Sağlık

Kanserle Savaşan Besinler

İnsan vücudundaki hücrelerin durmadan ve ilginç bir şekilde bölünüp çoğalması ile çevre dokulara verdiği zarar kansere neden olur. Normal şartlarda hücreler kendilerini yenilemek için bölünür çoğalır ve kendi kendine yenilenir. Kanserli hücreler, iyi ve kötü huylu tümörler olarak iki şekildedirler. Kötü huylu tümörler, çevre dokulara zarar verirken, iyi huylu tümörler yayılma göstermezler. Kanser ile savaşmak için doğru ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Karaciğer sağlığı!

Kanserli hücreler, iyi ve kötü huylu tümörler olarak iki şekildedirler. Kötü huylu tümörler, çevre dokulara zarar verirken, iyi huylu tümörler yayılma göstermezler. Kanser ile savaşmak için doğru ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

MAYDANOZ

kanser ile savaşmak

Dünyanın hemen hemen her yerinde yetişebilen bu mucizevi bitki, görünüşü, hoş kokusu ve lezzetliyle sofralarımızın vazgeçilmezidir. Maydanoz güçlü bir A vitamini deposudur. Bunun yanında K ve C vitaminlerini içermektedir. Güçlü bir demir ve kalsiyum kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kansere karşı doğal bir koruyan görevindedir.

KARNABAHAR

kanser ile savaşmak

Yüksek derecede fosfat ve potasyum içerir. Kadınlarda özellikle göğüs kanserine karşı ‘’ indol-3 karbonal’’ içerir ve bunların yanı sıra E vitamini ve protein açısından çok güçlü bir besin kaynağıdır. Beyni ve sinirleri de iyi çalıştırdığı için yıpranmalarını önleyerek inme ve felç riskine karşı da koruma görevi sağlıyor.

HAVUÇ

havuc kanser

Özellikle akciğer kanserine karşı çok etkili bir sebzedir. Muhteşem bir kan yapıcı özelliğe sahiptir, karaciğeri kuvvetlendirir, mide ve bağırsak kanamalarında havuç suyu çok faydalıdır. Böbreklere zarar verecek olan ürelerin idrar yoluyla dışarı atılımını sağlar. Güçlü bir A vitamini deposudur.

KIRMIZI PANCAR

kanser pancar

Kırmızı ve kara renkli meyveler yüksek oranda antioksidan içerdikleri için uzmanlar tarafından, kansere karşı oldukça güçlü bir savunucu oldukları belirtilmektedir. Daha çok kışın tezgahlarda görülür. P, B, A ve C vitaminleri yönünden oldukça kuvvetli olduğu gibi demir, fosfor, potasyum, kalsiyum ve çinko yönünden de oldukça güçlüdür. Kırmızı pancar yüksek oranda alkali bir sebze olduğu için kanser ile savaşta oldukça etkilidir.

SOYA FASULYESİ

Kronik bir çok hastalıkla mücadele etmenizi sağlayacak bu sebze, B1, B2, K ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Özellikle meme, prostat, deri ve kan kanserlerine karşı oldukça koruyucu etkisi vardır.Kandaki kötü kolesterolü de düşürdüğü için de beslenmedeki yeri önemlidir. Kemik erimesi ve kalp hastalıkları riskini de azaltıyor.

ZEYTİNYAĞI

Kanser ile savaçmak zeytinyağı

Mucizevi bir yağ olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Kanser riskini azaltıyor ve iyi kolesterolün artmasını sağlıyor. Yüksek oranda A, C ve E vitaminleri ile kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klor içerir. Mide bağırsak ülserleri, kalp damar yetmezliği, karaciğer tıkanıklığı gibi bir çok hastalıkla baş etmede üst sıralarda yer alıyor. Zeytinyağı kanser ile savaşmak için destekçi görevindedir.

Kanser neden ve nasıl oluşur? Sorusunun birçok yanıtı vardır; kalıtsal özellikler, yanlış ve sağlıksız beslenme, yaş, cinsiyet, fazla sigara ve alkol tüketimi gibi bir çok faktör sayılabilir. Dünya üzerinde en sık görülen kanser türleri: Meme, akciğer ve kolon kanseridir.

 

Dünyadaki En Ölümcül Hastalıklar!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu