in

Kangallar Hakkında Tüm Bilgiler

kangallar hakkında tüm bilgiler

Kangallar Bozkırların en asil hayvanlarındandır ve yüzyıllardır varlığını sürdürüyorlar. Cesareti ve asaleti ile diğer köpek ırklarından ayrıdır. Kangallar hakkında öğrenmek istediğiniz her bilgiyi sizler için yazımızda derledik.. İyi okumalar..

Kangallar Hakkında Tüm Bilgiler

Kangallar yüzyıllarca Anadolu halkının hayatını ve mülkünü kötü niyetli insanlardan korumuştur. Çobanları koruyarak koyun sürüsünü kurtlardan ve vahşi hayvanlardan korur.  Kangal köpekleri en sadık köpekler arasında ilk sırada yer alıyor. Bununla birlikte, günümüzde insanların daha büyük sarmal köpeklere sahip olma arzusu, safkan ırkların dejenere olmasına neden olmuştur.

Özellikle fabrikalar, villalar, çiftlikler gibi büyük arazilere sahip yerlerde alarm sistemini daha etkin bir şekilde koruma ve alarm verme yeteneğine sahiptir. Safkan kangallar bugüne kadar ırkını devam ettiren türler arasında yerini alıyor. Ancak yüzyıllardır Anadolu’da yaşamış olan kangallar da bugün ticari kaygı için kullanılıyor.

İnsanların daha büyük ve daha görkemli köpeklere sahip olma arzusu, ne yazık ki farklı cinslerle üreme olaylarının yolunu açtı. Bu yüzden safkan kangal köpekleri nadiren bulunur ve fiyatları oldukça yüksektir.

Kangal Köpeği Nedir?

Kangal köpeği, eski zamanlardan beri Türk bekçi köpeği olarak da bilinen bir köpek türüdür. Dev bir vücuda sahip olmalarına rağmen, çok uysal, çocuklarla dost ve dostça bir yapıya sahipler. Akıllı ve çevik kangal köpeklerinin eğitimi de çok kolaydır. İsmini Sivas’ın Kangal ilçesinden almıştır. Bir bekçi köpeği olmasının yanı sıra, çoban köpekleri olarak da adlandırılan kangallar, koyun sürülerini kurt gibi vahşi hayvanlara karşı koruma yetenekleri sayesinde bu ismi almıştır.

Kangal Köpeğinin Kökeni

Kangal köpeğinin kökeni hakkında birçok farklı görüşler vardır. Bazı görüşlere göre, kangalların Avrupa kökenli olduğu iddia edilmektedir. Bu görüşe göre, M.Ö. 3000 yılında Balkanlar’da Anadolu’dan Orta Balkanlardan getirilen büyük köpeklerin atalarının, kangal köpeklerinin atası olduğu düşünülmektedir.

Bir başka görüş ise bu hayvanların kökeninin Dicle ve Fırattan yani mevcut Irak bölgesi arasında yer alan Mezopotamya olduğunu söylemektedir. Arkeolojik araştırmalar sonucunda, bölgede yaşayan Babil, Asur, Akad ve Sümer gibi medeniyetlerden kalan duvarlarda ve metal eşyalarda köpek figürleri bulunmuştur. Kangal köpeğinin vücut yapısını ve fiziksel özelliklerini, Mezopotamya’nın ilk evcil hayvanı olduğu gerçeğini anımsatan bu figürler bu fikri desteklemektedir.

Kangal köpeğinin kökeni hakkında başka bir görüş de bu köpeğin ilk olarak Orta Asya’dan Anadolu’ya getirildiğidir. Şu anda en geçerli olan bu görüşe göre, Orta Asya’dan göç eden Kanglı (Kangar), göç ettiklerinde bu köpek türünü de beraberinde getirdi. Bu görüşü destekleyen en önemli fikir, Türklerin Oğuz boyunun anavatanı olan Orta Asya’da bir geçim kaynağı olarak koyun ve keçi yetiştiriciliği kullandıkları ve sürülerini avcılardan korumak için çoban köpekleri kullandıklarıdır.

Göz ardı edilemeyen bir diğer nokta ise Orta Asya’da tüm köpeklerin kuyruğu ve kulaklarının genç yaşta kesilmesidir. Gelenek ve göreneklerine bağlılıklarıyla tanınan Türklerin hala bu geleneği sürdürdükleri göz önüne alındığında, kangal köpeklerinin anavatanının Orta Asya olduğu çok baskın bir varsayımdır.

Kangal Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

Genellikle çoban ve bekçi köpeği olarak tanımlanan kangal köpeklerin erkek cinsi 75-76 cm arasında yer alır. Dişilerinin boyları ise 66-71 cm arasındadır. Ağırlıkları erkeklerde 45-68 kg ve dişilerde de 41-59 kg arasında değişmektedir. Beyaz veya ten rengi olan tüyleri sert ve kalındır. Kulaklar siyahtır, başa yapışık ve üçgen şeklindedir. Vücutları gelişmiş ve kaslıdır ayrıca kangal köpeklerinin çeneleri de çok güçlüdür.

