in

Kanser Hakkında Bunlara Dikkat

kanser hakkında

Bu yazımızda kanser hakkında birçok önemli bilgiye değineceğiz. Kanser, anormal hücreler hızla bölünüp diğer doku ve organlara yayıldığında ortaya çıkan büyük bir hastalık grubu için kullanılan genel bir terimdir. Kanser, dünyanın en çok bilinen ölüm nedenlerinden biridir. Sağlıklı bir insan bedeninde, vücudun günlük olarak çalışması için ihtiyaç duyduğu için trilyonlarca hücre büyür ve bölünür. Sağlıklı hücrelerin, hücre tipine göre belirlenen şekilde çoğalmasından ve ölmesinden oluşan spesifik bir yaşam döngüsü vardır. Yeni hücreler, eski veya hasarlı hücrelerin yerini almasıyla bilinir. Kanser bu süreci bozar ve hücrelerde anormal bir büyümeye yol açar. DNA’da gerçekleşen değişiklikler veya mutasyonlardan kaynaklanır.

Kanser Hakkında: DNA ve Mutasyonlar

DNA, her hücrenin ayrı genlerinde bulunur. Hücreye hangi fonksiyonları gerçekleştireceğini ve nasıl büyütüleceğini ve bölüneceğini söyleyen bazı talimatlar vardır. Mutasyonlar DNA’da ve RNA’da sıklıkla gözlemlenir, ancak hücreler sıklıkla bu hataları düzeltir. Hatalar, düzeltilmediğinde hücre kanserli hale gelebilir. Mutasyonlar, değiştirilmesi gereken hücrelerin hayatta kalmasına ve gerek duyulmadığında yeni hücrelerin oluşmasına neden olabilir. Söz konusu fazladan hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek tümör adı verilen büyümelerin oluşmasına neden olabilir. Tümörler, vücutta nerede oluştuklarına bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Kanser Hakkında: Tüm Tümerler Kötü Huylu mudur?

İnsan vücudunda görülebilecek tüm tümörler kanserli değildir. İyi huylu tümörler kansersiz olarak bilinir ve yakındaki dokulara yayılmaz. Bazen, komşu organlara ve dokulara baskı yapmak suretiyle büyüyebilir ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilirler. Kötü huylu tümörler kanserlidir ve vücudun diğer bölgelerini istila edebilir. Bazı kanser hücreleri ayrıca atar damarlar ve toplardamarlar sayesinde vücudun uzak bölgelerine göç edebilir. Bu süreç metastaz olarak da bilinir. Metastaz yapmış kanserler metastaz olmayanlardan daha ileri kabul edilir. Metastatik kanser tipleri tedavi edilmesi oldukça zor ve daha ölümcül olma yatkınlığı gösterir.

Kanser Türleri

Kanserler, vücudun diğer bölgelerine yayılsalar bile, başladıkları bölgeye ve yapıldıkları hücreye göre adlandırılmaktadır. Örneğin, mide başlayan ve böbreklere yayılan bir kansere hala mide kanseri denir. Bazı genel kanser çeşitleri için sağlık alanında kullanılan birkaç klinik terim de vardır:

  • Deri kanseri; deride veya diğer organları çizen dokularda başlayan bir kanserdir.
  • Kolon kanseri, kemikler, kaslar, kıkırdak ve kan damarları gibi bağ dokularının bir kanseridir.
  • Lösemi, kan hücreleri oluşturan kemik iliği kanseri olarak bilinir.
  • Lenfoma ve miyelom, bağışıklık sistemini etkileyen kanserlerdir.

Kanserden Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Swap yasağı

Swap Yasağı: Önemli Bir Karar

Boğa burcunun en etkin 10 özelliği

Boğa Burcunun En Etkin 10 Özelliği