in

Kamu Bankalarından Uyarı

kamu bankalarından uyarı

Kamu bankalarından uyarı yapılmasının ardından fırsatçı firmaların ürün ve hizmetlerinde yaptıkları zamların geri çekilmesi bekleniyor. Yaptıkları zamları geri çekmeyen firmalar, kamu bankalarının açtığı destek paketlerinden faydalanamayacak. Açıklanan paketlerle birlikte vatandaşların yaz mevsiminde ürün ve hizmetlerden yine normal fiyatlarla faydalanması amaçlanıyor.

Kamu Bankalarından Uyarı

Kamu bankaları, salgın nedeniyle sekteye uğrayan ekonomi için çalışmalara devam ediyor. En son dün açıklanan paketle birlikte piyasalar yeniden hareketlendi. Açıklanan paket, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış olan en kapsamlı kredi paketi oldu. Ancak fırsatçı firmalar da kendisini göstermekte gecikmedi ve ürünler ile hizmetlerde zam yapmaya başladı. Bunun üzerine kredi paketini kullanıma açan kamu bankaları önemli bir açıklama yaptı.

Fırsatçılığa Geçit Yok!

Bazı firmaların birbiri ardına zam yapmasının ardından kamu bankalarından uyarı niteliğinde bir açıklama geldi. Açıklamaya göre fırsatçılık yapan firmalar kamu bankalarının sunduğu destekten yararlanamayacak. Bu açıklama ise fırsatçılara bir gözdağı niteliği taşıyor.

Bankalardan Ortak Açıklama

Kabu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konuyailişkin ortak bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Sosyal Hayatı Destek, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ve Tatil Destek adlarıyla açıklanan paketlerle üretim yapan ve hizmet sunan firmalara destek olunacak. Bu destekle birlikte vatandaş, uygun fiyata mal ve hizmetlerden faydalanabilecek. Ancak kredi paketlerinin amacına uygunsuz bir şekilde fiyat artışı yapan firmalar bu paketlerden faydalanamayacak.

Firmaların Zamları Geri Çekmesi Gerekiyor

Kredi sürecinde 27 Mayıs 2020’den itibaren kredi almasına rağmen yine de fiyatlarda artış yapan firmalar kredi sürecinden çıkartılacak. Firmaların, kredi imkanlarından faydalanabilmek için fiyatlarını belirtilen tarihten önceki fiyat seviyesine çekmesi gerekiyor.

Vatandaşın ve Firmaların Gözü Bankalarda

Covid-19 salgını nedeniyle ekonomide yaşanan durgunluk beraberinde fiyat artışlarını da getirdi. Bu durumda hem vatandaşların hem de firmaların gözü destek paketleri üzerinde çalışan bankalara çevrildi. Hükûmet programı dahilinde uygulanan paketlerle ekonomiye nefes aldırılmaya çalışılıyor. Bazı firmalar bu paketlerin yeterli olmayacağı görüşünde. Öte yandan firmaların fırsatçılık yaparak fahiş fiyat artışı yapmasının da önüne geçilmeye çalışılıyor. Kamu bankalarının son açıkladığı paketlerle hem firmalara hem de vatandaşlara destek olmak amaçlanıyor.

 

Türk Oyun Firması Satıldı

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

egenin incisi zeytinyağı bozulur mu

Egenin İncisi Zeytinyağı Bozulur mu?

İkizler burcunun komik yönleri

İkizler Burcunun Komik Yönleri