Dişiler çiftleşme dönemine yılda iki kez girerler. Erkek kangal köpekleri her zaman çiftleşmeye hazırdır. Asla kardeşler arasında çiftleşmezler, bu onların spesifik özellikleri arasındadır. Kangal köpeklerinin en önemli ve ayırt edici özellikleri, sahiplerine son derece sadık olmalarıdır.  Kangal köpekleri zeki ve kolayca eğitilebilir. Bu nedenle, birçok kişi tarafından tercih edilen bir köpek ırkıdır.

Kangal köpekleri yaşadıkları yeri benimser ve sahip olurlar. Yabancılara karşı her zaman şüpheci davranırlar. Bu nedenle, fabrikalarda, büyük villalarda veya çiftliklerde güvenliği sağlamak için bekçi köpekleri olarak kullanılırlar.

Kangal Köpeklerinde Beslenme ve Bakım

Kangal yavruları ortalama 4 haftalık olduklarında, anne sütünden kesilirler. 4 haftadan sonra yavru kangal köpeklerine ek yiyecek gerekir. İlk etapta yavrulara verilmesi önerilen ek gıdalar arasında hazır bebek maması, seyreltilmiş inek sütü ve yumurta sarısı yer alır. Sağlanan sütün her öğünde taze ve ılık olmasına dikkat edilmelidir.

Yavrular 5 haftalık olduktan sonra yağsız kıyma, karaciğer, et, makarna, haşlanmış yumurta, pirinç pilavı ve çorba tüketebilir. Yavru kangal köpeklerine verilmemesi gereken yiyecekler arasında; aşırı yağlı, salça, kemikli ve balık yiyecekler ile hamur işleri ve hamur işlerinden yapılan tatlı ürünler vardır. 6-7 aylık yavru kangal köpeklerine süt vermeye gerek yoktur.

Yetişkin bir kangal köpeği kemik ve yağsız olarak adlandırılan arpa unundan yapılan bir yemle beslenebilir. Çok büyük bir hayvan olmasına rağmen, bu hayvanların yemek tüketimi çok düşüktür. Günde bir yemek yiyerek bile beslenebilirler. Bu canlıların bulunduğu alan temiz tutulmalı ve yattığı yer ahşap veya yumuşak bir zemin olmalıdır.

Kangal Köpeklerinde Aşı Takvimi

Her şeyden önce, size sağladığımız bu aşılama programının genel kurallar dahilinde olduğunu hatırlatalım. Aşıların, köpeğinizin sağlık durumuna göre veteriner kontrolü altında yapılması gerektiğini söyleyelim.

Yavru köpeğinin ilk aşısı 40-50 günlük olduktan sonra yapılmalıdır. Çünkü bundan önce anne sütünün koruyucu bir etkisi olduğu için herhangi bir aşıya ihtiyacı yoktur.

Bir yıl boyunca kangal köpeği için yapılması gereken aşılama programı aşağıdaki gibidir;

İlk Aşı 45-60. Gün Sonra: Kanlı ishal aşısı
14-21 Gün Sonra: Parvo, distemper, leptospira, karma aşı
7 Gün Sonra: Bordotella broncoseptica + Parainfluenza virus aşısı
7 Gün Sonra: Parvo, distemper, leptospira, İkinci karma aşı – tekrardan 1 yıl sonra
7 Gün Sonra: Bordotella broncoseptica + Parainfluenza virus aşısı (1 yıl sonra)
7 Gün Sonra: Kuduz aşısı (1 yıl sonra)

NOT: Aşı takviminde verilen tarihler, son aşılamadan sonra (7 gün sonra gibi) sayılmalı ve bir sonraki aşılamaya başlanmalıdır.

Kangal Köpeklerinde Kulak Kesimi

Kangal köpeği hakkında akla gelen sorunlardan bir tanesi de kulaklarını kesmek. Bu konu birçok hayvan sever arasında tartışmaya neden oluyor. Avrupa’da yasaklanmış olan kuyruk ve kulak kesimi, aslında hayvana fayda sağlamaz. Birçoğu, bunun eski bir gelenek olduğunu ve hayvanın güzel görünmesini sağlamak için yapıldığını iddia ediyor. Bu konuya farklı bir bakış açısı getiren araştırmacılar da var.

Dişi kangallar kurtlara karşı çok hassastır. Özellikle geceleri kurtlar koyun sürülerine saldırabilir.
Bu kavga sırasında, kangal kurtun belini hedef alıyor. Kurt köpeğin kulağını ve boynunu hedef alıyor. Bunu önlemek için, bu köpeklerin kulakları 2-3 aylık olduklarında kesilir.

Sibirya kurtları hakkında tüm bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ketojenik Diyet: Haftalık Örnek Diyet Listesi

pes 2021 güncellemesi ve çıkış tarihi belli oldu

PES 2021 Güncellemesi ve Çıkış Tarihi Belli Oldu