Sağlık

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

İnsanlar uzun yıllardır hastalıklarına çare bulmak için bitkilerden ilaç yapmaya çalışmış ve doğa anadan dertlerine deva olmasını ummuşlardır. Bitkilerin şifalı etkisinin sağlığımıza verdiği destek yadsınamaz. Kantaron yağı da sağlık açısından faydalarıyla oldukça revaçta olan bir yağ. Sarı kantaron bitkisinden elde edilen bu yağ, iyileştirici etkisi ile biliniyor. Kantaron yağının faydaları ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımda…

KANTARON YAĞI NEREDEN ELDE EDİLİR?

Sarı kantaron bitkisinden elde edilir. Sarı kantaron; “Mayasıl otu”, “kılıç otu”, “koyun kıran” gibi isimlerle de bilinir. Kırlarda kendi başına yetişen bir bitkidir. Faydaları keşfedildikten sonra sarı kantaron bitkisi yetiştiriciliğine de başlanmıştır.

KANTARON YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Sağlık açısından önemli bir yeri olan Kantaron yağının faydalarına bir göz atalım.

 • Antiseptik özelliği olduğundan yarada mikrop ve iltihap oluşumunu önler.
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur. Yara ve yanık izlerini iyileştirir, acısını hafifletir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde akne ve sivilce oluşumunu önler, cilt bakım yağı olarak kullanılabilir.
 • Sırt ve bacak ağrıları için masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Kılcal damar görünümlerini azaltır.
 • Bebeklerde pişik tedavisinde kullanılabilir.
 • Dahilen kullanılırsa kan şekerini düşürücü özelliği bulunmaktadır. Ancak fazlası kan şekerinin aşırı düşmesine yol açabilir, bu yüzden günde bir çay kaşığından fazlası içilmemelidir. Doktora danışmadan da kullanılmamalıdır.
 • Dahilen kullanıldığında bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kabızlığı önler.
 • Egzama için kullanılabilir.
 • Saç diplerine masaj yaparak uygulanırsa saç dökülmelerini önler ve kepek sorununa iyi gelir.

Kantaron bir ilaç değildir. Bitkisel bir takviye olan kantaron yağını tedavi için dahilen kullanacaksanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

KANTARON YAĞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Doğada bulunan her bitki gibi kantaron yağının da yan etkileri var. Bu yüzden dikkatli kullanılması gerekir.

 • Kantaron yağı uzun süre kullanıldığında kaşıntıya sebep olabilir.
 • Dahilen kullanıldığında aşırıya kaçılması halinde kan şekerini düşürebilir.
 • Hamileler için önerilmez.
 • Yüze uygulanıp güneşe çıkılırsa lekelenme yapabilir.

EVDE KANTARON YAĞI NASIL YAPILIR?

Kantaron bitkisi, çiçeği ve sapı ile birlikte yıkanır ve kurutulur. Kuruyan bitki makas ya da bıçak kullanmadan el ile parçalara ayrılarak bir kavanoza konur. Kavanozu doldururken bitkilerin sıkışmamasına özen gösterilmelidir. Kavanoza konan kantaron bitkisinin üzerine saf zeytinyağı dökülür. Kavanozun ağzı bir tül, tülbent ya da ince bir bez koyarak kapatılır. Kavanozun kapağı açık kalır. Bitkinin özünü zeytinyağına bırakması için kavanoz 5 gün boyunca güneşte bekletilir. 5 gün sonunda hava ile teması engellemek için kavanozun kapağı kapatılır  40-45 gün kadar güneşte bu şekilde bekletilir. Bu süreç zarfında kantaron bitkisi zeytinyağı ile karışacağı için yağ kırmızı renk alacaktır. Ara sıra kavanozu ters yüz ederek karıştırmak gerekir. Sürenin sonunda, kırmızı renge dönen yağ süzülür ve koyu renkli bir şişeye konarak güneş almayan bir yerde saklanır. Evde hazırlandığı ve içinde katkı maddesi bulunmadığı için kullanım süresi de uzun olur.

SARI KANTARON YAĞI İLE KIRMIZI KANTARON YAĞI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Sarı kantaron yağı elde etmek için, kantaron bitkisi kurutulmadan hafifçe ezilerek bir kavanoza doldurulur ve üzerine zeytinyağı eklenir. Kırmızı kantaron yağı ise kantaron bitkisi kurutularak kavanoza doldurulur ve üzerine zeytinyağı eklenir. Geri kalan işlemler ise aynı şekilde yapılır.

KANTARON YAĞI NASIL KULLANILIR?

Dahilen ve haricen kullanılabilir.

Haricen kullanım:

Yanık ya da yara üzerinde kullanmak istenirse; bir kaç damla damlatılarak masajla bölgeye yedirilir. Bakım yağı olarak kullanılacaksa güneşe çıkmayacağınız saatleri tercih etmelisiniz. Yatarken cildinize bir kaç damla damlatıp masaj yapmanız önerilir. Tüm gece cildinizde kalmasında bir sakınca yoktur. Yine de öncesinde bileğinize bir damla damlatıp bir süre bekleyerek alerji durumunuz olup olmadığını gözlemlemenizde fayda var.

Dahilen kullanım:

Kantaron yağını bir çay kaşığı kadar direkt içebilirsiniz. Kantaron yağından ya da kantaron bitkisinden çay yapabilirsiniz. Kantaron yağı kullanarak çay yapmak için sıcak suya bir kaç damla kantaron yağı damlatabilirsiniz. Kantaron bitkisini kullanarak çay yapmak için ise içme suyunu kaynatarak bir cam demliğe koyup içine bir kaç adet kantaron bitkisinden atarak 10 dakika bekletebilirsiniz. Sonrasında süzüp içilebilir hale getirebilirsiniz.

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu