GündemKültür - SanatSinema

Kaos Yürüyüşü

Kaos Yürüyüşü

Yönetmen: Doug Liman

Senaryo: Lindsey Beer, Gary Spinelli, Patrick Ness

Tür: Bilim-Kurgu, Macera

Oyuncular: Tom Holland, Daisy Ridley, Mads Mikkelsen,

Merhaba sinemaseverler sizlerle bugün Alper Ozan Işıldak’ın sizler için kaleme aldığı Kaos Yürüyüşü filminin analizini paylaşmak istiyorum. Kendisi bu yazısında, yazar Patrick Ness ’in çok satan romanının ilk halkası olan ve oldukça değişik bir konuyla karşımıza çıkan Kaos Yürüyüşü filmi ile ilgili düşüncelerini paylaşmak istiyor. Sizleri onun düşünceleri ile baş başa bırakıyorum.

Aklımızdan Geçenler

kaos yürüyüşü1

Hepimiz zaman zaman karşımızdaki insanın neler düşündüğünü merak ederiz. Bunu yapabilmekle ilgili düşünceler üretir hayaller kurarız. Bunun sonuçlarına katlanmak, hatta en güvendiğimiz, sevdiğimiz insanın bile aklından hakkımızda kötü düşünceler geçebileceğini bilerek bunu yapabilmeyi isteriz. Düşünce yoluyla nesneleri hareket ettirecek teknolojiler mevcut ve geliştiriliyor fakat düşüncelerin okunması halen üzerinde çalışılan bir konu. Peki aklınızdan geçen her şeyin çevrenizdeki insanlar tarafından duyulması, aynı şekilde sizin de bir gürültü̈ gibi herkesin düşüncelerini duyabiliyor olmanız.! Sanırım bir yerden sonra çekilmez olurdu. İşte filmimiz bunun etrafında şekilleniyor.

Kaos Yürüyüşü: Yeni Bir Dünya, Fakat Biraz Farklı

kaos yürüyüşü2

Yakın diyemeyeceğimiz bir gelecekte 2257 yılında insanlık, kolonileşerek yaşam şartları uygun, Yeni Dünya ismini verdikleri bir gezegende varlıklarını sürdürme çabasındadır. Tamamı erkeklerden oluşan bir grupta yaşayan başına buyruk Todd burada dünyaya gelmiş̧ fakat uyum sağlama ile ilgili sürekli sıkıntılar yaşıyordur. Koloninin erkeklerden oluşmasının sebebi ise, uzun yıllar önce geldikleri gezegenin yerlileri olan Spaklar ile olan savaşta tüm kadınların öldürülmüş olmalarıdır, yani Todd’a söylenenler bu yönde.! Yeni Dünya’da filme konusunu büyük ölçüde veren durum gezegene inmeleriyle birlikte düşüncelerin duyulabilir hale gelmesidir.

Evet herkesin düşüncesini gürültü̈ gibi duyabiliyorlar ve bunu saklamak oldukça zor, hatta sadece düşünmeyip hayal de kurulduğunda bu başlarının etrafında bir hale şeklinde görünür oluyor. Çok sinir bozucu değil mi? Konsantre olarak bastırmak zor fakat mümkün olsa da filmin kahramanı Todd için bunu yapabilmek imkânsız gibi. Bulunduğu ortamı ve yaşamını sorgularken geçen günlerden birinde yere çakılmış̧ bir uzay mekiğinden canlı kurtulan Viola ile karşılaşmasıyla Todd ’un tüm hayatı değişiyor. Hayatında ilk defa bir kız ile karşılaşıyor, onun için en ilginci ise Viola’nın düşüncelerinin duyulamıyor olmasıdır. İlerleyen zamanla birlikte, hayatta kalma savaşı, kendisine söylenen yalanlar ve bulundukları dünyanın aslında bildiğinin çok dışında bir yer olduğunu anlamasıyla ilgili bir maceraya giriyoruz.

Kaos Yürüyüşü: Film ve Kamera Arkası Hakkında

kaos yürüyüşü3

Pandemi sebebiyle gösterim tarihi sürekli ertelenmiş̧ olsa da nihayetinde izleyip keyif aldığım bir film oldu Kaos Yürüyüşü. Gürültü̈ adını verdikleri duyulabilen düşüncelerin ve görülebilen hayallerin getirdiği sonuçları göstermesi açısından farklı bir konuya değiniyor fakat tüm olay örgüsü̈ bunun çevresinde şekillenmiyor, yani tek konuyla geçiştirilen bir film değil karşımızdaki. İnsanların düşüncelerimize ne kadar karışabileceğini ve onları kalıplar içerisine sokmaya çalışarak ne denli ileri gidebilecekleri konusunda da düşünmeye itiyor.

Sinematografisinde The Bourne Identity, Edge of Tomorrow gibi çok sevdiğim filmler barındıran Doug Liman’ın yönettiği film yaklaşık 130 milyon dolar gibi büyük bir bütçeyle çekilmiş. Tom Holland, Daisy Ridley, Mads Mikkelsen gibi birbirinden önemli film yıldızlarını bünyesinde barındırıyor. Kitap serisi çok başarılı bulunan yazar Patrick Ness aynı zamanda filmin senaryo ekibinde de yer alıyor. Seri olarak düşünüldüğünde büyük oranda yeni filmlerle genişletilecek filmi beğeneceğinizi umarak başka film incelemelerinde tekrar görüşmek üzere hepinize iyi seyirler diliyorum.

Alper Ozan Işıldak

Arzu ederseniz fragmana buradan ulaşabilirsiniz.

Chaos Walking | Altyazılı Fragman

Bleach Anime Eleştirisi

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu