek yerler göreme açıkhava müzesi karanlık kilise

Uçhisar Kalesi

Ürgüp, Kızılçukur, Erciyes Dağı, Avanos’u görebileceğiniz, gün batımının eşsiz güzelliğini seyredebileceğiniz, Kapadokya’nın tepe noktası olan Uçhisar Kalesi, mutlaka gitmeniz gereken yerlerden.

kapadokya gezilecek yerler uçhisar kalesi

Devrent Vadisi

Perili Vadi olarak da anılan vadinin bir ucu Kızılçukur, diğer ucu da Devrent’e bağlanır. Zelve ve Paşabağ tam ortasında bulunuyor. Göreme’ye 10 dakikalık mesafede olan vadi, Deve şeklinde görülen peribacasının fotoğrafını çekebileceğiniz nokta.

kapadokya gezilecek yerler devrent vadisi

Ağzıkarahan Kervansarayı

Aksaray-Nevşehir hattı üzerinde bulunan kervansaray, 1. Alaeddin Keykubat tarafından 1243’te yaptırılmış olup, Selçuklu sanatına ait motifler, süslemeler görülmektedir. Kervansarayın içinde imaret, çeşme, hamam, gözlem kuleleri, kışlık ve yazlık bölümler bulunmakta. Zamanının en donanımlı komplekslerinden biridir.

kapadokya gezilecek yerler ağzıkarahan kervansarayı

Paşabağ

Sel sularının vadi yamaçlarından, rüzgarın da etkisiyle şiddetlenerek akması sonucu, tüflerin aşınması ile şekillenen oluşumlar, burada yer almaktadır. Tepe kısımları, alt taraflara göre daha dayanıklı yapılardan oluştuğu için, aşınma da daha az olmuş ve şu anki mantar şeklindeki tepelikler ortaya çıkmıştır. Rahiplerin burada inzivaya çekildiğine inanıldığından, Rahipler Vadisi olarak da adlandırılır.

kapadokya gezilecek yerler paşabağ

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın en önemli yerlerinden olan Zelve, 9-13. Yy.lar arasında Hristiyanların önemli dini ve yerleşim merkezlerinden biridir. Vadide bulunan en önemli yapılar İkonaklazma Dönemi öncesinde yapılmış olan Üzümlü, Balıklı ve Geyikli Kiliseleri.

kapadokya gezilecek yerler zelve açıkhava müzesi

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Çok net bilgi edinilmemiş olsa da, M.Ö. 3.000 yıllarında Proto-Hitit dönemlerinde burada yerleşim olduğu biliniyor. Baskılardan kaçan Hristiyanlarda saklanmak amacıyla uzun süre kullanmış. Hristiyan cemaatin yaşayabileceği, her türlü barınma ihtiyacını karşılayabileceği seçeneklerin, kilise, mutfak, depoların olduğu, havalandırma sisteminin muazzam şekilde biçimlendirildiği Derinkuyu Yer altı Şehri, muhakkak Kapadokya Gezilecek Yerler listenizin başlarında yer almalı.

kapadokya gezilecek yerler derinkuyu yeraltı şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya’nın farklı bölgelerinde barınma ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok yer altı kentleri kurmuş Kapadokyalılar. Savaşlarda en iyi korunma sistemi buralar olmuş. 200e yakın yer altı şehrinden en ünlülerinden 1 tanesi de Kaymaklı Yer altı Şehri.

kapadokya gezilecek yerler derinkuyu yeraltı şehri

Avanos

Kapadokyanın en merkezi noktalarından biri olan Avanos’a hediye gibi, kızıl toprağını bırakan Kızılırmak sayesinde Avanos çömlekleri doğmuş. Kırmızı toprak ve mil karışımından elde edilen seramik hamuru, Avanos’lu çömlek ustalarının elinde hayat bularak dünyaca üne kavuşmuş. Siz de bu çömlek atölyelerinde ne kadar yetenekli olduğunuzu görebilirsiniz.

kapadokya gezilecek yerler avanos çömlekleri

Balon Turu

Sabah erken saatte uyanmak zor, ancak Kapadokya’nın en büyülü görüntülerini, en büyülü saatte görmek için kesinlikle değer!… Kapadokya’da geçireceğiniz en unutulmaz anlardan biri de balon turu.kapadokya gezilecek yerler balon turu

Antakya Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu